Ugrás a tartalomhoz

Kertészet/Növényvédők/Adalékok/Atonik

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Növényvédő szerek - Atonik

Adalékok Csávázók Gombaölők Gyomirtók Lemosók Rovarölők Talajfertőtlenítők Vadriasztók Egyéb szerek



Atonik Hatóanyag: Elsősegély Kategória Méhekre Vizekre Munka eü.v.idő Tűzveszély
növekedésszabályzó (folyékony) 1% 5-nitroguajakol Na só +0,2%o-nitro-fenol Na só + 0,3% p-nitro-fenol Na só általános eljárás nem veszélyes nem veszélyes nem veszélyes 0 nap nem tűzveszélyes
Védő felszerelés:
Előkészítő: Védőruha, -kesztyű, -kalap, -szemüveg, -lábbeli, szem-/arcvédő
Felhasználáskor: Védőruha, -kesztyű, -kalap, -szemüveg, -lábbeli, szem-/arcvédő

Paprikában, paradicsomban

[szerkesztés]
0,5 l/ha mennyiségben, a bimbózást megelőző időszak és a bogyóképződés kezdeti időszaka között 2-3 alkalommal használható.

Görögdinnyében

[szerkesztés]
0,5-1,0 l/ha mennyiségben, a virágzás kezdetétől kis-bogyós állapotig 1-3 hetes intervallumokban, 2-3 alkalommal használható.

Sárgadinnyében

[szerkesztés]
0,5-1,0 l/ha mennyiségben, a virágzás kezdetétől kis-bogyós állapotig 2 alkalommal használható.

Uborkában

[szerkesztés]
0,5-1,0 l/ha mennyiségben, a virágzás kezdetétől 1-3 hetes intervallumokban, 2-3 alkalommal használható.

Szőlőben

[szerkesztés]
0,5-1,0 l/ha mennyiségben a fürtmegnyúlás és fürtelhajlás fenolfázisai között 1-2 alkalommal használható.

Cukorrépában

[szerkesztés]
Egyszeri kezeléssel a gyökérnövekedés első szakaszában a sorzáródás után (DC 39-41, július elején-közepén), 1,0 l/ha mennyiségben (augusztusban az egyszeri kezelés nem javasolt) használható. Kétszeri kezelés formájában a gyökérnövekedés első szakaszában a sorzáródás után (DC 39-41, július elején-közepén), majd ezt követően 2-3 héttel 0,5-1,0 l/ha mennyiségben használható.

Meggyfák kötödésének és termésének növelésére

[szerkesztés]
Esetenként a minőség (hús/mag arány, refrakció) javítására, 0,5-1,0 l/ha mennyiségben, a virágzás kezdete és virágzás vége között két alkalommal kijuttatva (gombaölő szerrel történő együttes kijuttatás esetén az alacsonyabb dózis ajánlott). A készítmény meggy kultúrában monilia elleni mellékhatással rendelkezik.

Őszi káposztarepcében

[szerkesztés]
A termés növelésére 0,5-1,0 l/ha mennyiségben, a szárba indulás eleje és virágzás kezdete között egy vagy két alkalommal kijuttatva (a kezeléseket a rovarölő szeres védekezésekkel egymenetben is el lehet végezni) használható.

Dohány kultúrában

[szerkesztés]
A növények növekedésének gyorsítására, a palánták erősítésére,és a dohánylevél termésmennyiségének (zöld- és száraz tömegének) növelésére használható. Vízkultúrás palántanevelésnél az Atonik-ot a tápoldatba lehet adagolni 10 mikroliter/liter (1ml/100l) koncentrációban. Szilárd tápközeges technológia esetén a palánták egyszeri vagy kétszeri permetezése javasolt a várható kiültetés előtt kb. 2 héttel ill. 2-4 nappal 0,5-1,0 l/ha dózissal. A szabadföldi kijuttatást a kiültetés után 3 héttel javasolt elvégezni 0,5-1,0 l/ha dózisban ,mintegy 500 l/ha lémennyiséggel. A kezelés újabb 3 hét elteltével megismételhető. A jó hatékonyság eléréséhez legalább 1 palántakori és 1 szabadföldi kezelés szükséges.

Napraforgó kultúrában

[szerkesztés]
A levélnövekedés segítésére, a tányérátmérő és berakódottság növelésére, és az ebből következő termésfokozásra, földi és légi kezeléssel egyaránt. A készítmény kijuttatható a napraforgó 8-12 leveles állapotában 0,5-1,0 l/ha dózisban, majd ezt követően néhány héttel csillagbimbós állapot - virágzás elhajlás időszakában 0,5-1,0 l/ha dózisban. Szántóföldi permetezésnél 300-600 l/ha lémennyiség, légi kijuttatásnál 60-80 l/ha lémennyiség javasolt. A kijuttatáshoz a szabadföldi permetezésekhez szokásos vízmennyiség szükséges.

Egyéb technológiai javaslatok:

[szerkesztés]
Egyéb felhasználási lehetőségek zöldségfélékben: Magáztatás: Vetés, illetve ültetés előtt a zöldségfélék magjait az Atonik vizes oldatába áztatva jobb csírázási hatásfokot, illetve gyorsabb csírázást kezdeti növekedést érhetünk el. (0,05% koncentráció 5 ml/10 l víz 8-12 óra áztatás).

Palántakezelés:

[szerkesztés]
Közvetlenül kiültetés előtt, vagy kiültetés után egyszer alkalmazva a palánták gyökérképződése meggyorsul, fejlett gyökérrendszer képződik. A palánták hajtásai erősebbek lesznek, az egész- séges hajtások száma megnő. A kezeléshez 0,03-0,05%-os Atonik oldatot kell használni. Tálcás palántaneveléskor közvetlenül a kiültetés előtt 3-4 nappal használjuk, ugyanis az intenzív gyökérnövekedés megnehezítheti a palánták szétválasztását. Az Atonik használata a fentieken túl segíti a palántát a kiültetési stressz leküzdésében. Az Atonik és a stressz: Az Atonik kiválóan használható a növényeket ért stressz (hideg, károsítók, homok- és szélverés stb.) hatásának megszüntetésére vagy csökkentésére.

Keverhetőség:

[szerkesztés]
Növényvédő szerekkel, műtrágyákkal történő együttes kijuttatás előtt célszerű keverési próbát végezni.

Kombinációs lehetőségek:

[szerkesztés]
Az Atonik kombinálható a különböző lombtrágyákkal, melyek hatását kiegészítik.

R és S mondatok:

[szerkesztés]
Elzárva és gyermekek számára hozzáférhetetlen helyen tartandó.
Megfelelő védőruházatot, védőkesztyűt és szem-/arcvédőt kell viselni.
Lenyelése esetén azonnal orvoshoz kell fordulni, az edényt/csomagolóburkolatot és a címkét az orvosnak meg kell mutatni.
Csak jól szellőztetett helyen használható.


Adalékok Csávázók Gombaölők Gyomirtók Lemosók Rovarölők Talajfertőtlenítők Vadriasztók Egyéb szerek