Útipatika/Speciális utazók/Last minute
Megjelenés
Last minute
Last minute, utolsó pillanatban utazni vágyók
[szerkesztés]- A last minute utak terjedésével a szakemberek újabb veszélyeket fedeztek fel. A balesetveszélyen kívül a hamburgi Trópusi Orvostani Intézet kutatói skandináviai adatokat feldolgozva kimutatták, hogy 1997-ben 2848-an nem tudták befejezni a nyaralást. Minden hetedik ember meghalt. Különösen veszélyesnek bizonyult az utazás első két napja: az utazás előkészületei okozta megterhelés, a hosszú, megszakítás nélküli autózás szívinfarktushoz vezetett. 347-en kaptak infarktust és 262-en meghaltak. További halálos áldozatokat követeltek a légúti panaszok és a gyomor-bélrendszeri betegségek.
- Egy másik, brit tanulmány szerint 3049 utazóból 14% betegedett meg. További tanulmányok szerint 500 svéd trópusokra utazó közül 36%-nak volt hasmenése, 21%-nak légúti panaszai. Az előkészületek igen fontosak, ezért a szakemberek nem győzik ismételni, hogy a lelkiismeretes, a veszélyeket figyelembe vevő útiterv mennyire fontos. Mérlegelni kell a fertőzés veszélyét és a védőoltások lehetséges mellékhatásait. Aki a trópusokon válogatás nélkül eszik és iszik, ne csodálkozzon, ha tífuszt kap. Aki nem teljesen egészséges, az utazás előtt kérje ki háziorvosa véleményét. A last minute utakat főleg azért tekintik veszélyesnek, mert egészségügyi szempontból az utazási előkészületek elhanyagolása egyre komolyabb gondot jelent. A turizmus szakértői pedig a jövő évre a last minute utazások számának további növekedését jósolják.
- Last minute utazók felkészítése eltérhet a megszokottól. Néhány utazási iroda öngyógyítást vagy un. sürgősségi kezelést ajánl az utazóknak malária gyanúja esetén. Ezt a döntést csak orvosi konzultáció után, megfelelő felkészítés megléte esetén szabad vállalni. Az utolsó pillanatban lefoglalt utazás igen olcsó lehet és a váratlan élmény is hatásosabb lehet a megszokottnál[1].
- Az álomszerű események azonban több kellemetlen meglepetést is tartogathatnak egészségünk szempontjából. Indulás előtt kiderülhet, hogy adott országban sárgaláz elleni oltás igazolását kérhetik a hatóságok a belépéskor vagy akár a kilépéskor. Legalább 10 nappal az indulás előtt kell megkapni az oltást optimális esetben, mely a beadást követő 3.-7. napon lázat okozhat. 10 évig érvényes (nemzetközi oltási könyvvel igazolható a megléte).
Az immunizálás ideje és az utazás indulási időpontja között szükséges expozíciós idő
[szerkesztés]- A last minute utak a védőoltás szempontjából ritkán hagynak elég időt a teljes körű immunizálás eléréséhez szükséges idő és az utazás kezdő időpontja között. Ez az idő legkevesebb 30 nap, azaz utazás előtti felkészülést 40 nappal az utazás előtt el kell kezdeni. :Az Egyenlítőhöz közeli országokban malária veszély is fennáll. A betegség megelőzése, a betegséget terjesztő szúnyog csípésének megelőzésével (szúnyogriasztó) és a malária kialakulását megakadályozó tabletta szedésével lehet sikeres. A tabletta fajtája attól függ, hogy melyik célországba történik az utazás és fennáll-e valami egyéni ellenjavallat adott készítmény szedésével kapcsolatban.
- A gyógyszeres védelem személyre szabott, szakember dönti el, hogy mi a javasolt lehetőség. Tanzániában egész évben, 2000 m alatti tengerszint magasságban mindenütt van malária. Igen kedvező ajánlatokat lehet találni Brazíliába, a Riói karnevál idején (sárgaláz elleni oltás Rióba nem kötelező, de egyéb oltásokat ajánlunk), Thaiföldre (itt javasolt oltások vannak és bizonyos területeken malária veszélyre is készülni kell) és Indonéziában Bali szigetére (kötelező oltás nincs, malária veszély sincs).
- Aki arra készül, hogy egyszer akciós Last minute úton váltja valóra régi, dédelgetett álmát, legyen előrelátó és tájékozódjon arról, hogy milyen oltások teszik biztonságossá az utat. Az oltások sokáig, évekig érvényesek, biztonságosak és az egészség védelmében jó befektetések. Nem az utazási iroda felelős azért, ha valaki olyan útra fizet be, amelynél utólag derül ki, hogy kötelező oltás kellett volna. Útikönyvek és honlap segíthet az előzetes tájékozódásban, az álmodozás időszakában ezek megkeresése is ajánlott.
Expozíciós idő és az utazás kezdete
[szerkesztés]- Ez az idő legkevesebb 30 nap, vagyis az utazás előtti felkészülést 40 nappal az utazás előtt el kell kezdeni. Az utazás előtti utazás-orvostani tanácsadás a védőoltások kiválasztásán, a részletes adat-, és anamnézis felvételen, valamint a személyes beszélgetésen alapszik. Az utazás körülményei, időtartama, az utazó kora, egészségi állapota (krónikus betegség, pszichés zavarok, állandó gyógyszerek, immunhiányos állapot, műtétek, allergia stb.), a terhesség lehetősége, az eddigi védőoltások és egyéb tényezők figyelembevételével történik a kockázat felmérése.
- Javasolt expozíciós idő az oltások és az utazás között
Fertőzés 60 nap 28 nap 14 nap 10 nap 7 nap Kötelező Sárgaláz[2] (10 évig) Stamaril Meningitis (Szaúd-Arábia)(3 évig) Mencevax Ajánlott Hepatitisz A Avaxim Havrix Vaqta Hepatitisz B Engerix B HBVAX Pro Veszettség Rabipur Rabivac Verorab Kolera (ETEC) Ducoral (AP) Typhus abdominalis (3 évig) Typherix Ducoral Kullancs-encephalitis FSME Encepur Egyéb Diftéria- Tetanusz (10 évig) Oltási rend szerint Polio (10 évig) Dultavax Boostrix Polio Influenza Szezonális Pneumococcus Szezonális MMR (morbilli, mumpsz, rubeola) Oltási rend szerint Varicella Gammaglobulin +
Utazás előtti heveny megbetegedésben szenvedők
[szerkesztés]- Sokszor előfordul, hogy az utazó már fennálló, akut megbetegedéssel indul útjára (mert nem akarja vagy nem tudja az utazást elhalasztani). Ilyenkor a fennálló betegség szövődményei vagy a betegség elhanyagolása miatt fellépő állapotrosszabbodást kell gyógyítani. Szinte hihetetlen, hogy olyan banális megbetegedések, mint egy megfázás (a repülőgép szellőzőrendszerének vagy hajóutazáskor a felső fedélzeten a szél hatására), milyen mandula-, torok-, vagy hörgőgyulladást tudnak provokálni[3].
- Kisebb, mozgásszervi problémák, melyek az utazás előtti fokozott tevékenység következményei, súlyos hát- és derékfájáshoz, sokszor kifejezetten isiászos tünetek kialakulásához vezetnek. Az utazás előtt elmulasztott fogászati kezelés pedig hatalmas pénz- és időveszteséggel járhat, nem beszélve arról, hogy külföldön – főleg a fejlődő országokban – nehéz megbízható fogorvosi ellátást találni. A példákat vég nélkül sorolhatnánk. Egy a lényeg: az utazás megkezdése előtt a legkisebb egészségi problémákat is hatásosan és célratörően kezelni kell, mert azok szinte mindig eszkalálódnak.
Jegyzetek
- ↑ Somer-Kniestedt RA, Steffen R. Travel health insurance: in icator of serious travel health risks. J Travel Med 2003;10(3):185–188 Rack J, Wichmann O, Kamara B, et. al. Risk and Spectrum of Diseases in Travelers to Popular Tourist Destinations. J
- ↑ Afrikai országok: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Csád, Demokratikus Kongo, Egyenlítői Guinea, Elefántcsontpart, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghána, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Kenya, Közép-Afrikai Köztársaság, , Kongo, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Ruanda, Sao Tome és Principe, Senegal, Sierra Leone, Szomália, Szudán, Tanzánia, Togo, Uganda, Zambia Amerikai kontinens országai: Bolívia, Brazília, Equador, Francia Guiana, Guyana, Columbia, Panama, Peru, Suriname, Trinidad éas Tobago, Venezuela
- ↑ Zuckerman J. Recent Developments: Travel Medicine. BMJ 2002;325(7358):260–264 Kozarsky PE, Keystone JS. Body of Knowledge for the Practice of Travel Medicine. J Travel Med 2002;9:112–115