Címerhatározó/Kesztyűscéhek címere
Ez az oldal a címerhatározó kulcsának részeként a kesztyűscéhek címerével foglalkozik.
Győri kesztyűscéh
[szerkesztés]A győri kesztyűscéh pecsétje, 1755, Xántus János Múzeum, Győr
Leírás
Kisméretű, kovácsoltvas nyélre szerelt bronz nyomólappal készült 1755-ben. A pecsétlőlapon ovális pontvonalas keretben német nyelvű körirat: „SI(e)G(el): E(ines): E(hr)S(amen): H(andwerks): D(er): B(ürgerlichen): H(andschuch): M(acher): M(eister): I(n): D(er): K(öniglichen): F(rei): ST(adt): RAAB 1755”. A belső pecsétmező termékábrázolásaiból egyértelműen felismerhető a kesztyű és zászló képe is; azonban a középső, méreteivel is hangsúlyos kép akár bőrtarsoly vagy (a későbbi szakmai társulásra gondolva) szita képe is lehet.
- Irodalom:
A címer ábrája a címerhatározóban még nem szerepel.
Külső hivatkozások:
Győri kesztyűs- és szitásmesterek
[szerkesztés]A győri kesztyűs- és szitásmesterek pecsétje, 1840, Xántus János Múzeum, Győr
Leírás
Vaskos, gombban végződő fényezett fanyele széles réz szorítógyűrűvel kapcsolódik a vastag sárgaréz nyomólaphoz. Gyöngykerete alatt szabadon fut a körirat, magyar nyelvű rövidítésekkel szerkesztve. A pecsétlő felső részén ötágú korona található. Alatta két oroszlán a céhhez kapcsolódó szerszámokat és termékeket (fentről lefelé haladva: kesztyű, szita, dob) fogja. A pecsétkészítés idején az eredeti alapítású céh szakmai köre a szitásokkal bővült. Körirata: „AZ EGYE(sült): KESZ(tyűs): ÉS SZI(tás): MES(terek): P(ecsétje): GYÖR: 1840:”.
- Irodalom:
A címer ábrája a címerhatározóban még nem szerepel.
Külső hivatkozások:
Veszprémi kapcás- és kesztyűscéh
[szerkesztés]A veszprémi kapcás- és kesztyűscéh pecsétnyomója 1781-ből
Ezzel szemben a németes divat mestersége volt a harisnyakötők, illetve kapcások és kesztyűsök mestersége. 1781-ből maradt fenn veszprémi pecsétjük, bár 1794-ből Pápán is van tudomásunk „kapcakötő" céhről. A német feliratú négyelt pajzsban harisnya (gyapjú kapca), háromágú csévetartó, a tricot szabásához használt különleges formájú olló és kesztyű látható (237. kép). (206. lap)
Nagybákay Péter: Veszprémi és Veszprém megyei céhpecsétnyomók. A Veszprém Megyei Múzeumok Közleményei 1. (1963.) 185-219.
- Irodalom:
A céh címerének ábrája a címerhatározóban még nem szerepel.
Külső hivatkozások:
Lásd még: