Ugrás a tartalomhoz

Heraldikai lexikon/Segédsisakdísz

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

A segédsisakdísz olyan sisakdísz, mely nem függ össze a pajzs címerábrájával, hanem a pajzsbeli kép vagy az ettől eltérő címerábra kiegészítésére szolgál a sisakon.

A sisak ormára tollakat és egyéb díszeket tűztek, hogy a lovag felismerhető legyen a csatában. Népszerűek voltak az olyan segédsisakdíszek is, mint a sasszárnyak és a bölényszarvak. Ezek még nem valódi sisakdíszek, mert nem a viselőjét jelképezték, csak alkalmi módon utaltak rá, illetve céljuk a valódi sisakdísz kiemelése, hordozása, kiegészítése volt.

Néhány segédsisakdísz: ernyődeszka, szárnyak, szarvak, tülkök, sisakpárna Gert Oswald: Lexikon der Heraldik. Lipcse, 1984. 189., 351. l.

Névváltozatok:
segítő Sd. (Tóth I. 1909. 227.), de: Hilfskleinod
Rövidítések

Ide tartoznak a különféle szárnyak, az ernyődeszka (de: Schirmbrett), tegez (de: Körcher) vagy tolltegez (de: Federkörcher), a sisakpárna, a sisakerszény (de: Butelstand), a strucctollak, agancsok, a zászlócskák (de: Bannerfählein), a legyező, pávatollak stb.

Ezek többsége arra is alkalmas, hogy a sisakdíszen mesteralakokat és a pajzsmező tagolásának módját hordozzák, melyek megjelenítésére a sisakdíszen máskülönben nem volna lehetőség.

Lásd még

[szerkesztés]

sisakdísz, sisak, forgó (fejdísz)