Numerikus sorozatok/Konvergenciakritériumok
Konvergenciakritériumok
[szerkesztés]A definíció szerint ahhoz, hogy egy sorozat konvergens voltát belássuk, azt kell igazolni, hogy van egy olyan szám, amely a sorozatnak határértéke. Ahhoz tehát, hogy állíthassuk a konvergencia tényét, vagyis azt, hogy a sorozat egy számhoz konvergál, meg kell adnunk ezt a számot. Ha nem tudjuk, hogy mi a határérték, elvileg végig kéne ellenőriznünk az összes valós számot, hogy megállapítsuk, az a szám valóban határérték-e vagy sem. Világos, hogy ennek a vizsgálatnak az elvégzése, már csak elvi okokból is (ti. végtelen sok, sőt kontinuum sok valós szám van) nagy nehézségbe ütközik. A konvergens sorozatok vizsgálatánál tehát élesen elválik két tevékenység:
- a konvergencia tényének belátása, az hogy a sorozatnak létezik véges határértéke és
- a határérték kiszámítása, meghatározása
Azokat a tételeket, melyek a 1. pontban foglalt tény belátásához adnak elégséges vagy szükséges feltételeket (és ezáltal megkönnyítik a konvergencia tényét firtató kérdésekre adandó válaszadást) konvergenciakritériumoknak nevezzük.
Monoton, korlátos sorozatok
[szerkesztés]A konvergencia alábbi, gyakran alkalmazott, elégséges feltétele a sorozatok monoton tulajdonságát helyezi előtérbe. Mindezekhez elevenítsük fel a monoton sorozat definícióját.
Monoton sorozat
[szerkesztés]Definíció – Azt mondjuk, hogy az (an) valós számsorozat
|
Megjegyzés. A monotonitást, például a szigorú monoton növekedést még úgy is megfogalmazhatjuk, hogy tetszőleges n > m természetes számokra: an > am
Példák
[szerkesztés]1. Igazoljuk, hogy az
általános tagú sorozatot szigorúan monoton csökken!
(Útmutatás: használjuk fel, hogy a sin függvény a (0,π/2) intervallumon szigorúan monoton nő.)
Világos:
ezért reciprokot véve
és mivel a sin függvény a (-π/2;+π/2) intervallumon szigorúan monoton növekszik, ezért a fenti egyenlőtlenséget megtartja:
2. Igazoljuk, hogy az
általános tagú sorozat monoton nő!
(Útmutatás: használjuk a számtani és mértani közép közötti egyenlőtlenséget az számokból álló n+1 tagú véges sorozatra.)
Tekintsünk az igazolni kívánt
egyenlőtlenség bal oldalára, mint n tényezős szorzatra. Ekkor a pozitív számokra vonatkozó számtani és mértani egyenlőtlenség
alakját választva nyerjük, k = n + 1 tagra:
3. Igazoljuk a
rekurzív módon megadott sorozatról, hogy szigorúan monoton növekvő!
(Útmutatás: teljes indukcióval.)
Indukcióval igazoljuk az an+1 > an egyenlőtlenséget. n = 1-re igaz:
Tetszőleges n esetén éljünk az an+1 > an indukciós feltevéssel. Ekkor
felhasználva az függvény szigorú monoton tulajdonságát és az indukciós feltevést.
Monoton-korlátos kritérium
[szerkesztés]Tétel – a konvergencia monoton korlátossággal megfogalmazott elégséges feltétele – Monoton, korlátos sorozat konvergens. |
Megjegyzés. A konvergencia lokalitásából következik, hogy a tétel állítása olyan korlátos sorozatokra is érvényes, melyek csak egy indextől kezdve monotonak.
Bizonyítás. Legyen (an) monoton, korlátos valós számsorozat. Az általánosság megszorítása nélkül feltehető, hogy az (an) monoton növekvő. Világos, hogy a sorozat szuprémuma véges. Belátjuk, hogy a sorozat konvergál a sup(an) számhoz.
Legyen ε > 0 tetszőleges. Ekkor a szuprémum egyenlőtlenségekkel történő jellemzése alapján sup(an)–ε már nem felső korlátja (an)-nek, így létezik N természetes szám, hogy
Mivel (an) monoton növekvő, ezért minden n > N természetes számra
így minden n > N-re
ami azt jelenti, hogy az N+1 indextől kezdve a sorozat minden tagja benne van a sup(an) szám ε sugarú környezetében.
Az Euler-féle példa
[szerkesztés]Igazoljuk, hogy az
általános tagú sorozat konvergens!
(Útmutatás: a monotonitást már fent beláttuk; a korlátossághoz alkalmazzuk a számtani és mértani közép közötti egyenlőtlenséget az számokból álló n+2 tagú véges sorozatra.)
A monotonitásról szóló részben beláttuk, hogy ez a sorozat monoton növekvő. Eszerint már csak azt kell belátni, hogy felülről korlátos (ekkor persze korlátos is). Tekintsük a következő n+2 tényezőjű szorzatot és becsüljük felül a számtani és mértani közép között fennálló egyenlőtlenséggel:
ahonnan következik, hogy minden n-re:
azaz a sorozat monoton korlátos, így konvergens.
Megjegyzés. Természetesen azt nem állítjuk, hogy a 4 a sorozat felső határa lenne. Ennek a sorozatnak a határértéke az Euler-féle e szám, melyet néha úgy definiálnak, mint az utóbbi sorozat határértékét. Részletesebb számítással az is belátható, hogy a sorozat határértéke nem nagyobb 3-nál, ám világos, hogy a sorozat konvergenciáját már az előző gondolatmenettel is minden kétséget kizáróan igazoltuk.
Pozitív tagú sorok
[szerkesztés]Nemnegatív tagú részletösszegsorozat, azaz
alakú sorozat, ahol (pk) nemnegatív tagú sorozat, mindig monoton növekvő, így csak a korlátosságát kell belátni.
Igazoljuk, hogy az
általános tagú sorozat konvergens!
(Útmutatás: igazoljuk az ennél nagyobb általános tagokból álló sorozat korlátosságát.)
Rámutatunk arra, hogy k > 1-re az összeg tagjait növelni tudjuk, ha k2 helyére k(k-1)-et írunk, hiszen ekkor a nevezőt csökkentettük, a tört pedig eközben nő. Ekkor:
Az utolsó összeg úgy nevezett teleszkopikus összeg, azaz felbontható olyan különbségek összegére, ahol az egymást követő párok kinullázzák egymást:
Összevetve tehát a fenti egyenlőtlenséggel, kapjuk:
azaz (an) korlátos és így konvergens.
Megjegyzés. Természetesen ezesetben sem állítjuk, hogy a sorozat felső határa a 2. Később, részletesebb vizsgálatokkal kideríthatő, hogy ez a szám a π2/6. Ennek a határértéknek a kiszámítását bázeli prolémának nevezzük a megoldása pedig szintén Euler nevéhez fűződik.
Cauchy-féle konvergenciakritérium
[szerkesztés]Egy jelentős, a határértékre nem hivatkozó szükséges és elégséges feltételt Cauchy fogalmazott meg. Hangsúlyozzuk, hogy ez a tétel óriási horderejű, hiszen azt állítja, hogy a konvergenciavizsgálatnál elegendő csak a sorozatot vizsgálni és nem kell megsejteni előre a határértékét.
Tétel – Cauchy-féle konvergenciakritérium – Az (an) sorozat akkor és csak akkor konverges, ha teljesül az alábbi kijelentés:
|
Bizonyítás.
(1) Először tegyük fel, hogy az (an) sorozat konvergens. Ekkor azt kell belátnunk, hogy tetszőleges ε pozitív számra van olyan N természetes szám, hogy
Világos, hogy mivel (an) az A számhoz konvergál, ezért tetszőleges ε'-höz létezik M, hogy minden k > M-re
Így tehát tetszőleges n és m számokra, melyek M-nél nagyobbak:
- és
Tehát ha az |an - am| távolságot akarjuk felülbecsülni, akkor a háromszög-egyenlőtlenséggel:
ha tehát az ε = 2ε' számnak megfelelőhöz, azaz ε'=ε/2-höz választunk M-et és az
definíciót tekintjük, akkor pont a kívánt egyenlőtlenséget kapjuk, azaz
(2) A másik irányhoz kellene találnunk egy A számot, mely alkalmas a sorozat határértékének. Ehhez először belátjuk, hogy a sorozat korlátos, majd a Bolzano–Weierstrass-féle kiválasztási tételre hivatkozva rögzítünk egy sűrűsödési pontot, mely a határérték szerepét fogja játszani.
(a) Belátjuk, hogy (an) korlátos. ε = 1-re létezik N, hogy minden n, m > N-re
Rögzítsünk egy M > N számot ekkor ezzel is minden n > N-re
azaz a sorozat M-nél nagyobb indexű tagjai az (aM - 1 , aM + 1) korlátos intervallumban vannak. Az N-nél kisebb tagok viszont csak véges sokan vannak, így a sorozat nem lehet nem korlátos.
(b) Legyen A sűrűsödési pontja (an)-nek. Belátjuk, hogy A a sorozat határértéke. Legyen ε > 0 és válasszunk ε/2-höz olyan Mε/2 számot (a Cauchy-tulajdonság folytán), hogy minden n,m > Mε/2-re
teljesüljön. Ekkor, minthogy A minden környezetében végtelen sok tagja van a sorozatnak, azon indexek m halmaza végtelen, melyekre
teljesül. Ezek közül legyen k egy olyan, mely nagyobb Mε/2-nél (itt lényegesen kihasználjuk, hogy végtelen sok ilyen indexérték van). Ekkor tetszőleges n > Mε/2-re:
ha tehát Nε-nek az Mε/2-et választjuk, akkor a kívánt egyenlőséget kapjuk, azaz tetszőleges ε > 0-ra
teljesül.
Megjegyzés. Az olyan (an) sorozatokat, melyek teljesítik a
tulajdonságot, Cauchy-sorozatoknak nevezzük. A tétel szerint a valós számok körében a Cauchy-sorozatok a konvergens sorozatok. Más számkörökben (illetve metrikus vagy normált terekben) általában csak az igaz, hogy minden konvergens sorozat Cauchy-sorozat. Ez kiderül a bizonyításból is, hiszen az (1) rész változatlanul marad minden metrikus térben, míg (2) irány csak azokban, melyekben teljesül a Bolzano–Weierstrass-tétel. A racionális számok halmazában például ellenpélda a négyzetgyök kettőt kijelölő intervallumfelezéses eljárásban adódó két sorozat. Ezek nem konvergensek, bár a Cauchy-tulajdonság (lévén az 1/2n-nel szűkülők) igaz rájuk.
Példák
[szerkesztés]1. Olyan eseben, amikor egy részletösszegsorozat egy nem feltétlenül azonos előjelű sorozatról készül, tehát ha
alakú, ahol (bk) akár eltérő előjelű értékeket is felvehet, a monotonitás nem garantált. Ilyen esetekben néha célra vezet a Cauchy-féle kritérium alkalmazása.
Igazoljuk, hogy az
általános tagú sorozat konvergens!
(Útmutatás: becsüljük felül a szóban forgó különbségeket az 1/2 hányadosú mértani sorozat tagjaival.)
Legyen ε > 0 és N egyelőre tetszőleges. Ha N < n és m = n + l, akkor
Itt felhasználtuk, hogy
- sin(x) < x, ha x ∈ (0,π/2)
- inf(1/2n) = 0
Ha tehát N olyan, hogy
(ilyen szám feltétlenül található), akkor minden N < n és m = n + l-re teljesül a kívánt
egyenlőtlenség.
Megjegyezzük, hogy az ilyen típusú, azaz
alakú részletösszegsorozatokra (később sornak fogjuk nevezni), ahol (pk) nemnegatív, monoton csökkenő módon a nullához tartó, sorozatok konvergenciájával a később említendő Leibniz-kritérium foglalkozik.
2. Minthogy a Cauchy-kritérium szükséges feltétel is, ezért divergencia kimutatására is alkalmas. Erre nevezetes példa az alábbi
általános tagú részletösszeg sorozat. Igazoljuk, hogy ez nem konvergens!
(Útmutatás: válasszuk a szükséges n és m számokat N-nek és 2N-nek.)
Az állítjuk, hogy van olyan ε > 0, hogy minden N természetes számra léteznek n és m N számok, hogy
Legyen ugyanis ε = 1/2 és tetszőleges N természetes számra n = N és m = 2N. Ekkor
ahol a törteket úgy csökkentjük (pontosabban nemnöveljük), hogy a nevezőket az N + 1 és 2N közötti értékekről 2N-re növeljük (pontosabban nemcsökkentjük).
Rendőrelv
[szerkesztés]Az alábbi kritérium azon kívül, hogy a konvergencia tényét megállapítja, a határértéket is megadja.
Tétel – Közrefogási elv (rendőrelv, csendőrszabály, zsandárszabály, ...) – Ha (an) illetve (bn) az A számhoz konvergáló sorozatok, és (cn) olyan sorozat, hogy egy N természetes számtól kezdve minden n-re
akkor (cn) is konvergens és határértéke A. |
Bizonyítás. Tetszőleges ε pozitív számhoz létezik N1, hogy minden n > N1 esetén
és létezik N2, hogy minden n > N2 esetén
Ezért ha N az N1 és N2 közül a nem kisebb, akkor minden n > N-re
amiből rögtön leolvasható, hogy