Ugrás a tartalomhoz

Szerkesztővita:Csega

Az oldal más nyelven nem érhető el.
Új téma nyitása
A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
Legutóbb hozzászólt Gubbubu 16 évvel ezelőtt

Szia! Üdvözöllek nálunk! Sajnos, két rossz hírrel kell kezdenem:

  1. Az Örkény: Egypercesek nem ide való, hanem a "Wikiforrás" nevű testvéroldalunkra. Ld. Wikikönyvek/Mi nem való a Wikikönyvekbe?#Wikikönyvek és szépirodalom. Ha ezt a lapot így oda másolod, akkor talán - talán - nem törlik (a következő vázlatpont magyarázza, miért lehetséges, hogy megpróbálják törölni).
  2. Örkény halála (1979) óta még nem telt le a 70 év. Ez annyit jelent, hogy a művei nem másolhatóak szabadon az örökösök engedélye nélkül. Ez azt jelenti, hogy a teljes Egyperceseket - hacsak nem rendelkezel engedéllyel - nem másolhatod fel ide. A jelenlegi formában valószínűleg azért maradhat, mert a szerzői jogi törvény megengedi a művek idézését, ha azok "nem alkotják a mű jelentős részét" - emlékeim szerint ez úgy a terjedelem 5-10%-a. Üdv.-tel: Gubb 2008. március 24., 18:48 (CET)Válasz

Általában: Jól gondolod, ha a műnek csak egy szerzője van, és az legalább hetven éve halott, akkor szabadon másolhatod, és felteheted őket akár a honlapodra, akár az olyan wikiwikiwebekre, mint a Wikikönyvek. Ha a mű gyüjteményes munka (azaz több szerző külön-külön munkájának a gyűjteménye, mint pl. egy lexikon, ahol minden témakör szócikkeit más-más szerzők írják), akkor viszont az utolsóként meghalt szerző halála után számít a hetven év. Más a helyzet a többszerzős művekkel (amelyeket több szerző írt, de nem választható szét részenként, melyiket ki írta, mint pl. egy többszerzős matematikai cikk), akkor a védelmi idő az első kiadástól számított hetven év.

Engedélyezett felhasználású műveket természetesen a védelmi idő lejárta előtt is fel lehet tenni. Arra azonban nagyon kell figyelni, mire is szól az engedély (tanulságos példa: [1], ahol Friderikusz Sándor néhány év után megvonta tőlem egy riportja közzétételi jogát, miután tájékoztattam arról, hogy a GFDL licenc lehetővé teszi a kereskedelmi felhasználást is.).

Fogasabb a kérdésed a tekintetben, hogy pl. egy híres matematikus könyvét felteheted-e a Wikikönyvekbe (értsd: ide valók-e, vagy inkább a Wikiforásba). Én amondó vagyok, hogy máshol már publikált munkákat inkább a Wikiforrásba kéne tenni. A Wikikönyvek olyan e-könyveket tartalmaz, amelyeket a közösség fejleszt (ír, rajzol stb.). Sőt, ez a helyzet akkor is, ha egy már publikált, ismert szerző művét lefordítod: akkor is inkább a Wikiforrásba való. A Wikikönyvekbe került műveknek ildomos valami önálló hozzájárulást tartalmazniuk, tehát olyan szövegnek kellene lennie, amely azelőtt nem létezett, hanem te írtad. Megjegyzem: ha esetleg mégis ide tennéd fel azokat a könyveket, akkor sincs semmi komolyabb baj, legfeljebb utólag átmozgatjuk (copy+paste) a Wikiforrásba; ha már kész a digitalizálás. Gubb 2008. március 24., 22:30 (CET)Válasz