Ugrás a tartalomhoz

Gyógynövény/Gyógyhatása/P/Pipavirágú farkasalma

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 1735 bájt

Növények gyógyhatása

Pipavirágú farkasalma

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


Pipavirágú farkasalma


Pipavirágú farkasalma
(Aristolochia macrophylla, Syn: -)
Drog ',
Más neve(i): pipavirág


A pipavirágú farkasalma a farkasalmafélék családjába tartozó növény. Magyarországon egyetlen faj, a közönséges farkasalma (A. clematitis) fordul elő.
Kertekben olykor előfordul az A. durior és a pipavirág (A. macrophylla). Mindkettő magasra kúszó díszcserje.
A farkasalmaféléknek erős rákkeltő és vesemérgező hatásuk van. Az ilyen összetevőt tartalmazó termékeket a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) 1-es csoportba tartozó karcinogénekként sorolja be.
Több mint 100 olyan veseelégtelenségi esetet dokumentáltak, amelyet ez a növény okozott. Feltételezések szerint a farkasalma magokkal fertőzött gabona fogyasztása ún. balkán nephropathiát okozott főleg Délkelet-Európában. A negatív hatásokért főleg az ilyen növényekben található arisztolsav (latinul: acidum aristolochicum, angolul: aristolochic acid) tehető felelőssé.
Tartalmaz:→ '
Gyógyhatása(i): '
Felhasználjuk:'
Ellenjavallat: -


Lásd még: Mit-mihez


Magyar Wikipédia: Pipavirágú farkasalma
A Wikimédia Commons tartalmaz Pipavirágú farkasalma témájú médiaállományokat.