Ugrás a tartalomhoz

Kertészet/Fajtalisták/Szamóca fajták

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 3763 bájt

Kertészet

Szamóca fajták


Virágzó földieper
Csattogó szamóca
Virág
Gyümölcsök
Fahéjillatú szamóca
Levelek
A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozó Fragaria nemzetség magyar neve földieper vagy az általában vadon termő szamóca.
Magyarországon 3 eperfaj őshonos, ezeket gyakran a gyümölcséért termesztett Fragaria × ananassa illetve Fragaria virginiana fajoktól való megkülönböztetés végett erdei szamócának nevezik.
Az eper és szamóca kifejezések egysége vagy különbsége, nemzetközi, nyelvtani, és nyelvtörténelmi értelmezésben nem tisztázott! (Az angol strawberry tree jelentése szamócafa, viszont a strawberry jelentése már eper, az eperfa fordítása mulberry, de a kifejezés szamócafát is jelent.) A termesztett fajokat általában epernek, vagy földiepernek nevezik.
Az eperfajok gyümölcse csoportos termés, s ezt a termést is szokás epernek, illetve szamócának nevezni. Az apró aszmagtermések az elhúsosodott vacok (a virág kocsányának megvastagodott csúcsa) felszínén, vagy abba kissé besüllyedve találhatók. A sziromlevelek fehérek, számuk 5. A levelek hármasan összetettek. Lágyszárúak, gyakran szaporodnak vegetatív úton messze kúszó és legyökerező indák segítségével.
Mivel az eperfa (Morus) növénynemzetség fajainak (pl. a Morus albafehér eperfa és a Morus nigrafekete eperfa) termését is epernek nevezik, ezért elterjedt az eperfajok (Fragaria spp.) termésére a megkülönböztető földieper szóhasználat annak ellenére, hogy az eper szó ugor eredetű, s eredetileg a Fragaria-fajokra és terméseikre volt használatos.
Az erdei szamóca vagy szamóca, földi eper (Fragaria vesca) a rózsafélék (Rosaceae) családjának Fragaria nemzetségébe tartozó, a termesztett eperénél kisebb, de ahhoz hasonlóan ízletes gyümölcsöt termő, Magyarországon is őshonos növény. A Fragaria nemzetségnek az erdei szamócán kívül még két faja él hazánkban, de ezeket gyakran (tévesen) szintén erdei szamócának nevezik. Diploid kromoszómaszámú faj.
Gyöktörzsén hármasan összetett tojásdad, fűrészes szélű levelek vannak, valamint hosszú, legyökerező indákat fejleszt. Tőkocsányán bogas virágzatot hoz. Kevés virágának szirmai fehérek. A csészelevél éréskor elálló, nem simul a termésre. A termés csoportos aszmag. A vacokról könnyen leváló gyümölcs színe piros. Erdőkben fordul elő, áprilistól júliusig virágzik.


Csattogó szamóca

[szerkesztés]

(Fragaria viridis)

A szirmok sárgásfehérek, a virágok kocsánya elálló szőrű. A csészelevél éréskor a vacokról nehezen leváló, pirosasfehér színű áltermésre simul. Száraz gyepekben fordul elő gyakrabban, májusban és júniusban virágzik.


Fahéjillatú szamóca

[szerkesztés]

(Fragaria moschata)

Főleg tölgyesekben fordul elő. Indákat alig fejleszt.
A nemzetség vadon termő fajait nem könnyű megkülönböztetni, így a köznapi szóhasználatban gyakran mindegyiket erdei szamócának hívják. A botanikusok csak a Fragaria vesca fajt nevezik erdei szamócának