Szakácskönyv/Speciális/Laktóz intolerancia
Gyermekeknek - Diétás ételreceptek Fogyókúrás receptek Fogyókúrás saláták Feltápláló receptek
Speciális diéták Aranyér diétás kezelése Candida diéta Crohn betegség Cukorbetegség Diverticulosis diétás kezelése Epebetegség diétája Fekélyes vastagbélgyulladás Gluténérzékenység Gyomorfekély Hasnyálmirigy gyulladás Köszvény- purinszegény diéta Laktóz intolerancia Magas vérnyomás Rövid-bél szindróma Zsírmáj diétás kezelése
Laktózérzékenység
A laktózérzékenységnek több szinonimája is létezik, attól függően hogy milyen mértékű vagy lefolyású a betegség:
- Laktóz-intolerancia a laktóz, egy a tejben és a tejtermékekben megtalálható cukorféle (tejcukor) lebontásának a képtelensége. Ennek oka a lebontáshoz szükséges laktáz enzim hiánya vagy alacsony szintje. Becslések szerint világszerte a felnőtt népesség 75%-a nem képes teljes egészében lebontani a tejcukrot.
- Hipolaktázia = teljes laktóz-intolerancia,
- Laktóz-malabszorció = enyhe laktózérzékenység,
- Laktóz-maldigeszció = laktóz emésztési zavar,
- alaktázia = a szervezet egyáltalán nem termel tejcukorbontó laktáz enzimet, azaz teljes laktózhiány áll fenn. Ez az alaktázia.
Mi a laktóz intolerancia?
A laktóz intoleranciát, vagy más nevén tejcukor érzékenységet egy, a tejcukrot bontó enzim (az úgynevezett laktáz) teljes vagy részleges hiánya okozza. Következtében a tej, a tejtermékek vagy bármilyen tejszármazékot tartalmazó étel, ital, de akár gyógyszer elfogyasztása után kellemetlen hasi panaszok, például puffadás, hasi görcsök, hasmenés alakulnak ki.
Ritkább a laktáz enzim öröklött, veleszületett hiánya. Ilyen esetekben a tejcukor érzékenység tünetei már fiatal gyermekkorban megjelennek. Gyakoribb a szerzett vagy másodlagos betegség amely jellemzően felnőtt korban, 20-40 éves kor között jön létre, többek között antibiotikum kezeléshez, gyomor-bélrendszeri fertőzésekhez kapcsolódóan.
A laktóz intolerancia elsődleges kezelési módja a diéta, vagyis a tej és tejtermékek fogyasztásának mellőzése. Az egyéni tűrőképesség nagyon változó lehet, emiatt sok tejcukor érzékeny a savanyított tejtermékeket (pl. joghurtot, kefirt), illetve bizonyos alacsony laktóz tartalmú sajtokat képes elfogyasztani. Jól színesíthetik az étrendet a különböző gabona-, mandula- vagy szója alapú italok és egyéb készítmények, valamint a laktózmentes, prehidrolizált tejek, tejtermékek, tejalapú desszertek.