Heraldikai lexikon/Horogkereszt
Névváltozatok: tekerőlevél (népnyelvi), szvasztika, kampós kereszt, tetra-gammadion, horgas kereszt, kaszás kereszt, napkereszt
de: Hakenkreuz, Swastika, Winkelmaßkreuz, cs: hákový kříž
Rövidítések:
A horogkereszt ősi napkereszt és életszimbólum, melynek a szárai az óramutatóval megegyező irányban arra merőleges kampószerű vonalakban végződnek. Egyes finn és lett rendjeleknél már az első világháború után megjelent. A finn Fehér Rózsa Rend láncában a horogkereszteket 1963-ban stilizált fenyőágakkal váltották fel. A Nemzeti Szocialista Párt fehér alapon fekete horogkeresztet használt. 1935 óta ezt a német birodalmi sas alatt viselték. A heraldikában több évszázadra visszamenően megtalálható. Előfordul lángoló keresztszárakkal is. A címertani horogkereszt általában négy csúcsos horogól áll.
Európában kimutatható a Krisztus előtti 3. évezredtől. Nagyon elterjedt Indiában, különösen gyakori a japán heraldikában, megtalálható a germán fegyvereken és az ókori görög érméken. Gnosztikus keresztként négy egymás fölé helyezett lábként is előfordul.
Változatai[szerkesztés]
Napkereszt (napkerék, Wotan-kereszt, en: Sun cross, Bolgar cross, Sunwheel, solar cross, Woden's cross, pagan cross, wheel cross, Odin's cross, Woden's Cross, de: Sonnenkreuz, Radkreuz, Keltenkreuz). Európában a neolitikum óta kimutatható. Isten kegyelmét, Jézus művét szimbolizálja, magas méltóságok kitüntetéseiben is megjelenik. Az evangélikus egyházban az oltár felszentelésére, a templom belső díszítésére használják, megjelenik a tornyon. A református egyházban. A bolgár cárok az orthodox egyház jelképeként használták. Az indiai brahmikus ikonográfiában kiakra és csakra néven ismert. 1933-1945 között a norvég náci párt jelképe. A heraldikában kerék-kereszt (de: Radkreuz, Sühnenkreuz).
Fylfot (félmankóvégű kereszt, de: Halbkrückenkreuz), a skót és angol heraldikában előforduló kereszt, rövidebb ágakkal a szárakon, melyek iránya megegyezik az óramutató járásával. Gammakeresztnek (en: gammadion cross) is nevezik, mert négy görög gamma (Γ) nagybetűből áll. A fylfot nevet az angolszászból szokták magyarázni, ami négylábút vagy soklábút jelentene.