Heraldikai lexikon/Pillangópikkely
H E R A L D I K A – Pillangópikkely
A pillangópikkely ritka heraldikai prém, a mál változatának tekinthető. A magyar heraldikában gyakorlatilag nem használják. Valószínűleg az olasz heraldikából ered. Egyes heraldikusok szerint az olasz címerfestők felületessége révén jött létre és egyszerűen csak rosszul megrajzolt evet volt.
Névváltozatok:
- halpikkelyes [1]
- fr: papelloné, papiloné,
- de: Schmetterlingsfeh
- en: plumeté, plumete, plumetty,
- de: mit Federn gerautet,
- es: plumeteado,
- it: piumettato,
- nl: gevederd
Különféle változatai és ábrázolásmódjai ismertek. A pillangópikkely alapváltozata arannyal szegett vörös félkörívekből áll, melyeket pikkelyszerűen rendeznek el a pajzsban. A lepkeszárny pikkelyeit mintázza. Korábbi változatainál a pikkelyeket tollszerűen ábrázolják (fr: plumeté, magyarul tollpikkelynek nevezhető), a mező egymást fedő tollakat tartalmazott, a későbbieknél pikkelyeket (fr: papelonné). Ebből alakulhatott ki a halpikkelyes minta. Mindig egy fémből és egy színből vagy más prémből kell állnia.
A Mydlam címer arany-bíbor pillangópikkelye, egy 15. századi angol címerkönyvből
Pikkely (de: Schuppenfeh)
Kék pillangópikkely (plumeté = tollpikkely) alapon kék szarufa. Mivel prémről van szó, nem vét a színtörvény ellen
Kivagdosott prém (fr: découpures, découpé, de: Decoupe-Feh) Anglure (Champagne) címerében. Főleg a régi francia címerekben fordul elő. Egyféle alakú darabokkal beszórt pajzs. Ezek alakja eredetileg különféle lehetett. Általában felül nyitott vörös derékszög volt. A darabok lehettek akantuszlevél és félkör alakúak is vagy mindenféle rendszertelenül kivágott (szövet)darab. Egyes heraldikusok szerint a pillangópikkelyből ered. Valószínűleg a régi kehelyfajtákat jelképezte. A kivágás (fr: découpé) a (francia) heraldikában jelentheti a levágott (fr: coupée) és a fa törzsétől elkülönített faágat is.
Jegyzetek[szerkesztés]
- ↑ (Bedingfeld 75. l.)