Az alcsaládba több mint egytucatnyi nemzetség tartozik, kb. 800 fajjal. A legismertebb nemzetség a szukkulens Aloe (alternatív írásmód: Aloë) és Haworthia, az Asphodelus (|genyőte), az Eremerus (Növények/K/Korbácsliliom|korbácsliliom) és a Kniphofia (Növények/F/Fáklyaliliom|fáklyaliliom). A család fajai előfordulnak Afrikában, a mediterrán régiótól Közép-Ázsiáig, egy nemzetség (Bulbinella) pedig Új-Zélandon honos. A legnagyobb változatosság a dél-afrikai fajoknál látható.
A család érdekes molekuláris szünapomorfiája az antrakinonok jelenléte. A lepellevelek és a porzók száma 6, a három termőlevél felső állású magházat alkot.
A korábbi rendszertanok aszfodéloszfélék (Asphodelaceae) néven önálló családként kezelték őket. Az 1998-as APG-rendszertől eltérően a 2003-as APG II már nem ismerte el családnak, de opcionálisan lehetővé tette leválasztását a Xanthorrhoeaceae családról, elismerve, hogy a taxon a spárgavirágúak rendjébe sorolt egyszikűek (monocots) kládjában van. A 2009-es APG III (2009) nem a fűfafélék (Xanthorrhoeaceae) családjának alcsaládjává tette.