Útipatika/Speciális betegek/Cukorbetegek utazása
Cukorbetegek utazása
Az anyagcsere-betegségek közül a cukorbetegség érinti a legtöbb embert. Gondot okozhat számukra a hosszú utazási távolság által keletkezett időeltolódás, hiszen át kell szervezniük az inzulin adásának, az étkezések időpontjának kialakult rendszerét. Ebben csak a szakember segítsége a mérvadó, tehát mindenképpen diabetológushoz kell fordulni. Az időeltolódáshoz igazított inzulin-kezelés speciális módszer szerint zajlik. Fontos azt is tisztázni, hogy az utazó pontosan tudja-e, hogyan kell az inzulint tárolni. Nem ritka eset, hogy a szállodában a személyzetre bízott gyógyszer a mélyhűtőben köt ki a jégszekrény helyett. A tablettával és diétával egyensúlyban tartható cukorbetegeknek egyszerűbb utazniuk, de velük is át kell ismételtetni, hogy melyek a hipoglikémia tünetei.
A legfontosabb tanács a cukorbetegek számára: ha elfelejtette bevenni a gyógyszerét, vagy ha elveszett, kifogyott, ne az étkezés megvonásával próbálja a vércukorszintjét csökkenteni. Az utazási és/vagy a gondozó orvosnak felvilágosítást kell adnia a célország és terület adottságairól, egészségügyi előírásairól, a kötelező védőoltásokról, a szükséges utazófelszerelésekről, az inzulin megfelelő tárolásáról és arról is, hogy vásárolható-e a célországban a beteg által használt készítmény. A diabeteses gyógyszerelése más időzónában. A hosszabb távú utazásnál, 5-6 órát meghaladó repülőútnál már számolni kell az időzónák átlépéséből eredő időeltolódással. A cukorbetegek étkezési és gyógyszerelési menetrendje, mely az otthoni időre van meghatározva, így óhatatlanul el fog csúszni. Az időzónákhoz való átálláshoz, a gyógyszerelés és az életmód helyi időhöz való hozzáigazításához több módszer is kínálkozik, mely közül a tanácsadó a beteggel együtt a legjobban alkalmazhatót választhatja.
Minden esetben a beteg aktív közreműködésére és a vércukorszint gyakori ellenőrzésére van szükség. A diabéteszes úti patikájának összeállítása gondos odafigyelést igényel. Nemcsak a megfelelő mennyiségű és hatóanyag-tartalmú antidiabetikumot vagy inzulint kell a beteg számára biztosítani, de gondoskodni kell a bejuttató eszközökről, valamint a rendszeres vércukorszint ellenőrzést szolgáló készülékről és tesztcsíkokról is, és a kézicsomagban kell lennie ezeken felül a hipoglikémia kivédésére szolgáló (étkezési) csomagnak és bőr-, köröm- és lábápoló készítményeknek.
- Inzulin függő cukorbetegek injekcióit a kézipoggyászba célszerű helyezni, hogy mindig kéznél legyen, illetve arra figyelni, nehogy hűtőraktárba kerüljön a szállítás során és megfagyjon.
- A trópusokon elég hűtőtáskában szállítani az utazás során.
- A cukorbetegről, és betegségéről hivatalos dokumentum, a kezelő orvostól vagy klinikától és ezek elérhetősége.
- A tűk és fecskendők miatt a cukorbetegek összetéveszthetők a kábítószerfüggőkkel.
- Hosszabb repülő út során az időeltolódás gondot okozhat az inzulin adagolásában.
- Nyugati irányba történő repüléskor növelni kell az inzulin beadásának ideje között eltelt időt.
- Keleti irányba történő repüléskor csökkenteni kell az inzulin beadásának ideje között eltelt időt.
Jegyzetek