Útipatika/Öngyógyítás/Utazási betegségek/Utazók hasmenése/A hasmenést előidéző kórokozók

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

A hasmenést előidéző kórokozók

A hasmenés, más néven diarrhoea (diaré) a szervezet válasza a bélben lévő baktériumflóra hirtelen megváltozására. Kezelés nélkül akár 2-5 napig is eltarthat. Általában a (hosszabb) utazás első két hetében fordul elő, amikor valaki egy fejlett országból egy ún. fejlődő országba utazik. (ez esetben tekintsük fejlett országoknak Európa és Észak-Amerika területét). Az utazási hasmenés legfőbb kiváltó oka a patogéneket (káros baktériumok, vírusok, paraziták) tartalmazó ételek, italok fogyasztása. Leggyakoribb kórokozó az enterotoxikus Esherichia coli baktérium, ez felelős az utazási hasmenések mintegy 80%-áért. A fennmaradó esetekben kórokozó baktériumok közül a Salmonella, Shigella és a Campylobacter fajok fordulnak elő gyakran. Paraziták (férgek) kb. 5%-ban, vírusok még kisebb mértékben felelősek az utazási hasmenések kiváltásáért. A régebben rettegett kolera ma már igen csekély előfordulású: 1:200 000 arányban észlelhető.
Enterotoxikus E. coli (ETEC), Campylobacter speciesek; Shigella, Salmonella speciesek, Rotavírus (Latin-Amerika), Norwalk-vírus Giardia, Cryptosporidium, Cyclospora speciesek, Entamoeba histolytica, Aeromonas, Pleisomonas, Non-cholera vibrio speciesek (vibrio parahaemolyticus, Ázsia) izoláltan fordulnak elő.
  • E. coli
Az E. coli baktériumok a vékonybélben szaporodnak, és ott toxinokat termelnek. Ezek okozzák a súlyos hasmenést, mely akár több liter folyadékveszteséggel is járhat. Az E. coli okozta hasmenés legtöbbször 48 óra leforgása alatt, magától elmúlik. Ezek a baktériumok a hasmenéses megbetegedések 40 %-ért felelősek.
  • Shigellák
A shigella-csoportba tartozó baktériumok okozzák a bakteriális vérhast. A shigellák felelősek a hasmenéses betegségek 15 %-áért. A bélfal gyulladása miatt, görcsös fájdalommal, lázzal, gyakori, kis mennyiségű híg, nyálkás, véres székletürítéssel jár.
  • Szalmonellák
A szalmonella fertőzések az utazási hasmenéses megbetegedések 10 %-át teszik ki. Az enyhe lefolyásútól ájulásos rosszullétig fokozódó hasmenést, hányást okoz, általában pár nap alatt antibiotikum nélkül gyógyul, vér nincs a székletben.
  • Rotavírusok
A rotavírusok szintén a megbetegedések 10 %-áért felelősek. A parányi részecskék a vékonybél falának sejtjeiben szaporodnak, meggátolják a folyadék felszívódását. Különösen súlyos hasmenés léphet fel - a kiszáradás veszélyével - kisgyermekeknél.
  • Giardia lamblia
A Giardia lamblia egysejtű parazita, mely utazás közbeni hasmenést nem túl gyakran okoz. A hazatérés utáni makacs bélpanaszoknak, jelentős részét azonban ez a kórokozó okozza. Az elhúzódó gyulladás tönkreteszi a bélbolyhokat, alultápláltság és vitaminhiány alakulhat ki. A korai szakasz lehet enyhe, magától múló állapot, vagy nagyon súlyos, nagy folyadékvesztéssel járó hasmenés, melyet bűzös, világosszürke széklettel járó hosszabb krónikus szakasz követ. Ázsiában és Közép-Amerikában igen elterjedt.
  • Entamoeba histolytica
Az Entamoeba histolytica egysejtű parazita, a legtöbb trópusi országban megtalálható. A vastagbelet károsítja, ún. amőbás vérhast okoz, mely fekélyképződéssel járhat. A fertőzés átterjedhet a májra és ott tályogot okozhat.
  • Salmonella typhi
Jelenleg Magyarországon a baktérium tokanyagát tartalmazó vakcina van forgalomban, amely 3 éves védelmet biztosít. A védettség kialakulásához kb. 10-14 nap szükséges. Kétéves kor alatt, a tokanyagot tartalmazó oltóanyag nem alakít ki megfelelő védőhatást. Oltási reakció igen ritkán: 1-2 napig tartó helyi fájdalom. Baktérium, melyet a fertőzöttek székletükben ürítenek. Széklettel szennyezett étel, tárgyak, piszkos kéz közvetíti egyik emberről a másikra. Rossz közmű ellátottságú, zsúfolt helyeken járványos formában tör ki, ha az ivóvíz fertőzött széklettel szennyeződik. A hastífuszt a Salmonella typhi idézi elő. A vastagbél nyirokmirigyeiben és a vékonybél alsó részén tapad meg, onnan átjut a vérkeringésbe, majd fekélyt okoz a bélfalban. Nem feltétlenül hasmenéssel járó betegség. Gyakran kezdődik úgy, mint a megfázás vagy az influenza: fáj a beteg feje, torka és fokozatosan emelkedik a láza, a magas lázat nem követi a pulzus gyorsulás szaporodása. Antibiotikummal gyógyítható.
Utazók hasmenésének okai és gyógyszerei
− − − − − − − − − − − − − − − − − − −
Kórokozók csoportja* Kórokozók és lappangási idő Gyakoriság (%)† Terápia [1][2]

Baktériumok 6-48 óra 50-75 Empírikus vagy célzott antibiotikum

E. coli (enterotoxikus) 10-45 1. Levofloxacin 2. Rifaximin

− 3. Ampicillin 4. Cefotaxim −

E.coli (enteroaggregatív) 5-35 Rifaximin

Campylobacter 5-25 1. Levofloxacin

− 2. Azitromicin (India, Dél-Kelet-Ázsia, − Közép-Amerika, Szub-Szahara) −

Salmonella 0-15 1. Levofloxacin 2. Amoxicillin 3. Co-trimoxazol

Shigella 0-15 1. Levofloxacin 2. Ceftriaxon

egyéb 0-5

Vírusok 6-48 óra 0-20 tüneti terápia: só- és folyadékpótlás, adszorbensek

norovírusok 0-10 -

rotavírus 0-5 -

Paraziták 1-2 hét 0-10

Giardia intestinalis 0-5 1. tinidazole 2. metronidazol

− 3. nitazoxanide 4. paromomicin

− 5. furazolidon 6. quinacrine −

Cryptosporidium spp 0-5 Nitazoxanide

Cyclospora cayetanensis <1 Co-trimoxazol

Entamoeba histolytica <1 1. iodoquinol

− 2. paromomicin −

Akut ételmérgezés 0-5

Egyéb 0-5

  • együttes fertőzése több kórokozónak egy gazdaszervezeten 10-15%-ában.
  • gyakoriság változik az úti céltól, környezetöl, az évszaktól függően.

◄--- Előző lap:Útipatika                      ---► Következő lap:

Jegyzetek

  1. BMJ | 11 OCTOBER 2008 | VOLUME 337
  2. USA Pharm. 2011-36 (12) :49-52.Brian Meadors klinikai gyógyszerész Baylor All Saints Medical Center Fort Worth, Texas