Nemzetek/Erdély/Italok
N E M Z E T E K - Szakácskönyve
Italok
Ételek Sütemények Italok Egyéb receptek Gasztronómia
Erdélyi köményes pálinka
[szerkesztés]Hozzávalók:
- 1 l tiszta szesz (97%-os)
- 6 ek köménymag
- 10 ek cukor
- 2 l víz
Elkészítés: A vizet, benne a köménymaggal, feltesszük főni, amikor felforrt levesszük, és 30 percet állni hagyjuk. Leszűrjük, és a tiszta szeszhez öntjük, kicsit megkeverjük, és üvegekbe töltjük. Fogyasztható azonnal is, de néhány napig hűtőszekrényben tartva még jobban összeérnek az ízek. Ha gyengébb szeszből készítjük, akkor a hozzávalókat is arányosan csökkenteni kell. Az elkészült pálinkának, kb. 30-35%-osnak kell lennie.
Forrás: Erdélyi utam során gyűjtöttem.
(szerk. KeFe)
Fenyőpálinka
[szerkesztés]Egyéb nevei: fenyővíz, székely zsargonban még „deszkalé” vagy „deckalé”.
Székelyföldön ismert még a borókapálinka is, amelyet a borsika-fenyő kék színű terméséből, bogyójából főzik. A borókabogyónak több gyógyhatása is van, főleg a cukorbetegség és asztma kezelésére javallott.
Elkészítése Kétféleképpen lehet elkészíteni, de mindegyik eljárás alapanyaga a friss kora tavaszi fenyőrügy. Amikor a fenyőfák háromnegyede rügyben van, akkor a legjobb minőségű a rügy. Minél magasabb helyen van a fenyves, annál finomabb, aroma dúsabb italt ad.
A begyűjtött rügyek egy részéből édes fenyőszörpöt főznek a gyerekeknek. A többit fahordókba rakják, és pácolni hagyják pár hetet. Miután jól megpuhultak egy kis élesztőt adnak hozzá, hogy beinduljon az erjedés. Erjedés után elviszik a hordót a pálinkafőzdébe, ahol lepárolják a szeszt.
A másik eljárás, amikor a fenyőrügyet megfőzik (cukor nélkül), és utólag alkohollal keverik.
A kész fenyőpálinkát csak karácsony után szabad megkezdeni, hogy a kész italnak legyen ideje letisztulni, és beérni.
Forrás: Vali és barátai Ünnepi Magazinja