Fájl:Római rangjelölő lándzshegyek (signumok).png

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Eredeti fájl(1 634 × 935 képpont, fájlméret: 1,1 MB, MIME-típus: image/png)

Összefoglaló[szerkesztés]

Római rangjelölő lándzshegyek (signumok)

3. kép. Az albertfalvi jelvény (restaurálás után). (Csernus E. rajza)

mellette: 8. kép. Az albertfalvi jelvénynek és párhuzamainak típusai (Típustáblázat) - (Màlik É. rajza)


A pannóniai limes budapesti szakaszán, Aquincum és Campona között, 1994-ben Albertfalván, az auxiliaris tábortól nyugatra 160-250 méterre a vicus újabb 2000 m2-es felületét tártuk fel.

A hasta formájú, vasból készült lelet a vicus 1994-ben előkerült egyik szabálytalan alakú, 5,10x4 m alapterületű, cölöpszerkezetű Flavius kori ház betöltéséből került elő.

Az új lelet hossza: 19 cm, legnagyobb szélessége: 4,3 cm. A lándzsahegy felületén a gerinc - teljes hosszban - jól látható. A hasta fonnájú tárgy babérlevél alakú két szélét keskeny bronztokkal, élvédővel látták el, mely csaknem teljes épségben megmaradt. E keskeny bronztok a kard és tőrhüvelyek két hoszszabb szélén is megjelenik, de az albertfalvi emléknél ez a bronztok nem ezt a funkciót töltötte be. Itt az új leletet élvédővel látták el, mely csaknem teljes épségben megmaradt. Ez a keskeny, kétágú bronz élvédő - eredetileg - csuklótaggal működhetett. A tárgyon viszont a csuklótag nem látható, mert itt ezen a helyen a tárgy díszítéseit helyezték el. A lándzsahegy felső, elkeskenyedő részén - közel a lándzsacsúcshoz - vaslemezből készült, vékony, háromszorosan csavart karikadísz van. A lelet tetejét egy vasból készült gombdísz alkotja, melyre még egy bronzkarikát is erősítettek. Tehát a díszítések miatt a csuklótag ezen a darabon hiányzik.

A lelet köpűje vaslemezből készült. A tárgy két darabra tört munka közben. A törésfelületnél is megfigyeltük, hogy a köpű - nem látható - felső része fokozatosan keskenyül. A köpű alsó része hosszabb és enyhén kiszélesedik. A köpű belsejében kevés fanyom volt. A köpűre és a lándzsahegy felületére vasolvadék rakódott, melyben apró láncszemek ismerhetők fel. Ezek a részben megolvadt láncszemek nem egy hüvely áttört díszű részéhez tartoznak, hanem ezek a tárgyhoz tartozó függesztő-(biztosító)lánc maradványait képviselik.

A kisebb lándzsahegy felületéről ezt a vasolvadékot leszedettük, csak egy kis részt hagytunk meg ebből az egyik oldalon - a további elemzések céljára. A köpű alsó részén, oldalt egy kis méretű, ívelt szélű vaslemezen pici szeghely látható. Alatta, kis távolságra ugyancsak egy pici méretű, ívelt szélű vaslemezen pici szeghely mutatkozott. A köpű másik oldalán és a köpű kiszélesedő részén ismét vasolvadék jelentkezett. A vaslemez a kis szegekkel a rögzítés funkciójához tartozott.

Az új albertfalvi kis hasta mérete és típusa jelvényre utal. Az albertfalvi kis lándzsahegy nem a lapos lemezből készült jelvények közé sorolható, melyeket veretként vagy függőként applikáltak a balteusra. Az albertfalvi új leletet minden oldalról tökéletesen elkészítették és díszítésekkel látták el.

A beneficiarius feliratokkal, jelvényekkel, ábrázolásokkal és ezek értelmezéseivel már sok kutató foglalkozott. Akis jelvényeket a II-III. században, az eredeti, valóságnak megfelelő méretű, meghatározott típusú jelvények után készítették. Ezért maradhatott meg az élvédő az albertfalvi leleten is. E jelvényeket a helytartói hivatalok beosztottjai használták.

Az albertfalvi éltartóval ellátott, babérlevél alakú kis lándzsahegy közelebbi párhuzamát a III. század I. felére keltezett Lucius Valerius Augustalis speculator salonai sírkövén találtuk meg.4 (8. kép) Az éltartó itt is megjelenik, mint az albertfalvi jelvénynél. A salonai jelvény formája eltér az albertfalvi kis lelet babérlevél formájától. A lándzsahegy gerincét mindkét emléken jelölték. A beneficiarius jelvényekről ismert, ún. szemek az albertfalvi leletnél nem láthatók, a salonai ábrázoláson ezt is kifaragták. Az ún. keresztvasat a salonai domborművön jelezték, az albertfalvi kis jelvénynek nincs keresztvasa. Az albertfali jelvény lándzsacsúcsán karika és gombdíszek vannak, a salonai sírkő jelvényének lándzsacsúcsa díszítetlen. A köpű enyhén szélesedik az albertfalvi kis jelvényen és a salonai ábrázoláson is. Még egy hasonló III. századi sírkőábrázolást megemlítünk Perinthusból, ahol a lándzsahegy élvédőjét szintén ábrázolták.5 (8. kép) A lándzsahegy formája az albertfalvi példányon babérlevél, a sírkőábrázoláson ez szív alakú. Az albertfalvi leleten a lándzsahegy csúcsán lévő gomb tetejére még egy karikát erősítettek, a perinthusi ábrázoláson a lándzsahegy tetejét gomb alkotta. A lándzsahegy bordája mindkét példányon megjelent. A perinthusi síremlék jelvényén az ún. szemeket kifaragták, az albertfalvi példányon nincsenek ún. szemek. A perinthusi reliefen a jelvény köpű ábrázolását a jelvényt tartó figura keze eltakarja.

Az említett ábrázolásokon kívül az albertfalvi jelvénnyel kapcsolatban a pfünzi, eredeti méretű jelvényt szükséges bemutatni.6 (8. kép) Az albertfalvi kis lelet babérlevél alakú, mint az eredeti pfünzi példány. Az albertfalvi új jelvényen karika és gombdíszek vannak, a pfünzi lándzsahegyen ez nincs. A lándzsahegy bordáját mind az albertfalvi, mind a pfünzi leleten kidolgozták. Az ún. szemeket csak az eredeti méretű, pfünzi példányon jelölték. Az albertfalvi kis jelvény köpűtípusa megegyezik a pfünzi lándzsahegy köpűjének típusával.

Itt említjük meg az új albertfalvi lelet legközelebbi párhuzamát, a Regensburg-Kumpfmühl castellumából származó vasjelvényt.7 (8. kép) Hasta formájú, babérlevél alakú, mint az albertfalvi példány. A gerincet mindkét tárgyon kidolgozták. A lándzsahegyet élvédővel látták el, mint az albertfalvi példányt. Az ún. szemek hiányoznak mindkét darabon. A jelvény tetején a díszek csaknem ugyanazok, mint az albertfalvi leleten, csak a regensburgi-kumpfmühli darabon az utolsó karika hiányzik. A köpű formája azonos az albertfalvi és a Regensburg-kumpfmühli leleten. Az albertfalvi példány közel 7 cm-rel nagyobb, mint a Regensburg-Kumpfmiihlből származó darab. Itt említjük meg, hogy az albertfalvi lelettel csaknem teljesen azonos tárgyat ismerünk, mint egy pugio hüvelyveretét Gilau cohors-táborból.8

Az élvédő alkalmazásának jelölését már egy köztársaságkori dénárábrázoláson is megtaláljuk.9 (8. kép) A lándzsahegy szív alakú, nem babérlevél alakú, mint az albertfalvi jelvénynél. A bordák jelölése és a köpű formája megegyezik az albertfalvi és az említett éremképen látható jelvénynél. Az emiitett adatok alapján ez a köztársaságkori dénár hasta ábrázolása képviselte az albertfalvi jelvény előképét.

Tehát az albertfalvi II. századi, babérlevél alakú, élvédővel ellátott, bordás új lelet előképét a köztársaságkori dénárábrázolások között találjuk meg. A pfünzi castellumban előkerült eredeti méretű és a Regensburg-kumpfmühli kis jelvény változtatait képviselik a későbbi salonai és perinthusi jelvényábrázolások. (8. kép)

A lándzsahegy mint jelvény Raetiában, ábrázolásokon Raetiában, Dalmatiában, Thrakiában tűnik fel. Ez a kis lándzsahegy élvédővel - az első lelet - mint jelvény (signum) Pannónia Inferiorból, Albertfalváról! (9. kép)

Az albertfalvi jelvény (signum) is gazdagítja az eddig ismert hastatípusokat.

Az albertfalvi jelvény (signum) tulajdonosa egy lovas katona lehetett, a helytartói hivatalok egyikéből - a II. században - Albertfalván. Az albertfalvi új lelet a korabeli, helyi fémműves műhelyek egyikében is készülhetett. A lelet jelentőségéhez tartozik az is, hogy ez az új lelet, az albertfalvi tábort körülövező vicus egyik Flavius kori házának betöltéséből származik.10


Szirmai Krisztina: Jelvény (signum) Albertfalváról. Archaeologiai Értesítő 1996-1997. 161-167.

[1]

Licenc[szerkesztés]

Fájltörténet

Kattints egy időpontra, hogy a fájl akkori állapotát láthasd.

Dátum/időBélyegképFelbontásFeltöltőMegjegyzés
aktuális2018. január 4., 16:51Bélyegkép a 2018. január 4., 16:51-kori változatról1 634 × 935 (1,1 MB)Szegedi László (vitalap | szerkesztései)Római rangjelölő lándzshegyek (signumok) 3. kép. Az albertfalvi jelvény (restaurálás után). (Csernus E. rajza) mellette: 8. kép. Az albertfalvi jelvénynek és párhuzamainak típusai (Típustáblázat) - (Màlik É. rajza) A pannóniai…

Az alábbi lap használja ezt a fájlt:

Metaadatok