Szerkesztő:Gubbubu/Halmazrendszerek geometriája
Figyelem! Ez az oldal olyan Unicode betűket vagy HTML formázásokat is tartalmaz, melyeket az Internet Explorer webböngésző nem képes helyesen megjeleníteni, ezért az oldal megtekintéséhez más böngészők használata ajánlott. |
Halmazrendszerek geometriája
A jegyzetről - tájékoztató más szerkesztőknek és olvasóknak
A jelen jegyzet olyan témával foglalkozik, ami valahol részben a „kombinatorikus geometria”, részben a „halmazrendszerek kombinatorikája”, részben a „véges geometria" c. ismeretterületek határai között helyezhető el. A tartalmát találóan még leginkább a «strukturális kvázi-finit geometria» kifejezés írhatná le. A szerző jelen pillanatban úgy gondolja, hogy ezen, rögtön részletesebben kifejtett célú vizsgálatok a megfelelő irányban továbbhaladva és specializálva elvezetnek a klasszikus (euklideszi síkon történő) kombinatorikus geometriai vizsgálatokhoz is, ezeket azonban (kizárólag időhiány miatt) kénytelenek vagyunk hanyagolni, más szerkesztőre vagy másik jegyzetre, kézikönyvre bízni.
A fentebbi „strukturális” jelző azt jelenti, hogy axiomatikusan definiált struktúrákat vizsgálunk majd, részben szűkebb értelemben vett kombinatorikai (számossági kérdések), részben geometriai szempontból. Az itt vizsgálandó struktúrák valójában mindannyian beilleszthetőek a „halmazrendszerek” (hipergráfok) fogalmába. A halmazrendszerek elmélete, amely a kombinatorika része, azonban jobbára gráfelméleti irányultságú, azaz topológiai és számításelméleti problémákat vizsgál (utak, keresések), jelen jegyzetben viszont a definiált struktúrák iránt inkább véges geometriai szempontból érdeklődünk (egyenesek és más alakzatok) . A „kvázi-finit” jelző azt jelenti, hogy kiemelten kezeljük a véges számosságú példákat, de definícióink, fogalmaink nem csak ezekre szorítkoznak.
A jegyzet „színvonalát” főképp érdeklődő és önképzésre hajlamos középiskolások, illetve természettudományi karokon matematikát tanuló első-másodéves egyetemisták vélelmezett átlagos tudásszintjéhez igyekeztünk méretezni. Így aztán igyekszünk kerülni a logikai, sokkvantoros formulákat és a végsőkig menő precizitást, sőt néhány megfogalmazást kifejezetten szemléletesnek szántunk. A feltétlenül szükséges előismeretek: középiskolás kombinatorikai alapismeretek, permutációk, variációk és kombinációk, ezek száma, binomiális tétel, binomiális együtthatókra vonatkozó egyszerűbb összefüggések, illetve egyszerűbb halmazelméleti alapfogalmak (halmaz, eleme, (bináris) reláció, ilyenek inverze és kompozíciója; függvény, injektív, szürjektív és bijektív függvény, halmazműveletek - unió, metszet, különbség, direkt szorzat).
Tartalom
- Síkgeometria
Ajánlott irodalom
- Hajnal Péter: Halmazrendszerek. Polygon Kiadó, Szeged, 2002. ISSN 1417-0590 .
- Reimann István: Fejezetek az elemi geometriából. Typotex/Nemzeti Tankönyvkiadó, 1998. ISBN 963-9132-28-4 .
- R. L. Graham - M. Grötschel - Lovász L.: Handbook of combinatorics. MIT Press, 1995.
- Lásd még: :Halmazrendszerek geometriája sablonjai