Judo/1.3. Eszmék. Sporteszmék, sportideológiák elemzése röviden
◄--- Vissza a címlapra Tartalomjegyzék ---► Következő lap: Judo/1.3. Eszmék. Merre tart a Judo eszméje?
Sporteszmék, sportideológiák elemzése röviden
[szerkesztés]A különböző sportkultúrák létfontosságú eszméit, ideológiáit érdemes rendszerbe foglalni.
[szerkesztés]A sportjátékok és a küzdősportok tükrözik a társadalmi vetélkedést.
[szerkesztés]Az indulatos, sérülésokozó, kirekesztő erőforrás szerző-védő vetélkedéskultúra a földön sok társadalomban uralkodó, ezért hatékony ismerete, önvédelmi jellegű tanítása elengedhetetlen. Az egyéni túlélésre épülő, természeti vetélkedéskultúra mellett, eredményes együttműködés is kialakult az emberiségnél. A fejlett együttműködés, a mai működő üzleti sikerstratégia része, mely a verseny és szabadidősport számára is követendő. A sport alkalmas eszköz emberi kultúra fejlesztésére is.
A sporteszmék egészségvédő, személyiségfejlesztő hatásúak.
[szerkesztés]A versenysport teljesítménykényszert a szabadidősport egészségvédő örömsportot oktat
[szerkesztés]Ennek ellenére mára rengeteg az élsportolók komoly sérülése és értékes személyiségfejlesztésük háttérbe szorul. A verseny nélküli sporttevékenységnél az örömsport (játékos ember), ma is az egészségvédelmet, a közösségi emberi értéket építi (gondolkodó ember), ezért az emberi kultúra - nem kiválasztódáson, hanem önfejlődésen alapuló - békés építését szolgálja. Az emberek óriási többsége az örömsportot választja. Kiválasztódáson, vagy önfejlődésen alapuló küzdősport hivatásként, eredményes emberi út (do) lehet az egészségvédelem, szellemi önvédelem, erőforrást biztosító önvédelem és testi önvédelem oktatása, elsajátítása. Nem szabad elhallgatni az ismereteknél, hogy a kegyetlen természeti viselkedés sikerparancsok sokszor eredményesek, de mégsem mondhatunk le az emberi viselkedés elsődlegességéről a tanításban, mert kultúrát építő állatból így válunk emberré. Sajnos az emberi viselkedés még nem mindig sikeres, ha a civilizációs betegségeket, a rosszul működő demokráciákat, a természet védelmét nézzük. Törekvés az önvédelmi tanításra a diák judo olyan nevelési ismeretrendszere, ami a természeti indulatos erők ismeretei mellett az emberi viselkedéskultúra építését szolgálja.
A versenysport a politika és gazdasági hatalommegőrzés játékszere.
[szerkesztés]Az egyik cél a versenysporttal terhelhető, ügyes, vagy agyonhajszolt munkaerő példaképek felmutatása, ahol az ipari forradalom erkölcsi tanítása szerint a munka hasznos, a játék haszontalan. A másik cél a figyelemlekötő és elterelő erődemonstráció, mert a versenysporti vetélkedések kiválasztódáson alapulnak, mint a természeti vetélkedések. Ez a megfelelési kényszerrel járó látványsporti teljesítményspirál káros a versenysportra és szorongásra, doppingra, vagy sérülten is versenyzésvállalásra ösztönöz. A versenysport hűbérrendszer tagjaként kapja a támogatást a mindenkori hatalmat kiszolgáló média mellet. A kormányzati hűbérrendszer feladata a hatalom kiszolgálása védelme. Ezért a versenysporti ismeretfejlesztés látványsporti figyelemlekötésre törekszik a média közreműködésével torz sporteszmék létrehozásával, álideológiákkal, pályázati korrupcióval, igazságok eltitkolásával. A szabadidősporti ismeretfejlesztés megismerésre, társadalmi fejlődésre épül humán centrikus megközelítéssel. Esetében az örömsport és komplex human személyiségfejlesztés a cél.
A verseny és szabadidősport együttműködően fejlesztheti egymást.
[szerkesztés]Az MJSZ jelenlegi egyik utánpótlási stratégiája, hogy - versenysporti kötelezettséget vállalóknak tatamit átadva szerez szabadidősport bázisokat – testnevelő tanárok képzésével kiegészítve. A versenysport tehetségkutató stratégiáját hatékonyan érintheti, ha diák utánpótlását nevelési tartalommal feltöltve, emberi értékek fejlesztését is vállalja éremszerző tehetségkutatás mellett. Ebben az esetben közérdekű oktatás-nevelésével mélyebben ágyazódhat be az iskolák pedagógiai életébe. Az óvodás és iskolai oktatás-nevelés kidolgozását szabadidősporti erők szívesen segítenék tapasztalatukkal, melyet jelez, hogy ennek az elemzésnek a hátterét fajsúlyos szabadidősporti szakemberek véleményezték. Az MJSZ együttműködött mindig a szabadidősport ismereteinek a terjesztésében. Ebben az esetben is jelezte a főtitkár, hogy támogatja értékteremtő verseny és szabadidősport munkacsoport létrehozását, ami segíthetné a sportnevelés mai igényű, közösen kialakított ismeretfejlesztését, különös tekintettel gyermek sportolókra.
A gyors társadalmi fejlődés miatt emberséges, hatékony, eredményességet adó, erőforrásokat (egészséget, mozgás és együttélési ismeretet) biztosító szabadidő-versenysporti együttműködő sportnevelési segédszíntér szükséges a társadalmi nevelési szintér hanyatlása miatt. Központi kérdés, hogy a jövőben mennyi esélyt adunk tanítványainknak arra, hogy jól működő emberi társadalmakat és értékes személyi önvédelmet létrehozzanak.
Budapest, 2017. október 25.
Horváth László Judo szabadidősport szakedző