Szakácskönyv/Töltött káposzta/Dunapataji töltött káposzta

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 6022 bájt

Szakácskönyv

Dunapataji töltött káposzta

Növények Bab-borsó ételek Burgonyás ételek Cukkini ételek Csicsóka ételek Ehető gombák Gombás ételek Gyümölcsös ételek Káposzta ételek Töltött káposzta Karfiol ételek Kukorica ételek Lecsó ételek Padlizsán ételek Rizses ételek Spága ételek Szójás ételek Egyéb zöldséges ételek Különleges receptek

Leszaladunk a hentesünkhöz, és kérünk tőle egy nagyon szép füstölt csülköt, meg egy szép szál füstölt kolbászt, meg 1,5 kg darált sertés dagadót. Legjobb persze a házilag füstölt húsáru, de ha az nem áll rendelkezésre, akkor megteszi a bolti is. Használhattok lángolt kolbászt is, azzal is nagyon finom. Este áztassátok be hideg vízbe a füstölt csülköt.
Dunapataji töltött káposzta

Hozzávalók:

  • savanyított káposzta,
  • 1,5 kg sertés darált hús (én dagadót veszek hozzá),
  • 1 db füstölt sertés csülök,
  • 1 kg füstölt, vagy lángolt kolbász,
  • 1,5 dl rizs (egy vizespohárnyi),
  • 2 nyers tojás (nagyságától függ, hogy 1, vagy két darab).
  • 2 közepes fej vöröshagyma,
  • 4 gerezd fokhagyma,
  • csapott evőkanál pirospaprika, + a rántáshoz egy teáskanálnyi,
  • csapott mokkáskanálnyi őrölt fekete bors,
  • só (ízlés szerint, vigyázz, a füstölt áru sós!).
  • 3-4 babérlevél,
  • 3-4 db cseresznyepaprika (vagy a savanyításhoz vásárolt, hegyes paprika macska pöcsű füzérből pár szem), el is maradhat, ha gyerekek is fogyasztják.
  • 2 nagy kanál sertészsír,
  • 2 csapott evőkanál finomliszt

Elkészítés:

A káposzta savanyítására használt nagy fazekadat szépen mosd ki, és teríts az aljára két-három káposztalevelet. Erre helyezed rá az apró káposzta kétharmad részét, a közepére helyezd rá a csülköt, és rakd körbe az ujjnyi darabokra felvágott kolbásszal. Két babérlevelet dobj rájuk.
Egy nagy tálba helyezed a darált húst, hozzáadod, a tojásokat, a rizst, másfél apróra vágott vöröshagymát, két gerezd zúzott fokhagymát, a csapott evőkanál pirospaprikát, a mokkáskanálnyi őrölt borsot, sót. Most kis kezeddel jól dolgozd össze a tölteléknek való masszát. Ha már egynemű, akkor kóstold meg. Vigyázz el ne sózd, mert a káposzta, és a füstölt-áru is sós!
Most tedd a balabbik kezedbe a legfelső káposztalevelet úgy, hogy a levél keményebb része legyen a hüvelykujjad felőli tenyérrészen. Helyezz bele egy evőkanállal a töltelékből (és most jön az érdekesség!), sodord össze úgy a levelet, hogy KÚP (!) formája legyen (ne henger!). A kúp hegye legyen a levél keményebbik (hüvelykujjad felőli) része. Arra vigyázz, hogy a kúp hegye szorosan zárjon, de maga a kúpocska laza legyen, hogy ne repedjen meg majd a töltelék, ha megdagad benne a rizs a főzés alatt. Most nyomkodd be a kúp tompa végén a káposztalevelet, ezzel a mozdulattal zárod be a tölteléket a levélbe.
Kész az első töltelék. Folytasd tovább a műveletet, és rakosgasd a kész töltelékeket a fazékba úgy, hogy fedd el velük a csülköt, és a kolbászokat. Ha már elfogyott a tölteléknek való, akkor jöhet a pár szem babérlevél, és a hegyes paprika, majd legfelülre a maradék apró káposzta. Öntsd fel annyi vízzel, hogy éppen ellepje a káposztát. Nagyon vigyázz, hogy a fazék tetején legyen négyujjnyi hely, mert főzés közben a rizsszemek megdagadnak (a töltelékek szép ducik lesznek), és kiszorítják a káposzta levét.

Most tedd fel a káposztát a tűzhelyre, és kis lángon hagyd magára. A forrástól számítva körülbelül 3-4 óráig főzd (nagyon csendes tűzön, épp, hogy forrjon egy kicsit) a fedő alatt, csak néha (finoman!) rázogasd meg a fazekat. KEVERNI NEM SZABAD!

Óvatosan szedd ki a fazékból a töltelékeket, a kolbászt, és a füstölt csülköt. A csülökből egy mozdulattal rántsd ki a csontot, így nem esik szét.
A fazék aljáról távolítsd el a legelőször belehelyezett káposztaleveleket, csak az apró káposzta maradjon az edényben. (Most látod majd, hogy hasznos volt a leveleket a fazék aljára tenni, mert egy picikét megpirulnak, de megakadályozták, hogy leégjen a töltött káposztánk!)
Most elkészítjük a rántást egy kisebb lábosban. (Rántást mindig alacsony hőfokon, és állandóan kevergetve készítünk!)
A két kanál zsírt felhevíted, beleteszed a maradék apróra vágott fél vöröshagymát, Üvegesre párold, majd add hozzá a két gerezd zúzott fokhagymát is. Már bele is teheted (állandó kevergetés közben!) a két csapott evőkanál lisztet, és másfél percnyi kavargatás után a teáskanálnyi pirospaprikát. Ha simára keverted, azonnal szedj rá (közben keverd, keverd, keverd) pár evőkanállal a forró káposzta levéből, és ha már teljesen sima, add hozzá a rotyogó apró káposztához. Helyezd vissza a töltelékeket is a fazékba, és csendes tűzön forrald össze a (forrástól számítva körülbelül 5 perc) a káposztát a rántással. Kész!

Most vegyél elő pár tálat, és adagold rá a káposztát a következők szerint:

A tál szélét rakd ki a töltelékekkel (hegyük a tál közepe felé mutasson), a tál közepére pedig halmozd fel az aprókáposztát. Jusson a léből is a tálakra! Minden tál aprókáposzta halmának a tetejére kerüljön pár kanálnyi tejföl, és egy szem a káposztában főtt hegyes paprikából.
A füstölt csülköt külön add az asztalra. Egy tál közepére helyezd, és rakd körbe a főtt kolbászcsíkocskákkal, és a töltelékekkel felváltva. Tálalásnál szolgálj fel hozzá tormát is, hátha valaki azzal fogyasztaná.
Friss, ropogós fehér kenyérrel tálald, és legyen tejföl is bőven az asztalon. Jó testes vörösbort kínálj hozzá és legyen hideg szódavíz is elég!