Ugrás a tartalomhoz

Latin/Virágzatok jellemzői

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 3887 bájt

Latin

Virágzatok jellemzői

Virágzatok jellemzői

[szerkesztés]
amentum = Barka
- Általában egyivarú (hím), rövid kocsányú virágokból álló, lecsüngő, gyakran lehulló virágzat.
anthela = Ecset
- Olyan bogernyő, ahol a kocsányok nem azonos magasságban erednek, inkább spirális állásúak, és különböző hosszúságúak ((pl.:legyezőfű).
bostrix = Kunkor
- Olyan egyesbogas virágzat, ahol a virágkocsányok mindig egy irányban erednek és a viszonylagos virágzati tengellyel szöget zárnak be. A kocsányok közel azonos hosszúságúak (orbáncfű).
calathidium = Fészek
- Ellaposodott, megvastagodott virágzati tengellyel rendelkező virágzat, melyben lehetnek csak nyelves virágok (gyermekláncfű) vagy a szélen nyelves (sugárvirágok), belül csöves (kög) virágok (napraforgó).
capitulum = Gomb vagy fejecske
- Ernyőhöz hasonló, általában kisebb, gömbszerűen rendeződő virágzat, a virágzati tengely gyakran megvastagodik ((pl.:gubóvirág, platán).
cicinnus = Forgó
- Olyan egyesbog, ahol az azonos hosszúságú virágkocsányok váltakozva, kétirányban jönnek létre, így a virágok a virágzati tengelyre eltérő szögben, különböző magasságban keletkeznek ((pl.:kardvirág).
coenanthium = Lepény
- A virágzati tengely (álltengely) elhúsosodik, megvastagodik és ellaposodik, felső felületén besüllyedve fejlődnek a virágok (Dorstenia).
corymbus = Sátor
- A főtengely különböző szintjében induló, csúcs felé egyre rövidülő kocsányok eredményeképpen a virágok egy síkba rendeződnek ((pl.:keresztesvirágúak).
cyma = Bogernyő A főtengelyi virág alatt több, örvösen álló, azonos hosszúságú oldalág kocsány) ered (kutyatej).
cyomosus = Bogas
- virágzat esetében a virágzati főtengely virágban végződik, és az oldalelágazás veszi át a főtengely szerepét. Ez az oldalág is virágban végződik, és újabb oldaltengelyek folytathatják az ilyen mintájú növekedést.
drepanium = Sarló
- A kunkorhoz hasonló egyesbogas virágzat, ahol a virágkocsányok mindig ugyanazon az oldalon keletkeznek, de egyre rövidülő hosszúságúak, így a virágok megközelítőleg egy síkba kerülnek ((pl.:szittyó).
hypanthidium = Serleg
- Olyan lepény virágzat, melynek szélei felfelé görbülnek, így a virágok a serleg alakú virágzat belső felületén helyezkednek el (füge).
julus = Tobozka
- A nyitvatermők tobozára emlékeztet, általában elfásodó virágzati tengellyel és pikkelyes vagy elfásodó murvalevelekkel rendelkező, rövid tengelyű és kocsányú füzér vagy barka (komló, éger).
racemosus = Fürtös
- Fürtös virágzatok (pl.: akác).
racemus vagy botrys = Fürt
- Általában a főtengely csúcsa felé rövidülő kocsányú virágokból álló virágzat (akác).
rhiphidium = Legyező
- A forgóhoz hasonló virágzat, melynél a virágkocsányok a csúcs felé egyre rövidülnek, így a virágok közel azonos magasságban állnak ((pl.:nőszirom).
spadix = Torzsa
- Vastag, elhúsosodó virágzati tengellyel rendelkező füzér, melyet gyakran felleveleknek tekinthető buroklevelek (spatha) borítanak ((pl.:kukorica női virágzat, kontyvirágfélék).
spatha = fellevelek, buroklevelek
spica = Füzér
- Ülő vagy nagyon rövid kocsányú virágokból álló fürt ((pl.:útifű).
umbella = Ernyő
- Fiatal állapotban a virágzat közepe mélyen besüllyed, majd a virágzat ellaposodik vagy enyhén domborúvá válik ((pl.:ernyősvirágzatúak).