Numerikus sorozatok/Konvergencia
Konvergens sorozatok
[szerkesztés]A konvergencia definíciója és sűrűsödési pontok
[szerkesztés]Vizsgálódásunk homlokterébe most azon sorozatok kerülnek, amiknek létezik véges értékű sűrűsödési pontjuk és csak egyetlen sűrűsödési pontjuk létezik.
Állítás. Ha az (an) sorozatnak egyetlen sűrűsödési pontja az A ∈ R szám, akkor az A minden ε > 0 sugarú környezetén kívül csak véges sok eleme van. |
Bizonyítás. Indirekt módon tegyük fel ugyanis, hogy az (A - ε,A + ε) intervallumon kívül is van végtelen sok elem. Ekkor vagy nem korlátos, és akkor a +∞ vagy a -∞ általános értelemben vett sűrűsödési pontja, ami a feltétel szerint lehetetlen. Vagy korlátos, például az [a,b] intervallum tartalmazza és akkor az [a,b] / (A - ε,A + ε) zárt halmazban a sorozatnak végtelen sok eleme van. Ekkor vagy felül, vagy alul egy zárt korlátos intervallumában is végtelen sok eleme található, amely egy sorozatot alkot, melynek a Bolzano–Weierstrass-tétel szerint van sűrűsödési pontja. Ez a pont az eredeti sorozatnak is sűrűsödési pontja, ami lehetetlen a feltevés szerint.
Most foglalkozzunk azokkal a sorozatokkal, melyek olyanok, hogy egy A valós szám minden ε > 0 sugarú környezetén kívül csak véges sok eleme van. Például minden ε > 0 szám esetén az (A - ε,A + ε) intervallumon kívül csak véges sok elem található. Világos, hogy ekkor van olyan N természetes szám, hogy az N-edik tagtól kezdve a sorozatnak már minden eleme az (A - ε,A + ε)-ben van. Ezt a Wallistól eredő tulajdonságot fogjuk a konvergencia definíciójának tekinteni, és az ennek a tulajdonságnak eleget tevő sorozatokat fogjuk konvergensnek mondani.
Definíció – Konvergens sorozat – Azt mondjuk, hogy az (an) számsorozat konvergens, ha létezik olyan A ∈ R szám, hogy minden ε pozitív szám esetén megadható olyan Nε természetes szám, hogy minden az N-nél nagyobb vagy egyenlő n természetes számra |an - A| < ε. Illetve szimbolikusan:
|
Példák. Az , , sorozatok konvergensek.
Ugyanis, Előzetes ismereteink szerint a sorozatok infimuma a 0 és csökkenőek, így A-ra alkalmas értéknek látszik a 0.
Legyen ε > 0. Mindegyikre keresünk olyan N-t, amire teljesül, hogy ha n > N, akkor |an| < ε. Rendezve az egyenlőtlenségeket:
Ha tehát N a fenti tulajdonságú, akkor |an| < ε mindháromnál teljesül minden n > N-re. Ez pedig azért van, mert minden valós számnál van nagyobb természetes szám (Archimédeszi axióma).
Feladat. Konvergens-e az általános tagú sorozat?
(Útmutatás: képezzük az |an - 5/2| különbséget és becsüljük felül egy 1/n szerű sorozattal, ebből az előző példa gondolatmenetével következtessünk vissza az ε-hoz szükséges N-re.)
Konvergens, ugyanis az A = 5/2 olyan szám, hogy a sorozatnak az A minden környezetén kívül csak véges sok tagja van. A konvergensséget (a definíció alapján) a következőképpen látjuk be. Rögzítsünk tetszőlegesen egy ε pozitív számot. Legyen egyelőre n tetszőleges természetes szám, és vizsgáljuk meg, hogy az |an - A| szám felülbecsülhető-e olyan sorozattal, melynek infimuma a 0. A becsléshez
Ahol az utolsó lépésben kapott eredményről kell igazolnunk, hogy egy N indextől kezdve ε-nál kisebb. Ehhez oldjuk meg a
egyenlőtlenséget! Reciprokot véve mindkét oldalon (és a reláció érvényességének fenntartására figyelve)
Azt kaptuk tehát, hogy minden n-re, mely nagyobb az
számnál, teljesül a kívánt ε-ra vonatkozó egyenlőtlenség. Azaz N-et választhatjuk akármilyen, az r valós számnál nagyobb természetes számra, mert akkor az n > N természetes számokra biztosan igaz lesz a kívánt egyenlőtlenség. r-nél nagyobb N természetes szám pedig van, mert minden valós számnál van nagyobb természetes szám. Tehát összefoglalva, tetszőleges ε pozitív számra, ha
- ,
ahol [.] jelöli az „egészrész”t, akkor
Megjegyzés. Némiképp indoklásra szorul, hogy honnan az 5/2. Egyrészt később belátjuk, hogy azonos fokszámú polinomok hányadosának határértéke a főegyütthatók hányadosa. Másrészt a sorozat konvergenciájának vizsgálatánál célszerű nagy n értékekre elképzelni mi történik a sorozattal. Ez nem egyszerű dolog, hisz legtöbb esetben a számítás elvégzése nagy nehézséget okoz, valamint naiv elképzeléseink gyakran megcsalhatnak etekinteben (amelyre példát is hozunk később). Ez esetben könnyű kitalálni a megfelelő A számot: helyettesítsünk n helyébe 1.000.000-t. Ekkor a hányados nagyjából 5.000.000 és 2.000.000 hányadosa, azaz 5/2 és ez a közelítés tovább javul, ha n helyébe nagyobb számot gondolunk. Hangsúlyozzuk, hogy más esetekben elhamarkodott következtetésekre juthatunk a kiszámoláson alapuló módszerrel, melyet nevezhetünk akár naiv módszernek is.
A konvergencia lokalitása
[szerkesztés]Tétel – A konvergencia lokalitása – Ha (an) és (bn) olyan sorozatok, hogy egy N természetes számra
akkor (an) és (bn) ekvikonvergens, azaz vagy mindkettő konvergens, vagy egyik sem konvergens. |
A konvergencia lokalitásának doktrínájáról és a küszöbindex fogalmáról. Az elv, ami az előző tételből következik az, hogy
- a konvergencia tényén nem változtat, ha a sorozat első valamely véges sok elemét megváltoztatjuk.
Ebből vagy a definícióból ugyanis következik, hogy ha (an) konvergens és ε > 0, akkor létezik egy legkisebb N, melyre
- n > N ⇒ |an - A| < ε
Ezt a számot néha küszöbindexnek is nevezik. A konvergencia tényének belátásához azonban (sőt a határérték meghatározásához) egyáltalán nincs szükség arra, hogy meghatározzuk ezt a legkisebb elemet. Úgy is fogalmazhatunk, hogy egy küszöbindexet kell csak keresnünk és nem a legkisebbet. Persze mellőzhetjük is a küszöbindex kifejezés használatát és ezzel az elnevezésből adódó félreértéseket kiküszöböltük.
A határérték és egyértelműsége
[szerkesztés]Ahhoz, hogy konvergens sorozat határértékét definiálni tudjuk, annak jóldefiniáltsági tulajdonságát kell igazolnunk.
Állítás – A határérték egyértelműsége – Ha az (an) sorozat konvergens, akkor egyetlen olyan A valós szám van, melyre teljesül:
|
Bizonyítás. Ha lenne B < A két ilyen szám, akkor az
- és
diszjunkt intervallumokhoz lenne N1 és N2, hogy ezektől kezdve rendre a sorozat összes tagja az és intervallumokban van. Ez viszont lehetetlen, mert ha n > N1,N2, akkor an mindkét intervallumban benne lenne.
Definíció – Konvergens sorozat határértéke – Az (an) konvergens számsorozat határértékének nevezzük azt az A számot, mely a konvergencia definíciójában foglalt tulajdonságok szerint létezik és az előző állítás szerint egyértelmű. Jelölése:
|
Az alábbi állítást a konvergencia korlátossággal megfogalmazott szükséges kritériumnak nevezik és ugyanolyan egyszerű, de lényeges következménye a konvergencia definíciójának, mint a határérték egyértelműsége.
Konvergens sorozat korlátos
[szerkesztés]Állítás – A konvergencia korlátossággal megfogalmazott szükséges feltétele – Konvergens sorozat korlátos. |
Bizonyítás. Legyen (an) konvergens sorozat, A olyan szám, amit a definíció biztosít és legyen ε = 1. Ekkor ehhez a számhoz létezik N, hogy minden n > N-re an ∈ (A - ε,A + ε). De akkor a sorozat korlátos, mert ha az a1, a2, ... , aN-1, A - ε véges sok elem közül a legkisebbet tekintjük, akkor az alsó korlátja lesz a sorozatnak, ha a a1, a2, ... , aN-1, A + ε véges sok elem közül a legnagyobbat tekintjük, akkor az felső korlátja lesz a sorozatnak.
Mindezek miatt a konvergencia megfogalmazható a sűrűsödési pont fogalmának felhasználásával is.
Következmény – Sűrűsödési pont egyértelmű létezése és a konvergencia – Egy sorozat pontosan akkor konvergens, ha egyetlen (akár általános értelmében is vett) sűrűsödési pontja van és ez véges. |
Bizonyítás. (1) A konvergencia definíciója előtti állításban azt az irányt már beláttuk, hogy ha csak egyetlen sűrűsödési helye van a sorozatnak és ez véges, akkor konvergens.
(2) A másik irány belátásához tegyük fel, hogy az (an) sorozat konvergens. Ekkor a definícióbeli A valós szám egyértelmű.
(a) A sűrűsödési helye a sorozatnak. Hiszen minden környezetében egy index után az összes elem benne van, azaz végtelen sok.
(b) A az egyetlen sűrűsödési helye, ugyanis ha B ≠ A is sűrűsödési helye lenne és r az két szám távolságának fele, akkor az (A - r, A + r) intervallumon kívül is végtelen sok eleme lenne a sorozatnak, amit kizár a konvergencia definíciója. Végtelen sűrűsödési helye pedig azért nem lehet, mert ekkor nem lenne korlátos a sorozat.