Heraldikai lexikon/Levelek

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
Levelek Petra Sancta 1638-as művéből

Névváltozatok:
lombornamentum, levélidom (Mihalik József ArchÉrt. 1905. 52., 58.), levélornamentika (Szendrei János ArchÉrt. 1905. 395.[1]), folium: levél, fa levél, fǘ levél, foliatum (Mart.): fa levélbö́l tsinált kenet (Pápai/Bod 279.), petalum: fa-levél (uo. 467.)

fr: feuilles, en: leaves, de: Blätter, la: folia
Rövidítések

Címerhatározó/Iharos címere

Címerhatározó/Ilsvay címer

A levelek viszonylag gyakori címerképek a heraldikában. Ide tartozhat mindenféle falevél, cserjelevél, növényi levél, indalevél és stilizált levél.

A heraldikában általában a természetes formájukhoz hasonlóan ábrázolják, hogy jól felismerhetők legyenek, de, a méreteiket általában eltúlozzák. A fa koronájában például általában csak néhány nagyméretű levél látható, de előfordulnak önállóan is. Ennek ellenére gyakran csak a címerleírásból derül ki, hogy milyen levélről van szó. Néha megjelennek a beszélő címerekben vagy más névre utaló címerekben. A heraldikában levélnek tartják a rendkívül változatos formában stilizált bevagdalt oldalú alakzatot, melyet csalánlevélnek neveznek. Ez a magyar heraldikában csak külföldi családok címerében látható. A kis ágacskákat vagy leveleket, az élő heraldika korában előszeretettel használták az oromdíszen.

A leveleket szabályos módon úgy ábrázolják, hogy száruk lefelé áll, mint a hárslevél a Rátót nemzetségbeli családoknál. Ellenkező esetben hulló levélnek mondják. A mellékelt 429. ábrán 1. fűzfalevelet, 2. nyárfalevelet (panelle, Pappelblatt), 3. tölgyfalevelet (feuille de chęne, Eichblatt), 4. borostyánlevelet (feuille de lierre, Eppich, Epheublatt), 5. lóherelevelet (trifolium, trčfle, Kleeblatt) mutat. 6. Szőlőlevelet mutat. A levelek színe: zöld, vörös vagy arany. A lóheréhez hasonló, meg nem határozható növényeket: négylevélnek (flos tetraphyllus, quartefeuille, Vierblatt), ötlevélnek (flos pentaphyllus, quintefeuille, Fünfblatt) stb. nevezik. bár. 159.

A levelek szimbolikája[szerkesztés]

Egyes nemzeteknél néhány növényhez külön jelentéstartalmak kapcsolódnak. Így például a hársfa, mely a szívalakú hárslevélről ismerhető fel a csehek és általában a szlávok mítikus növénye. Libanon nemzeti jelképe a cédrus, Kanadáé a juharlevél.

Lásd még[szerkesztés]

növények, virágok, gyümölcsök