Judo/6.2. Szervezet. Integrálódás a judo szabadidősportban
Judo szabadidősport ismeretrendszere könyv fejezete
2.hvja.7.sportpolitika.2.elemzés.1.integrál.
Integrálódás a judo szabadidősportban
[szerkesztés]ELŐSZÓ
[szerkesztés]Nagy esély van arra, hogy az önvédelmi sportok a harmadik évezredben ugrásszerű fejlődésen menjenek keresztül. A tudományok személyiség fejlesztő, együttéléssel kapcsolatos kutatási ismeretei oktatásba ágyazva új dimenziókat nyitnak meg a megelőző önvédelem, konfliktus kezelés és érdekegyeztetés terén, szuper-intelligenssé téve az egyén önvédelmi rendszerét.
Az önvédelmi oktatás - a nevelést hatékonyabbá téve - bevonul a hétköznapok valóságába, csökkentve a stresszt, például a rangsor, birtok és területharcok területén, ugyanakkor eredményesebbé téve azt. A kudarcélményből, fajgyűlöletből származó agressziók is kezelhetőbbé válnak a tömegek számára, ami már egy fejlett lelki kultúrájú társadalmat feltételez. A támadó magatartások, megfelelő viselkedéstechnikák, taktikák, sőt életstratégiák ismerete intelligens egésszé teszi a fizikai önvédelem oktatást.
A jövőben tömegigényként felerősödik a sportélet reneszánsz folyamata, ahol az egyoldalú teljesítmény-centrikus értékrend mellett a humán értékrendű örömsport meghatározó lesz.
A szabadidő és versenysport kapcsolatrendszere hatékonyan fog működni mindkét terület érdekeit figyelembe-véve, egyfajta szükségszerű fejlődés eredményeként.
A versenyeket, különösen a szabadidősportban játékos, többirányú vetélkedések egészítik ki szintén díjazással melyek a motivációs rendszert, komplex képzést, nézettséget, a játékos kedvet növelik a verseny-stresszt, a monotóniát és a sportmozgások egyoldalúságát csökkentve.
Összességében a szabadidősportban felerősödik a játékosság és az ember szolgálata, amely magas létszámánál és szervezettségénél fogva megfelelő társas viszonyban védettséget adhat a versenysportnak is az ellen, hogy a szponzorigény kiszolgáltatott játékszere legyen.
A sportok új szempontok alapján a mainál kategóriákkal fejlettebben szolgálják az ember személyiség fejlődését, képességeinek valós igényekhez való fejlesztését, a testi-lelki egészség egész életen-át történő megóvását az életszakokhoz igazodva.
Szeretném előre bocsátani, hogy a leírt megközelítések a judo szabadidősport integrálásával, menedzselésével, minőségi fejlesztésével kapcsolatban olyan céllal íródtak, hogy nyitott rendszerként szakemberek kiegészítését, együttműködését igényelve a judo szabadidősport fejlődését, a versenysporttal való kapcsolatrendszerének bővülését szolgálják.
Integrálási, fejlesztési folyamatok MJSZ keretén belül
[szerkesztés]Alapvető kölcsönös érdekek alapján, szaktanácsadók, bizottságok, pályázatok segítségével.
Így például:
Szövetségi taglétszám érdekszféra segítségével.
[szerkesztés]Verseny utánpótlás nevelés fejlesztése - kapcsolatrendszer fejlesztéssel.
Szabadidősport minőségi fejlesztése - bázislétszám biztosításáért, pályázatok útján.
Pályázati támogatottság növelése - eredményesség alapján.
Megvalósulást segítő és gátló érdekek vizsgálata
[szerkesztés]Szövetség megbízott tisztségviselőinek érdekei:
[szerkesztés]Megegyeznek az érdekeik közép és hosszú távon taglétszám fejlesztésben.
Érdekeltek az önfenntartó rendszerű szabadidősport fejlesztésében, mert a mai körülmények között ennek sikere adhat igazi alapot és biztos fejlődést hosszú távon, taglétszám és támogatottság terén is.
Szövetség testületeinek érdeke:
[szerkesztés]Versenysporti testületek (a szövetség legnagyobb befolyással rendelkező szervei)
Rövid-távon ellenkező érdekű a versenysporti testületek költségvetésen nem osztozó érdeke.
Eredményorientált
Egyezik az érdeke taglétszámnövelés és versenyutánpótlás nevelés fejlesztésének terén?
Kérdés, hogy érdekelt-e a szabadidősport széleskörű fejlődésében olyan versenysporti, alapjában eltérő minőség fejlesztő rendszer miatt, ami eredményorientált, sport specifikus, tehetséggondozó, aranyérmekben gondolkodó elsősorban? Ezzel szemben a szabadidősport humánorientált, tömegek igényeit kereső oktatási, minőségfejlesztő rendszer. Mivel ennek a különbségnek a közös nevezőkkel történő feloldása a legfontosabb, árnyaltabb vizsgálat szükséges.
Versenysport sajátosságai, érdekei:
[szerkesztés]Tehetségre figyelő,
[szerkesztés]Szűkebb speciális ismereteket, kevés játékot adó, nagy leterhelést, önfeláldozást, szponzort igénylő, sok versennyel járó, ahol mások legyőzése az elsődleges cél.
Szabadidősport sajátosságai, érdekei:
[szerkesztés]Tömegekre figyelő,
[szerkesztés]Személyiséget tág körben fejlesztő, sok játékosságot, mindig jó közérzetet adó, egyéni igények szerinti leterheléssel járó, szolgáltató jellegű, alapvetően önfenntartó rendszerű, kevés versenyzéssel járó, ahol önmagunk külső-belső fejlődése az elsődleges cél.
Megjegyzés
Nagy a különbség a versenysporti egyesületek és a szabadidősporti egyesületek tanfolyami céljai között. Az első versenysporti érdekre, a második szabadidősporti érdekre helyezi többnyire az oktatás alapjait. Hosszabb távon persze a második is utánpótlást segítő. Sőt a későn érő típusoknak kiváló lehetőség a megmaradásra és megfelelő időben történő bekapcsolódásra a versenysport rendszerébe, és természetesen annak sincs akadálya, hogy az akcelerált tehetségek gyorsan bekapcsolódjanak a versenyzésbe, megfelelő kapcsolatrendszer esetén.
A versenysporti klubok jogosan tarthatnak igényt tanfolyamaik szabadidősporti elismerésére, ugyanakkor így szervezeti alapon kézi irányítást gyakorolhatnak a szabadidősporti szekcióban.
Ha ez bekövetkezik, az önfenntartó rendszerű, független tanfolyamok várhatóan kiválnak, mivel versenysporti érdekek keverednek a szabadidősportival szemben.
Fenti probléma megoldható részlegesen működési szabályzat segítségével, úgymint azonos érdekcsoportok kialakítása a szabadidősporti szekción belül.
További megjegyzés
A szövetségben jelenleg működő versenysporti testületek többnyire rövidtávú versenysporti érdekek alapján működnek. Tehát a szövetségnek - közép és hosszú távú érdekeit figyelembe véve - “saját árnyékán” kell átlépnie, konzervatív elismerési, támogatási rendszerét megújítva.
Erre utal konkrétan, hogy például az akcelerált versenyzőtípus a mai napig is elsőbbséget élvez a későn érő típussal szemben az elbírálási pontrendszer miatt, ami rövidtávú érdekeket fejez ki.
Kérdés, hogy van-e olyan erő a szövetségben, amelyik hosszú távú érdekekért fellép, amikor a kenyere függ a rövidtávú érdekek teljesülésétől.
Összegezve
Az eltérésekből adódó különbségek olyan megállapításokat szülhetnek, hogy a judo szabadidősport “nem komoly”, alacsony teljesítmény-szintű, ami az anyagi, erkölcsi, szakmai elismerési rendszerben vissza is tükröződik. Ez a szemlélet mesterségesen alacsony fejlődési szinten tartja a szabadidősport elismerését, fejlesztését és rangsor elsőbbséget illetve költségvetési támogatást biztosít a versenysportnak.
A tömegek oldaláról viszont jól látható a versenysport hátránya, úgymint szponzorhiány, terhelés, sérülések, magánélet területe, ami lehetetlenné teszi a magas taglétszámot.
Megoldás a negatív tendenciák visszaszorítása, így a szabadidősport minőségi fejlesztése, versenysport humanizálása - pozitív értékek kölcsönös elismerése, pl. progresszív rendszerű elismerés a szabadidősport felé is - a közös érdekek fejlesztése, pl. utánpótlás nevelés kapcsolatrendszerének területén.
Kompromisszum keresése különböző érdekek területén.
Pályázatoknál kérdés lehet, hogy ellentétes érdekű-e a versenysporti testület. A versenysportolók tehetséggondozásból fakadó szükségletekre a pénz kevés, így a szabadidősport pénzalapjaira is igényt tarthat, ami ezerszeres támogatást biztosíthat számokra, ezred annyi versenyzői létszám mellett.
Szabadidősporti bizottság érdekei:
[szerkesztés]Jó kapcsolatrendszer, fejlesztési költségvetés védelme, elismerési rendszer építése.
- Munkavégzés azonos érdekcsoportban, versenysporti bizottságokkal jó utánpótlás nevelési kapcsolatokat fenntartva.
- Arányos, illetve szükséges költségvetési érdekek védettsége a versenylobby befolyásától elkülönített működés és költségvetés alapján.
- A szövetség elismerési rendszerében bíztató elismerés a fejlesztési törekvésekért, illetve ezek versenysporti konzervatív egyoldalú befolyása esetén saját szabadidősporti elismerési rendszer kiépítése.
Fejlesztések általános érdekek alapján
[szerkesztés]Előremutató motivációs, ill. perspektíva rendszer a verseny és szabadidősportban,
(Megvalósítási tervvel, szövetség, Dan Kollégium területén.)
Előremutató kapcsolatrendszer verseny, szabadidősport és társadalmi környezet körében.
(Ezek megvalósítási terve, menedzselés területén.)
Anyagi javak, támogatottság, elvi, gyakorlati rendszerének harmonizálása.
(Kiépítése, megvalósítási tervvel, pályázatok, költségvetés területén.)
Oktatásfejlesztés előremutató, szabadidősporti gyakorlati és elméleti ismeretek alapján.
(Megvalósítási tervvel, az alábbi évenkénti felsorolással oktatás-nevelés területén.)
Az ismeretek társadalomnevelést is szolgáljanak!
A kék színű szavakra kattintva ismeretforrásokat nyitunk meg (ingyenes letöltéssel).
Szabadidős sportmozgalmat segítő Human Vital Judo ismeretek eredményei
1991. évben
A Nemzeti Ifjúsági és Szabadidősport az Egészséges Életmódért Alap "Pszichofizikai edzettség" pályázatának nyertese.
2000. évben
A Magyar Judo Szövetség "Szabadidősport oktatásfejlesztés" pályázat nyertese. Két régiós dan kollégiumi elnök szakdolgozathoz, illetve iskolai előadáshoz használta az ismereteket.
2002-2004. évben
Az általános iskolai nevelési együttműködés keretében - két év alatt 400 előadás általános iskoláknak - „Támadó magatartások ismertetése, békés érvényesülés módszerei, ismeretforrásai" - oktatás-nevelési ismeretanyagából. Az előadások többségében, elállták a kijáratot óra végén a diákok és eredményesen követelték az előadások folytatását az óraközi szünetben is.
2005. évtől
A Human Vital Judo szabadidősporti szakág a sportoló gyerekek szüleinek, - az edzésterv alapján is oktatott, családnevelést segítő információkatküld, vetélkedéskultúra és személyiségfejlesztő ismeretekről havonta, e-mail segítségével. Az edzést látogató szülők, sokszor köszönik meg a nevelési információk, gyermekeknek történő, átadási módszerét.
2011. évben
A Magyar Judo Szövetség 178 egyesületébe elküldte szabadidősporti ismeretbővítés céljával a "Judo szabadidősport és önvédelem" illetve "HVJ-VD játékrendszer és oktatás nevelés elemzések" módszertani ismeretanyagának DVD lemezét.
2014. évben
A Magyar Judo Szövetség az összes egyesületébe elküldte a "Hétköznapi önvédelem" nevelési ismeretanyag jegyzetét.
2015. évben
A Magyar Judo Szövetség a honlapjára a "Judo alapjai" címmel feltette a ismeretanyagából az új oktatófilmjét (a judo mindenkinek mappában).
2018. évben
A "Judo az emberért" sportmozgalom sportalkotomuhely.5mp.eu honlapján ingyenes letöltéssel tette lehetővé ismeretek hozzáférhetőségét edzők, sportolók és a sportoló gyerekek szülei, számára - családnevelést segítő információk céljával,
- "Judo az emberért" vetélkedéskultúra 411 jelenete és "Judo a gyermekönvédelemért" komplex személyiségfejlesztés 284 jelenete - alapján.
Az oktatásfejlesztést segítő ismeretek szakvéleményei
Dr. Rókusfalvy Pál 1987. neveléstudományi tanszékvezető
Pszichológia tudományok akadémiai doktora
Vélemény a magánélet, közélet, önmegvalósítás területén - „Támadó magatartások ismertetése, békés érvényesülés módszerei, ismeretforrásai" jegyzet ismereteiről
Tömör összefoglalásában világosan látja társadalmunk legégetőbb gondjait és ezek forrásait.
A küzdősportot az életre nevelés, emberformálás eszközének tekinti.
Igen életszerűek, gyakorlati hasznúak az egyes alpontokban felsorolt szempontok, gyakorlási formák, módszerek.
Dr. Galla Ferenc 1995. küzdősporti tanszékvezető
Ko-do-kan judo 9. dan
Vélemény "A szabadidősporti Human Vital Judo irányzat ismeretek elméleti alapjai" - ismeretekről
Az agresszivitás megismerésében és alkalmazásában a felsorolt témakörök útmutató jellegűek.
A gyakorlati anyag koncepciója jól átgondolt, hasznosítható ismereteket ad, ezért jónak ítélem.A kéziratot hasznosnak ítélem, nem ellentétes a versenysporttal sőt, mint szabadidősport,
segíti azt.
Sági József 2000. Magyar Judo Szövetség szakfelügyelő
Vélemény "Szabadidősport oktatásfejlesztési pályázat" elméleti, gyakorlati - önvédelem ismeretekről
Elméleti ismeretanyaga jövőbemutató oktatás-nevelés fejlesztéssel bír.
Közhasznú elméleti ismeretekre törekvő a megelőző önvédelemmel kapcsolatban.
Gyakorlati ismeretanyaga ütés-rúgás védelmet oktat már kezdőszinten a versenysporti alapismeretek mellett. Ezáltal a judo önvédelmi értékét növeli közhasznúan.
Kerekes László 2017. tanár - judo edző
Vital Do 9. dan
Vélemény a "Létfontosságú önvédelem" jegyzet vetélkedéskultúra és személyiségfejlesztő ismereteiről. Sikerült összefoglalása az érvényesülésünk hátterét adó legfontosabb életismereteknek. Fejezetei az egészségvédelem, a szellemi önvédelem, az erőforrásszerző vetélkedés és a testi önvédelem. Az önfejlesztést a környező világgal összefüggésben tárgyalja.
Az olvasottak segítségével jobban megérthetjük a szellemi és testi önvédelem viszonyrendszerét.
Sportolói létszám növelése
[szerkesztés]Oktatói létszám, ill. terjeszkedési (pl. multilevel) rendszerek elemzésével, irányelvek kidolgozásával, menedzselés területén.
Stratégiák, ill. irányelvek irányító testületek területén.
[szerkesztés]Csoportos és egyéni, ill. szövetségi érdekek harmonizálása rövid, közép, és hosszú távon, működési szabályzat segítségével, közgyűlés közreműködésével.
Helyzet-megállapítás tények alapján
[szerkesztés]Az ISM (Ifjúsági és Sportminisztérium) nyugati mintán alapuló szabadidősporti alapokra akarja helyezni a versenysport működését, hogy a szövetségek állami támogatása csökkenthető legyen. (lásd. Államháztartás reformérdeke csökkenő önköltségekkel). Megjegyzés: ez az irány később, az Orbán rendszer alatt változott. A szövetség megbízott tisztségviselői tapasztalt szakembereket keresnek a szabadidősport fejlesztésére, ahol olyan problémákat kellene megoldani, amit eddig nem sikerült. (Konkrétan: a szövetség életébe illeszkedően eredményes szabadidősporti bizottság működése) Fenti feladat megoldása rövid-távon az ISM felszólítása miatt különösen fontos a támogatottság érdekében.
Az MJSZ nem támogat szabadidős sportfejlesztést.
[szerkesztés]A közgyűlés a társadalmi munkák köréhez sorolta a szabadidősporti bizottság működését, konkrét pénzalapot nem különítve el neki. Azt a tervet, hogy a szabadidősporti szakembereket erkölcsileg motiválják, a Dan Kollégium elutasította. Arra hivatkoztak, hogy személyenként csak 5 évente reagálnak ilyen kérésekre és azt is versenysporti szövetség tagjaként. Ez az álláspont feloldható lenne, ha progresszíven kezelnék a korlátozások elvét ugyanúgy, ahogyan ezt a versenysporti elbírálásban meg is teszik, versenyeredményekhez kötődően. Kérdés, hogy anyagi és erkölcsi támogatás nélkül a szabadidősport kialakítása szövetségen belül, nem csak középszerű vagy álmegoldásokat szülhet-e?
Lehetséges lépések vizsgálata MJSZ szinten
[szerkesztés]Kimagasló erkölcsi, szakmai fejlesztés indokolt.
[szerkesztés]Alapvető szövetségi érdek a szabadidősport támogatása, integrálása. Kétséges eredményekkel társadalmi szerveződést és munkát, korlátozott erkölcsi, szakmai elismerést vet fel, ha zárt, szinte kizárólagosan versenysport orientációjú célokra kell helyezni a hangsúlyt az anyagi, erkölcsi támogatásban, a napi túlélésből fakadó kényszer és leterhelés miatt. Realitásokat figyelembe vevő a korlátozottan szükséges anyagi és maximális erkölcsi, szakmai elismeréssel járó szabadidősport fejlesztése kompromisszumos megoldásaként.
Összegzés
[szerkesztés]A rendszerelmélet szerint általános igazság, hogy minden rendszer igyekszik túlélni önmagát, ha kell rablógazdálkodással mindent feláldozva is. A megújulás ezért nagyon nehéz még akkor is, ha konkrét, jó lehetőségeket tartalmazó kiút van, hiszen mindig van, aki fél a változásoktól személyes érdekek alapján. A változás viszont a fejlődés elengedhetetlen törvénye, ezért csak az a rendszer tud életben maradni, amelyik a szükséges változásokat, alkalmazkodásokat végre tudja hajtani. A változás végbe mehet békésen, reformfolyamatokkal, harc árán, sőt úgy is, hogy elgyengül, megszűnik a rosszul működő, változásra képtelen rendszer magától, vagy mellette egy új, dinamikus rendszer fejlődik ki. (lásd szabadidősporti szövetség, illetve más új szövetségek.)
A szabadidősporti műhelyek
[szerkesztés]Alapvetően önfenntartó, békés rendszerűek. Az a fajta rangsor és birtokszerző harc, ami a versenysport fejlődését jellemzi, idegen tőle. Azért is, mert tehetséget igényel a tömegekhez szólás, a szponzor nélküli mély vízben úszás, vagyis békés eszközökkel is tud fejlődni. Sajnos a lokálpatriotizmus a szabadidősportot nem ösztönzi önszerveződésre, így érdekképviseletük sem megoldott a szövetségben. A piacigények azonban így is fenntartják a szabadidősportot, létező erőként.
Egymás kölcsönös elismerése erősítheti mindkét sportrendszert.
[szerkesztés]Kérdés, hogy mikor válik álságos, tömegérdektől eltérő folyamattá a szabadidősport fejlesztése rövidtávú, rosszul felfogott rangsorféltés, területvédés miatt, ahol is a versenysporti érdek helyzeti fölényénél fogva csak pozícióvédelemre koncentrál a megfelelő, szükséges változtatást sem támogatva. Erre választ adhat a 2000.-ik év. Ha ezeknek az erőknek sikerül megérteni megfelelő garanciákat kapva, hogy magas szintű szabadidősport mellett csak erősebbek lehetnek, akkor jöhet létre az igazi érdekszövetség.
A szövetség versenysporti testületének nem érdeke az elgyengülés, vegetálás.
[szerkesztés]Az egyetlen helyes út az ellenőrzött, tehát óvatos, de dinamikus fejlesztés. Ma ez a legeredményesebb stratégia a szövetségek versenyében.
Zárószó 23 évvel később
[szerkesztés]A szabadidősporti oktatás-nevelésfejlesztést bemutató rész frissítve lett szakvéleményezés bemutatásával. A többi szöveg változatlan. 23 év alatt semmi sem változott az MJSz viselkedésében. A hatalom kiszolgálása teljesítményspirálon keresztül a célja és tömegérdekeket nem képvisel.
Budapest, 2000. 03. 20. Korszerűsítve Budapest, 2023. 06. 08.
Horváth László judo szakedző