Ugrás a tartalomhoz

Szakácskönyv/Töltött káposzta/Gombás töltött káposzta

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 4648 bájt

Szakácskönyv

Gombás töltött káposzta

Növények Bab-borsó ételek Burgonyás ételek Cukkini ételek Csicsóka ételek Ehető gombák Gombás ételek Gyümölcsös ételek Káposzta ételek Töltött káposzta Karfiol ételek Kukorica ételek Lecsó ételek Padlizsán ételek Rizses ételek Spága ételek Szójás ételek Egyéb zöldséges ételek Különleges receptek

Gombás töltött káposzta

Elkészítés:

Előzőleg 10 dkg szójakockából készítsünk egy adag 1 dl olajon félig megpirított Húspótló szójamasszát a fentiek szerint. Ezután 2 kg vecsési savanyú káposztát öblítsünk át. Ennek legcélszerűbb módja, hogy a káposzta polietilénzacskóját teleöntjük hideg vízzel, jól összerázzuk és az összefogott nyíláson át leengedjük az összes levét. Az ízesítő anyagoktól megszabadított mosott káposztát terítsük egy zománcozott fazék aljára és öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje. Ha valódi töltött káposztát készítünk, akkor 16 db savanyított káposztalevelet öblítsük le és tegyük az apróra vágott káposzta tetejére. Előtte azonban a levelek vastag főerét egy éles késsel óvatosan faragjuk le, hogy a tölteléket könnyebben bele tudjuk csomagolni. Fedő alatt főzzük min. 1 órán át.
Mialatt a káposzta puhul, készítsünk egy adag gombás húspótló szójamasszát, a töltelék számára. Az előzőleg megsütött szójakocka ledarálása után szeleteljünk fel 30 dkg alaposan megmosott gombát, majd kisebb darabokra vágva 0,5 dl olajon pirítsuk meg. Egy diónyi vöröshagymát vágjunk apróra, és a megsült gomba közé keverve dinszteljük üvegesre, majd a hagymás gombát keverjük a szójamasszához. (Vigyázzunk ne pirítsuk, mert hagymaszagú lesz a töltelék.) Közben 10 dkg rizst mossunk meg, tegyük körülbelül 1 liter meleg vízbe, és forrástól számítva főzzük körülbelül 10 percig, amíg megpuhul. Ügyeljünk arra, hogy ne főzzük túl, de kemény se legyen. Utána szűrjük le róla a vizet, és az előfőzött rizst is adjuk a masszához. (A leszűrés során a forró főzőlevet ne engedjük fel hideg vízzel, mert akkor a rizs elázik és felpuhítja a gombócot.) Végül üssünk rá 2 nagyobb tojást, reszeljünk rá 1 gerezd fokhagymát, adjunk hozzá egy csipetnyi őrölt borsot, 1 mokkáskanál sót, valamint 2 evőkanál rozslisztet és jól keverjük össze.
Ha a káposzta már majdnem puha, a felét merjük le, majd vizes kézzel formáljunk a masszából 16 db gombócot és helyezzük a maradék káposztára. A rozslisztre azért van szükség, hogy a massza keményebbé váljon, ne essen szét a főzés során. Ha a gombócokat káposztalevelekbe csavarva főzzük, akkor nem szükséges a liszttel való stabilizálás. Ezután terítsük a gombócokra a káposzta másik felét és főzzük még körülbelül 20–25 percig, amíg teljesen megpuhul. Ekkor egy nagyobb kanállal óvatosan szedjük ki a gombócokat és rántsuk be a káposztát. 3 evőkanál liszthez adjunk annyi olajat, amennyit felvesz és hevítsük habzásig. Vegyük le a rántást a tűzről és keverjünk bele fél mokkáskanál fűszerpaprikát. Hagyjuk langyosra hűlni, majd tovább kevergetve engedjük fel annyi hideg vízzel, hogy tejszín sűrűségű legyen. Utána vékony sugárban öntve keverjük a káposztához, tegyünk bele 1 kávéskanál rostos paradicsomlevet és időnként átkeverve lassan forraljuk még 5 percig. Paradicsomlé helyett használhatunk fél mokkáskanál paradicsompürét is. A különleges ízek kedvelői negyed mokkáskanál majoránnát is keverhetnek bele. Végül rakjuk vissza a gombócokat, finoman rázzuk össze a káposztával és ezzel is forraljuk pár percig.
A kész káposzta másnap újramelegítve és tejföllel dúsítva tálalandó. A töltött káposztát ugyanis nem célszerű frissen fogyasztani. A tejfölt ne forraljuk bele a teljes mennyiségbe, mert akkor hamar megromlik, márpedig az ínyencek szerint csak a két–három napos felmelegített töltött káposztának van jó íze. Ha a tárolás során besűrűsödne, akkor adjunk hozzá kevés vizet és a tejföllel együtt forraljuk fel. Felhasználáskor ne melegítsük fel az egészet, mindig csak annyit vegyünk ki a hűtőből, amennyire éppen szükségünk van. A fenti mennyiségű töltött káposzta 4 személynek 2 napra elegendő. Aki kedveli a töltött káposztát, az nagyobb mennyiséget is főzhet belőle és megfelelő adagokban lefagyaszthatja, mivel nem csak a szója, hanem a káposzta is jól bírja a mélyhűtőben történő tárolást.