Növények/K/Közönséges farkasalma
Megjelenés
Közönséges farkasalma
- (Aristolochia clematitis, Syn: )
- Drog Aristolochiae herba,
- Más neve(i): farkasalma
- A közönséges farkasalma a farkasalmafélék családjába tartozó farkasalma nemzetség egyetlen Magyarországon őshonos faja. Ártereken, szegély- és kultúrnövényzetben mindenütt gyakori. Parlagokon, cserjésekben, szőlőskertekben, vetések szélén élő ritka, évelő növény. Kedveli a meleg éghajlatot és az enyhén meszes talajt.
- Kúszó tövű, el nem ágazó szárú, majd egy méteresre megnövő egy- vagy kétnyári növény. A zigomorf, többesével a levelek hónaljában nyíló virágok 2-3(-8) centiméter hosszúak, sárga színűek, a szirmok forrtak. A beporzáshoz legyeket ejt csapdába. A levelek szórt állásúak, nyelesek, szíves vállúak, ép szélűek, tompa csúcsúak. Toktermése csüngő tojásdad-körte alakú, dió nagyságú. Májustól szeptemberig virágzik.
- A közönséges farkasalma a védett farkasalmalepke (Zerynthia polyxena) hernyójának kizárólagos tápnövénye.
- A növény kellemetlen szagú, ezért célszerű lehet kesztyűben gyűjteni. Gyűjthetőek a levelek, illetve a virágzó hajtás (herba) is.
- Gyógyhatása(i): Baktérium- és gombaölő hatású. Szinte mindenféle bőrbetegségre hatékony gyógyír. - Alkalmazhatjuk sömör, ótvar, ekcéma, övsömör, pikkelysömör (pszoriázis), nehezen gyógyuló és gennyes sebek, bőrfertőzések és bőrdaganatok kezelésére is. - Ízületi bántalmak, reuma, köszvény, gyulladásos panaszok esetén fürdőként, bedörzsölőként alkalmazható. - Kizárólag külsőleg alkalmazható fürdő, borogatás, kenőcs formákban!
- Ellenjavallat: Miután kimutatták a növény rákkeltő hatását, így manapság csak gyógyszeralapanyagként használatos. Arisztolochiasav hatóanyag található benne, ami erős vesemérgező és rákkeltő hatású. Szívbénulást is okozhat.
Lásd még: Közönséges farkasalma
- Magyar Wikipédia: Közönséges farkasalma