Címerhatározó/Kétegyháza címere
Ez az oldal a címerhatározó kulcsának részeként Kétegyháza címerével foglalkozik.
Kétegyháza község
(Békés megye)
Kétegyháza címerének megalkotásánál döntő mozzanat, hogy a település első pecsétje ill. korunkra maradt címerábrázolása a Löwenburg családnak a címerét tükrözteti. Ezért Kétegyházának a címerét összetett pajzs alakjában képzeljük el.
Az öregpajzs vörös alapon arany szalagokkal haránt négyelt, az egyes mezőkben pedig a következő ábrák vannak. A pajzsfő mezejében egy hétágú bárói arany koronát látunk, amelynek az abroncsa bíbor (zafír és rubin) kövekkel ékes, gyöngyei pedig kékek. A jobb oldali mezőben egy arany latin keresztet, a baloldali mezőben pedig egy arany, három ívben végződő díszes körmeneti keresztet látunk, amely a románságnál használatos keresztre emlékeztet.
A csücskös talpú öregpajzs pajzstalpában egy arany pogácsát látunk lebegni, amely a település XVIII. századi betelepítésének történetére emlékeztet és a hitvilágra, amelynek rendkívül nagy szerepe volt a megtelepedésben.
A boglárpajzs voltaképpen a Löwenburgok címeréből kiemelt oroszlán. A csücsköstalpú reneszánsz pajzs kék mezejének zöld udvarán egy fegyverzett (vörös nyelvű és karmú) arany oroszlán lép, fordul és néz jobbra. A jobb mancsában egy arany markolatú ezüst pengéjű szablyát tart. Az oroszlán farka - eltérően a heraldikai oroszlánoktól - egy bojtban végződik.
Az öregpajzson arany falkorona helyezkedik el, amely két végénél éri a pajzsot, hét bástyáján lőréssel van ellátva, ezek a korona ágait helyettesítik.
A kétegyházi címer alatt egy kétszer hajtott arany szalag található, amelynek a heraldikai jobboldali felirata KÉTEGYHÁZA, baloldalon pedig a felirat ugyanennek a településnek a román elnevezését tartalmazza. [1]
- Irodalom:
A falu címerének ábrája a címerhatározóban még nem szerepel.
Külső hivatkozások:
Lásd még: