Judo/1.3. Eszmék. Sporteszmék, sportideológiák kulisszatitkai
◄--- Vissza a címlapra Tartalomjegyzék ---► Következő lap: Judo/1.3. Eszmék. Sporteszmék, sportideológiák elemzése röviden
Sporteszmék, sportideológiák kulisszatitkai
[szerkesztés]A sporteszmék, sportideológiák rendszere
[szerkesztés]A különböző sport és társadalmi kultúrákra épülő, létfontosságú eszméket, ideológiákat érdemes rendszerbe foglalni. A meglévő kegyetlen, egyéni túlélésre épülő természeti vetélkedéskultúra helyett, jóindulatú, egymást segítő emberi vetélkedéskultúrát kell felépíteni. Ebben az esetben nem egymás legyőzése, hanem eredményes együttműködés a vetélkedési cél.
A sporteszmék eredendően egészségvédő, személyiségfejlesztő hatásúak.
[szerkesztés]Mára rengeteg az élsportolók komoly sérülése és értékes személyiségfejlesztésükre nincs idő. Teljesítményspirált kiszolgáló agyonhajszolt munkaerő példaképek felmutatása velük részben a valódi elrejtett ideológiai cél a mindenkori politikai és gazdasági hatalmat kiszolgálva pénzért cserébe. A másik cél, hogy ma még a versenysporti vetélkedések a természeti vetélkedést tükrözik ahol a győzelem a fontos. A vereséget a nézők és a milliárdokat adó politika kudarcként élik meg, ahol edzőket, vezetőket menesztenek, mely a büntetés része. A verseny nélküli sportművelésnél ma is az egészségvédelem, emberi értékek építése a cél, így az emberi kultúra békés építését szolgálja. A sporteszméket ma a (teljesítményspirál) a politikai-gazdasági hatalom (torzítja), gúzsba köti.
A sportjátékok társadalmi vetélkedésviszonyokat tükröznek.
[szerkesztés]Az emberi jogok egyetemes nyilatkozata a társadalmakról egy, az ENSZ által elfogadott nyilatkozat, mely viselkedés és nevelési célként a mai napig nagyrészt vágyálom.
jog az élethez, szabadsághoz, biztonsághoz, művelődéshez, a kultúrához, magántulajdonhoz,
védelem a kínzás, a kegyetlen, embertelen bánásmód és büntetés elől,
a gondolat, lelkiismeret és vallás, vélemény és kifejezése szabadsága.
Ugyanakkor emberi vetélkedéseknek is eredményesen működőnek kell lennie. Mivel az emberi jogok sokszor a valóságban nem érvényesülnek a kegyetlenül bevált állatias vetélkedés marad. Például az agresszió hatalmat adó rendezési elv a természetben.
A sport alkalmas a vetélkedési területén emberi kultúra fejlesztésére.
[szerkesztés]Hiba a versenysportban teljesítményspirál miatt az erőszakot, doppingot, sérülést megengedve fejleszteni. Persze ma ez a könnyebben járható út. Új emberi, eredményes utakat kell találni. Az egymást segítő harmonikus gyakorlást egyre többen igénylik a szabadidősportban. Lásd például aikidó, melyet Jigoro Kano 100% judónak nevezett.
Eredményes lehet az egészségvédelem, szellemi önvédelem, erőforrást biztosító önvédelem és testi önvédelem oktatása.
[szerkesztés]Ehhez kapcsolódóan eredményes életet biztosít az érdekképviselet, a manipuláció, a manipuláció-kontroll, a stressz elleni védekezés, a konfliktuskezelés és az önismereten alapuló életstratégiák tanulása. A kegyetlen természeti viselkedésparancsok pragmatikus és sokszor eredményes működését sajnos el kell ismerni, de nem mondhatunk le az emberi idealista célokat tartalmazó, viselkedés elsődlegességéről a vetélkedés tanításában. Működő példa a Human Vital sport- Lovagrend (főleg gyermekeknek), ami szintén az emberi viselkedéskultúra építését szolgálja a sötét, indulatos erőkkel szemben. Ismereteit, oktatási rendszerét email-átadással, ellenszolgáltatás nélkül biztosítja szervezeteknek (sportalkotomuhely@gmail.com). Az MJSZ együttműködött a szabadidősporti ismeretek terjesztésében. Kérdés, hogy a sportpolitikájába mennyi valódi szabadidősporti együttműködés fér bele. Ebben az esetben együttműködési megállapodással segíthetné egymást verseny- és szabadidősport. Ez a kérdés a versenysporti tehetségkutató stratégiáját is érinti, mely így emberi értékek tematikus fejlesztését is vállalná éremszerzés mellet. Jelenleg az MJSZ az állami támogatással vásárolt szőnyegeket, versenysporti kötelezettséget is vállalóknak átadva szerez szabadidősporti vonulatokat.
A gyors társadalmi fejlődés miatt emberséges, eredményességet adó, erőforrásokat biztosító sportoktatás-nevelés szükséges.
[szerkesztés]Központi kérdés, hogy mennyi esély van a sport segítségével, emberként jól működő társadalmakat és értékes személyi önvédelmet létrehozni a jövőben, tanítványaiknak.
Budapest, 2017. október 11.
Horváth László judo szakedző