Címerhatározó/Szombathely címere
Ez az oldal a címerhatározó kulcsának részeként Szombathely címerével foglalkozik.
Szombathely címerét a 15. századtól használja. A középkori divatot követi, a vár a település városi rangjára utal, valamint arra, hogy várfallal volt körbevéve. A legrégebbi emlékek az okleveleken fennmaradt (törött) zárópecsétek. A legkorábbi, a város címerét teljes egészében mutató emlék egy függőpecsét, amely egy ingatlanvásárlási okiraton maradt meg az 1600-as évekből. Ezen a csillag és a hold a mostani címerhez képest épp ellentétes oldalon volt látható.
A város 1904-es címerleírása szerint a címer kék mezőben ormozott ezüst vár, nyílt és felül kereszttel ellátott kapuval, két kitárt, megvasalt kapuszárnnyal, ezek mellett, a kapuszárnak magasságában egy-egy alacsonyabb, szintén ormozott bástyafal húzódik, míg a kapu felett ötablakú, vörös fedelű, aranygombos torony, melyen egy erkélyszerű, ormozott építmény emelkedik. A torony mellett jobbra ezüst félhold, balra hatágú arany csillag látható.
1942-ben Szombathely törvényhatósági jogot kapott, ekkor kicsit módosult a címer: elhagyták a kapu feletti keresztet, a kapuba felvont rácsot helyeztek, a kapuvédő bástyafalat pedig orom nélkül ábrázolták.
A szocializmus évtizedeiben csak protokolláris céllal volt használatban települési címer, mivel a települések nem voltak igazán önállóak.
A rendszerváltás után viszont ismét címert alkotott a város, mégpedig a hagyományosnak teljesen megfelelőt: Szombathely Megyei Jogú Város címere csücskös talpú pajzson, kék mezőben, ormozott ezüst vár, nyílt és felül kereszttel ellátott kapuval, két kitárt kapuszárnnyal, ezek mellett pedig - a kapuszárnyak magasságában - kétoldalt egy-egy alacsonyabb, szintén ormozott bástyafal húzódik, míg a kapu felett ötablakú, fedett, gombbal díszített torony áll, két oldalán erkélyszerű ormozott építménnyel, végül a torony mellett jobbra ezüst félhold, balra pedig hatágú arany csillag látható. (Kupi Györgyi: Csillag és félhold a szombathelyi címerben? www.alon.hu 2010.01.03 [1]) [ Feiszt György ]
- Irodalom:
A címer ábrája a címerhatározóban még nem szerepel.
Külső hivatkozások:
Lásd még: