Útipatika/Orvosi konzultáció
Megjelenés
Orvosi konzultáció
Az utazás-orvostani konzultáció jelentősége
[szerkesztés]- A külföldre utazók betegségeinek megelőzéséről és az utazással kapcsolatos betegségeik kockázatának minimalizálásáról, oktatást nyújtó, utazás-orvostannal és utazás-orvostani klinikai gyógyszerészeti szolgáltatást biztosító szakemberekkel célszerű konzultálni utazás előtt és hazaérkezés után[1][2].
- Az egyes országok járványügyi helyzete alapján évente megjelenteti az International Travel and Health című kézikönyvet az Egészségügyi Világszervezet, mely kötelezően előírja a sárgaláz elleni védőoltást, a malária-profilaxist, valamint a fertőző betegségek előfordulásának gyakoriságát földrajzi területenként taglalja[3][4]. A nemzetközi oltóközpontok ennek megfelelően végzik munkájukat.
Immunizálás és utazás-orvostani tanácsadás
[szerkesztés]- Magyarországon 19 fajta betegséggel szemben van aktív immunizálásra lehetőség, melyek közül elsősorban utazással kapcsolatos a sárgaláz, hepatitis A, hepatitis B, typhus abdominalis (hastífusz), a meningococcus meningitis (járványos agyhártyagyulladás), a veszettség, a kolera, a tetanusz és a poliomyelitis (gyermekbénulás) elleni védőoltások.
- Hosszabb külföldi tartózkodás, tanulmányút vagy speciális feladatok ellátása előtt kibővülhet a sor a morbilli-rubeola-mumpsz (kanyaró-rózsahimlő-mumpsz), a varicella (bárányhimlő), a pneumococcus (tüdőgyulladás) és az influenza elleni oltásokkal. A védőoltást a háziorvostól, szakambulanciákon vagy kórházakban, klinikákon is megkaphatjuk.
- A sárgaláz elleni védőoltást az OEK és a Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervei (volt ÁNTSZ) nemzetközi oltóhelyein, valamint az erre engedéllyel rendelkező rendelőkben szerezhető be. (1097 Budapest, Gyáli út 2-6., tel.: 215-0756). Az oltásról kétnyelvű, nemzetközi oltási könyvet állítanak ki: International Certificate of Vaccination, melynek felmutatását az érintett országok hatóságai be- és kiutazáskor kérhetik.
- A külföldre utazók megoszlása korcsoportonként[5]
Életkor Utazók % 18 - 29 7 30 - 39 9 40 - 49 7 50 - 59 6 60 1
Utazás-orvostani szakrendelések Magyarországon és külföldön
[szerkesztés]- Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Utazás-egészségügyi és Oltóközpont
- http://www.oek.hu/oek.web?to=752,753,836,11&nid=209&pid=1&lang=hun
- www.utazaselott.hu.
- Mdtravelhealth
- http://www.mdtravelhealth.com/travel_health_clinic/
- Cornell Wilderness Medicine
- http://www.cornellwm.org/
- Travel Health Information
- http://www.nathnac.org/travel/factsheets/Medication.htm
- Istm :http://www.istm.org/
- Utazási orvostani tanácsadó hálózat
Kontinens Utazás-orvostani
rendelők száma[6]
USA, Kanada, Ausztrália, Európa, New Zéland 320 Közel Kelet 7 Ázsia 5 Latin – Amerika 4 Egyéb 5
Miért kell részt venni utazás-egészségügyi tanácsadáson?
[szerkesztés]- Az előzetes utazási konzultáció nem csak egy immunizálásból, egy injekció beadásából áll. Valójában a legtöbb fenyegető veszély, ami az utazót külföldön érheti az injekciók képesek megakadályozni, de az utazás előtti konzultáción azonosítják a legfőbb veszélyeket, és megadják a lehetőséget, hogy megvitassák, hogyan lehet ezeket a kockázatokat csökkenteni.
- Külföldre utazók várható kockázatai:
- Utazók hasmenése
- Élelmiszer- és ivóvíz higiénia
- Rovarcsípés elkerülése
- Utazási trombózis (DVT)
- Utazási biztosítás
- Előnyei egy utazás előtti konzultációnak:
- Naprakész szóbeli és írásbeli tanácsok egy sor utazás-egészségügyi problémáról
- Információk a legutóbbi járványok kitöréséről a Földön
- Utazási- és egészségügyi védőoltások, malária profilaxis és egyéb gyógyszerek
Melyik utazó vegyen részt utazás előtti konzultáción?
[szerkesztés]- Bárki is tervez utazást Nyugat-Európába, az Egyesült Államokba, Kanadába, Ausztráliába vagy Új-Zélandra, meg kell vitatnia az útitervet egy egészségügyi szakemberrel. Általában a fertőző betegség kockázata nagyobb az erőforrás szegény, fejlődő országokban, azonban bizonyos tanácsokat alkalmaznia kell az utazónak függetlenül az úti céltól, rendeltetési helytől. Például a mediterrán üdülőhelyekre utazóknak még mindig védekezniük kell a rovarcsípések, a káros napsugarak ellen, valamint kerülni kell a kockázatos magatartást, meggondolatlan viselkedést.
- Vannak olyan utasok, akiknek utazás előtti konzultáció különösen fontos:
- Az egészséges utazók teszik ki az utazók nagy többségét. Az ő esetükben a tanácsadás célja az utazás alatt fenyegető egészségkárosodások kivédése. Ide tartozik az utazási tanácsadás (pl. a hőterhelés kivédése, a szúnyogcsípések megelőzése, az utazási hasmenés megelőzése stb.), a megelőző oltások beadása és a gyógyszeres profilaxis elkezdése. Az egészséges utazó számára is fontos, hogy elsajátíthassa, felfrissíthesse az utazással kapcsolatos általános tudnivalókat, esetleg az előző utazásokkal kapcsolatos tapasztalatok elemzésére is szükség lehet.
- Halálokok külföldön:
- 69 % - - Szív- és érrendszeri betegségek
- 21 % - - Balesetek, öngyilkosság, gyilkosság
- 04 % - - Infekciók
Utazás előtt mennyi idővel kell fel keresni utazás-orvostani tanácsadást?
[szerkesztés]- Az általános szabály szerint 6-8 héttel az utazás megkezdése előtt. Ez ad elegendő időt a szükséges vakcinák védőhatásának kialakulására. Érdemes felkeresni az egészségügyi tanácsadást az utolsó pillanatban is, mert vannak olyan vakcinák, amelyek rövid időn belül kialakul a védőhatásuk, vagy még mindig érdemes malária elleni tabletta profilaxist elkezdeni egy last minute utazás előtt.
Mire számíthatunk az előzetes utazási konzultáción?
[szerkesztés]- A nővér vagy az orvos egy "kockázatfelmérést" készít el. Ez a veszélyek azonosítására irányul, amely az úti céllal és a tervezett tevékenységgel kapcsolatos, amely az Ön számára egyénre szabott tanácsadást eredményez. Annak érdekében, hogy a kockázatértékelés eredményes legyen, kérni fogják az első látogatás során az alábbi részletes információkat:
- Személyes adatai
- Célállomás
- Indulási időpont
- Üdülés időtartama
- Tervezett tevékenységek
- Az elszállásolás típusa
- Előző védőoltások ideje
- Kórtörténete
- Ez a tanácsadás eltúlzottnak tűnik, de létfontosságú annak érdekében, hogy személyre szabott képzést, oktatást, tanácsot adjanak az utazók egyedi igényeinek megfelelően. Ezt követően a kockázatok kiértékelés alapján- a nővér vagy az orvos - ajánlásokat tesz a védőoltásokra, a malária elleni gyógyszeres profilaxisra, valamint tanácsot adnak a többi potenciális kockázatok kiküszöbölésére.
- A nemzetközi turistaérkezések száma világszerte folyamatosan növekedik[7]
Turistaérkezés(millió) / Év 1950 1960 1970 1990 2006 Turistaérkezések száma 50 72 201 429 842 Repülővel utazók 32 106 366 1160 2300 Brit lakosok 1.7 6 11.8 31 61
- ↑ Collaborative Drug Therapy Management Handbook ASHSP 2007. pages 2007.
- ↑ http://www.travelpharm.com/
- ↑ http://apps.who.int/ithmap/
- ↑ Világjárók orvosi kalauza (Hogyan maradjunk egészségesek külföldön) Dr. Richard Dawood Ambrus Attila Maecenas Könyvkiadó Budapest 1996. 532.-540. old.
- ↑ (2004, Median közvélemény-kutatás nyomán)
- ↑ Behrens RH & Roberts JA:Is travel prophylaxis worth while? Economic appraisal of prophylactic measures against malaria, hepatitis A, and typhoid in travellers. British Medical Journal 1994,309, 918–922.
- ↑ World Tourism organization. facts & figures. Madrid. www.world-tourism.org/facts/menu.html (accessed June 10, 2010).