Ugrás a tartalomhoz

Útipatika/Rovar csípések és marások

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Rovar csípések és marások

Papír darázs fészek élete egy tölgyfán. 2006.
Allergiás angioödéma.
Moszkitó, Ochlerotatus notoscriptus, Tasmania, Ausztrália.
Két ágy egy gyermekgyógyászati intenzív osztályon a ECWA Evangelikus Kórházban, Jos városában, Nigériában. Ágyakat szúnyogháló borítja be a moszkitók elleni védelem miatt. 2006. december 9.

Rovar csípések és marások jellemzői, ellátásuk

[szerkesztés]
Aktívan mérges állatok, mert: a mérget specializálódott szerv segítségével juttatják az áldozatába. Sokan nem is gondolják, milyen veszélyes lehet egy méh- vagy egy darázscsípés. Ezek a teremtmények - főleg védekezés céljából - méreganyagot juttatnak a csípés pillanatában az ember szervezetébe. Ez a méreganyag enyhébb esetben bőrpírt, duzzanatot, fájdalmat okoz, súlyosabb formában viszont akár halálhoz is vezethet[1][2].
Rovarok élnek a világ minden sarkában, és talán több faja van a rovaroknak az állatvilágban, mint a többiek együttvéve. Számos faja a rovaroknak parazitaként él a gazdaszervezettel együtt és felfalja azt. Része a sikerüknek az a képességük, hogy zsákmányul ejtenek más fajokat, beleértve az embert is. Szúró rovarok, mint a szúnyogok sok kellemetlenséget okoznak, mint például a bársonylégy okozta helyi reakciók, amelyek a maguk csípése ritkán veszélyes, de vannak, amelyek potenciálisan halálosak is[3].
Rovarok bármikor marhatnak a nap folyamán, de a legtöbb marás este fordul elő, így extra éberség szükséges naplemente után. Számos fajtája a rovaroknak, mint a méhek, darazsak és phangyák csípése nagyon fájdalmas és néha veszélyes is lehet . Több száz fajtája a méheknek és darazsaknak végzetes lehet direkt toxicitásuk miatt[4].

Méhek, darazsak mérgének hatóanyagai és általuk okozott tünetek

[szerkesztés]

Aminok

[szerkesztés]
  • hisztamin – méh
  • szerotonin – darázs
  • acetilcholin - lódarázs

Peptidek

[szerkesztés]
  • mellitin
A méh és a darázs mérge a mellitin, a kígyómérgekhez hasonlítanak, úgy a hatásukban, mint kémiailag is, mivel toxalbuminokból állnak. Hemolitikus, hemorragikus és centrális bénító hatással rendelkeznek. A méreg mellitin komponensén kívül, foszfolipáz-A, valamint hialuronidázt és hisztamint is tartalmaz. Detergens-szerû anyag, egyik vége hidrofil, másik hidrofób, amely benyomul a sejtmembránba. A hidrofil része megváltoztatja a membrán permeabilitását.
  • MDP (mastocyta degeneráló peptid)
hisztamint szabadít fel és egyes K+-csatornákat is gátolja
  • apamin
Ca2+-függõ K+-csatornákat gátol,
  • bradikinin-szerû anyagok
neurotoxikus darazsak mérgében

Enzimek

[szerkesztés]
  • foszfolipázok
méhek, darazsak mérgében találhatók
  • hialuronidáz
hemolízist idézhetnek elõ

Tünetek

[szerkesztés]
  • Kellemetlen helyi tünetek:
Lokális fájdalmat ezek a toxinok okozzák, valamint a kapillárispermeabilitást is növelik. Csalánkiütés, végtag vizesedés, lágyrész duzzanata.
  • Szisztémás zavart akkor okoz, ha 10-100< szúrás éri a szervezetet.
Hemolízis, , shock, vese következményes károsodása, akár egyetlen szúrás is életveszélyes lehet, ha hiperszenzitív egyént ér. Az érintett végtag hatalmas folyadékszaporulat, urticaria, anaphylaxiás shock alakulhat. Több méh ill. darázsszúrás, heves lokális tüneteket, hidegrázást, émelygést, hányást, esetleg kollapszust okozhat. Nagyobb méregadagok görcsöket, tüdőödémát, szív- és légzésbénulást okozhatnak. Több száz méhszúrás akár halálos lehet. Immunitás a méhméreg ellen kialakulhat, amely túlérzékenységbe csaphat át (anafilaxiás sokk veszélye). Kezelése a fullánk eltávolítása utáni, tüneti kezelés.

Marások és csípések közötti különbségek

[szerkesztés]
Több tucat rovar csípése vagy marása problémát okoznak az embereknek, amelyek két csoportra oszthatók: mérges és nem mérges. A különbség annak köszönhető, hogy más a természete a csípésnek vagy marásnak és a szúrásnak. Mérges rovarok támadása egy védekező mechanizmus, egy injekció szerű fájdalom, a méregtoxin a csípésen keresztül jut be a szervezetbe. A nem mérges rovarok annak érdekében csípnek, hogy vérrel táplálkozzanak.
A rovar mérge olyan polipeptideket tartalmaz, amelyek kitágítják és áteresztővé teszik az ereket, így a csípés helyén vörös vizenyő, erős fájdalom, akár viszketés jelentkezik. Ez az általános reakció órák vagy 1-2 nap alatt oldódik, és ez még nem jelent allergiát. Normális körülmények között egy darázs vagy méhcsípés után a bőrön fájdalom, viszketés, 2 cm körüli gyulladás, nagyobb helyi reakcióknál már ödéma is kialakul 10 cm átmérőn túl, ami 24 óráig is eltarthat. A halálos végződésű eseteken kívül súlyos reakciókat 0,3-7,5 százalékban váltanak ki.
Az alábbi táblázat bemutatja a főbb különbségeket
Mérges Nem mérges
darazsak szúnyogok
lódarázsak legyek
méhek atkák
hangyák bolhák
tetvek
bogarak
kullancsok
Bár helyi irritáció, allergiás reakciók és véralvadásgátlás a nem mérges marástól fordulnak elő, súlyos anafilaxiás sokk csak a mérges rovarok csípésektől alakul ki. Amikor a méhek csípnek a fullánkon keresztül a zsákból kiáramló méreget juttatják a véráramba. A mérget tovább pumpálják a fullánkon keresztül, amíg a méregzsák ki nem ürül, vagy a fullánk ki nem szakad. Az egyetlen jó az egészben az, hogy a méhek elpusztulnak a csípések után. Darazsak és lódarazsak azonban nem hagyják el a fullánkjukat a csípések után, ezért képesek csípni újra meg újra.

Jellemzői a marásoknak és csípéseknek

[szerkesztés]
Allergiateszt.
A mérgező csípés mindig nagyon fájdalmas, vörös, duzzadt és akár 12 cm- es kör is kialakulhat. Ez az úgynevezett helyi reakció. Az erre érzékeny egyének, a szisztémás vagy "egész test" reakció fordul elő, a bőrpír, csalánkiütés (viszkető bőr kiemelkedő csomókkal) és duzzanat távol a szúrás helyén. Ezek a szisztémás reakció életveszélyes lehetnek, ami alapvető különbség közöttük. Azok az emberek, akiknél ismert az anafilaxiás allergiás reakció, vészhelyzet esetére 0,1% -os adrenalin injekciót tartson magánál.
Szúró rovarok általában nem veszélyesek, mert allergiás reakciót ritkán okoznak. Ők azonban olyan betegségeket terjesztenek, mint a malária, a sárgaláz, a Lyme-kór, tífusz, és agyvelőgyulladás, de a legtöbb csípés csak szörnyű viszketés okozhat.

Allergiáról beszélünk

[szerkesztés]
Az anafilaxia jelei, tünetei.
A lakosság közel 2%-a érintett rovarcsípés-, leggyakrabban méh- és darázsméreg allergiától. A tünetek ez esetben egyértelműen különböznek a normális reakcióktól. Az allergiás válaszreakciónál az egész szervezet részt vesz a gyulladásos folyamatokban.
Enyhe esetben „mindössze” az egész testre kiterjedő viszketés, csalánkiütés és vizenyő léphet fel. Súlyos esetben szapora szívverés, vérnyomásesés, zavartság, hányás, hasmenés, eszméletvesztés, sokk alakulhat ki. Ezen tünetegyüttest anafilaxiának nevezzük. Kialakulása akár a csípést követő pár percben is megtörténhet. Ha 24 órán belül nem kezdődik el, akkor már azután sem kell tartani a jelentkezésétől.
A valódi rovarcsípés-allergia csak azoknál fordul elő, akiknek a szervezetében a méreg ellen antitest termelődik. Ez a folyamat csak többszöri csípés után válthat ki túlérzékenységi reakciót az arra hajlamos emberben. Így ha valakit már ért olyan méh-, illetve darázscsípés, amelynek az általános tünetei kifejezettebbek voltak, akkor fokozott óvatossággal ügyeljen egy következő csípés alkalmával.
A már sokat emlegetett allergia alatt olyan tüneteket értünk, amelyek az egész szervezetre kiterjednek és sokkos állapotot is okozhatnak. A csípést követően nagyon gyorsan, másodpercek-percek alatt a nyelv és a torok megduzzad, fulladásérzés, levegő utáni kapkodás, verejtékezés, sápadtság, vérnyomásesés, szapora pulzus és eszméletvesztés jelentkezik.

Méh vagy darázs

[szerkesztés]
Ha valaki allergiás a darázsméregre, az a méhcsípésre nem, és ez fordítva is igaz. De vannak olyan ritka esetek, amikor valaki mindkét rovar csípésére érzékeny. Az említett rovarok allergénjei között jelentős a kereszt-reakció, vagyis egy másik rovarfajta első csípése is okozhat (nem mindig és kötelezően) panaszokat[5].
A méhek fullánkjának felszíne nem sima, "szőrös" és a csípést követően a bőrben marad a méregzsákkal együtt, ami a rovar halálát okozza. A darázs általában nagyobb testű, színesebb, mint a méh. Fullánkjának felszíne simább és erősebben tapad a törzséhez, ezért csípés után nem pusztul el és egy alkalommal többször is csíphet.
Tünetei a marásnak és csípésnek
Tünetek Marás - mérges Csípés - nem mérges
Viszketés Néha Mindig
Fájdalom Mindig Ritka
Allergiás reakciók Gyakori Alkalmi
Duzzanat Heves lehet Enyhék, illetve hiányzik
Bőrpír Heves lehet Enyhék, illetve hiányzik

Nem mindegy hol ér

[szerkesztés]
Sokat számít, hogy hol van a csípés helye. Ha a nyelv vagy torok esik áldozatul, akkor a helyileg kialakuló duzzanat akár elzárhatja a légutat gégevizenyőt okozva, mellyel életveszélyes állapot léphet fel. Ha egyszerre több csípés éri az embert, akkor a vérbe jutó toxinok mennyisége összeadódva, akár allergiás reakcióhoz hasonló tüneteket válthat ki, amelyek a következők: láz, fejfájás, szédülés, hányás.

Életmentő elsősegélynyújtás

[szerkesztés]
Epipen adrenalin tartalmú öninjekció.
Ha valaki tudja magáról vagy hozzátartozójáról, hogy allergiás valamelyik rovarméregre mindig hordja magával elsősegélykészletét, amelyben adrenalin tartalmú autoinjekció van. Ezt könnyen be tudja adni bárki, akár saját magának is. A csípést követően azonnal cselekedni kell! Így megelőzhető a súlyos állapot kialakulása.
Ha nem ismert az allergia, vagyis nincs felkészülve rá, vagy ha több csípés éri és súlyos tünetek kezdenek kialakulni, akkor azonnal hívjunk mentőt, orvost vagy a legközelebbi kórház ambulanciájára siessünk! Ilyenkor minden perc számít.
A kalcium-pezsgőtabletta, antihisztamin és szteroid tartalmú tabletták is segítenek enyhébb esetben, de fontos, hogy nem azonnal.
Ha a szájban ért a csípés, akkor szopogass jeget, amellyel csökkenteni lehet a duzzanatot, de azonnal menj orvoshoz, kórházba.
A csípés helyét érdemes megvizsgálni, hogy nem maradt-e benne a rovar fullánkja. Amennyiben igen, akkor azt óvatosan, csipesszel távolítsd el. Helyileg alkalmazhatsz ecetes vizet, citromlevet, szódabikarbónát, jegelést, antihisztaminos krémet, amellyel enyhíthető a duzzanatot.

Tennivalók veszélyhelyzet esetén

[szerkesztés]
Veszélyhelyzetben mindenki idegességet, aggodalmat érez, különösen ha közeli hozzátartozójáról van szó. Váratlan esetben azonban elengedhetetlen a megfelelő lélekjelenlét, a gyors cselekvő- és döntőképesség. Ha mi magunk is pánikba esünk, nemhogy segíteni nem tudunk, de olykor még súlyosbíthatjuk is a helyzetet.
Nagyon fontos, hogy gyorsan, de higgadtan tájékozódjunk arról, hogy mi történt, és ha súlyosnak ítéljük a helyzetet, kérjünk segítséget! Értesítsük az Országos Mentőszolgálatot a 104-es számon! A telefont egy szakképzett diszpécser veszi fel, akinek világosan el kell mondani, hogy pontosan mi történt, milyen állapotban van a beteg, mi a neve, neme, becsült életkora.
Tájékoztatást kell adni az egyéb lehetséges veszélyekről is, mint például gázömlés, vagy az elektromos hálózat sérülése, valamint be kell diktálni a pontos címet és a telefonszámot, amelyről telefonálunk. A mentők kiérkezéséig pedig követni kell a telefonon kapott utasításokat.
Önmagunk biztonsága. Az elsősegélynyújtás olykor veszélyeket is rejt magában, ezért saját biztonságunkra is nagyon figyelnünk kell! Nem szabad felesleges kockázatot vállalni, azonban a beteget is meg kell óvni a további veszélyektől. Áramütés esetén például ne érintsük meg a sérültet, csak miután lekapcsoltuk a biztosítékokat.

Orvoshoz kell fordulni

[szerkesztés]
Az egész szervezetre kiterjedő súlyos reakció esetén feltétlenül vigyük orvoshoz a beteget, aki a csípéstől a szív irányába érlekötést alkalmazhat, injekciót adhat a betegnek, szükségessé válhat továbbá a folyadékpótlás és a hörgőtágító inhaláció, vagy injekció.
  • szájban, vagy orrban történt a rovarcsípés (fulladásveszély!);
  • ha öntudatvesztést tapasztalt;
  • sápadtságot, verítékezést, nyirkos bőrt, szapora légzést vagy pulzust, bágyadtságot észlel a megcsípett egyénnél!
A legtöbb estben csak tüneti kezelés kell a fájdalom és viszketés enyhítésére. A fullánk megfelelő eltávolításakor a helyi borogatáson kívül csak a seb fertőzése esetén kell antibiotikumot adni. A súlyos reakciókat kórházban kell kezelni. Az immunterápia egy végső lehetőség a kezelésben, de a rovarcsípés allergiás változatában életmentő lehet alkalmazása.

Terápia

[szerkesztés]
Azoknál, akiknél allergiás tüneteket váltott ki korábban valamelyik rovar csípése, érdemes hiposzenzibilizálást végezni. Ez a terápiás módszer egy rendszeres időközönként történő injekciós kúra, amelynek során a beteg szervezetébe hígított allergén-kivonatot jutatnak. Azonban figyelni kell a szervezet reagálását, mivel akár allergiás tünet is kialakulhat. A kezelés évekig is eltarthat, de hatására akár félév vagy egy év múlva történő csípést követően a tünetek enyhülnek.

Marások, darázscsípések gyógyszeres kezelése

[szerkesztés]
Először is, a fullánkot el kell távolítani. Fájdalom, duzzanat és viszketés a fő panasz. A házipatika része a konyhában használatos szódabikarbóna vagy nyers hús, amelyek méregtelenítenek, vagyis lebontják a fehérje alapú darázsmérget.
Ha nem ismert az allergia, vagyis nincs felkészülve rá, vagy ha több csípés éri és súlyos tünetek kezdenek kialakulni, akkor azonnal hívjunk mentőt, orvost vagy a legközelebbi kórház ambulanciájára siessünk! Ilyenkor minden perc számít. A kalcium-pezsgőtabletta, antihisztamin és szteroid tartalmú tabletták is segítenek enyhébb esetben, de fontos, hogy nem azonnal.
A csípés helyét érdemes megvizsgálni, hogy nem maradt-e benne a rovar fullánkja. Amennyiben igen, akkor azt óvatosan, csipesszel távolítsuk el. Helyileg alkalmazhatunk ecetes vizet, citromlevet, szódabikarbónát, jegelést, antihisztaminos krémet, amellyel enyhítjük a duzzanatot.
Gyógyszerek, amelyek segíthetnek
Tünetek Gyógyszer
Fájdalom, duzzanat Gyulladáscsökkentő gyógyszerek
Viszketés Lokális antihisztaminok, érzéstelenítők / fájdalomcsillapító; aktuális hidrokortizon
A fertőzés megelőzése Lokális antibiotikum

Viszketés

[szerkesztés]
Viszketés a fő tünete a rovarcsípésnek. Lokális antihisztaminok és érzéstelenítők a gyors átmeneti mentességet, hidrokortizon krémnél lassabban alakul ki, de hosszabb hatású[6].

Fájdalom

[szerkesztés]
  • Ibuprofen gél. A fájdalom és duzzanat a rovarcsípés, egy kiváló gyulladáscsökkentő gyors kialakulását. 1% hidrokortizon krém Ez a készítmény javítja a viszketés és duzzanat / vörösség. Ez valójában gyulladáscsökkentő hatása, nem csak tüneti, mint a helyi érzéstelenítők. Azonban ez nem tart a hatása, mint a teljes helyi érzéstelenítő hatását.
  • Xylocaine gél 2%-os azonnali segítséget a felületi viszketés és fájdalom. Minden szisztémás reakciót kell látni egy orvos azonnal. Ez magában foglalja a csalánkiütés bárhol előfordulhat, duzzanat az arcon, nehézlégzés vagy sípoló légzés, nyelési nehézség és szédülés vagy ájulás. Ezek a tünetek általában néhány percen belül, hogy egy óra után a szúrás. A helyi reakciók általában nem igényelnek szakmai ellátást. Ha azonban a helyi reakció okoz elég duzzanat vagy fájdalom zavarhatja meg a szokásos tevékenységét, vagy ébren tartsa meg annak ellenére, hogy az alapvető kezelési, látnod kell egy orvos. Ha a bőrpír / duzzanat romlik 24 óra múlva, keresse fel orvosát.

Házi praktikák a csípések kezelésére

[szerkesztés]
A legtöbb esetben elegendő a rovarcsípést egyszerűen hidegvizes ruhával borogatni a különböző patikaszerek használata helyett - állapították meg korábbi tanulmányok adatainak elemzésével a Drug and Therapeutics Bulletin című szakfolyóirat kutatói.

Méh- és darázscsípés

[szerkesztés]
  • A méh méreg, váladéka savas kémhatású, ezért a csípést lúgos folyadékkal kell jól bekenni, ehhez szódabikarbónát keverjünk el kis vízben.
  • A darázscsípés ezzel szemben lúgos vegyhatású méreganyagot juttat a bőrbe, így azt savas oldattal, pl. citromlével, ecetes vízzel érdemes kezelni.
  • Mindkét rovar okozta csípés esetén mossuk le a bőrt langyos, szappanos vízzel és használhatunk antihisztamin, illetve lidokain tartalmú kenőcsöt és jeges borogatást is.

Hangyacsípés ellen

[szerkesztés]
Gyenge lúgot alkalmazzunk, pl. nátrium bikarbonát (szódabikarbóna) pasztát vagy híg ammóniát, hogy semlegesíthesse a hangya által csípés közben kibocsátott hangyasavat!

Szúnyogcsípésre

[szerkesztés]
Enyhe ecetes vízzel lemossuk a csípést, legjobb az almaecet erre a célra. Ecetes borogatást is tehetünk a bőrre.

Néhány dolog, amit jobb elkerülni

[szerkesztés]
A szúnyogok nem véletlenszerűen támadnak, vannak olyan dolgok, amik vonzzák őket, ezeket érdemes elkerülnöd a nyáron.
  • Izzadás
A testünk különböző illatanyagokat bocsátanak ki, amelyeket mi ugyan nem érzünk, de a szúnyogok imádnak. Éppen ezért, ha edzünk, vagy ha a meleg miatt izzadunk, akkor érdemes rendszeresen lezuhanyozni, vagy kismértékű izzadásnál célszerű beszerezni frissítő törlőkendőket. Továbbá a nyári hónapokba a helyes táplálkozással nem csak a derekunkat karcsúsíthatjuk, hanem az apró állatok számát is csökkenthetjük. Kerüljük a nagyon sós vagy vörös húsokból készült ételeket.
  • Sötét ruhák
Hihetetlen, de igaz, a szúnyogok lesből támadnak, és van, amikor ki is figyelik az 'áldozataikat', és általában azok szenvedik ezt meg, akik sötét színű ruhát viselnek. Éppen ezért nyári estéken érdemes világos ruhába öltözni.
  • Édes illatok
Érdemes minél kevesebb édes illatú parfümöt használni, hiszen ezzel is elkerülhetjük a csípéseket. Nyárra a könnyedebb, citrusos illatokból készült parfümöt válasszunk.

Kémia és szúnyogok

[szerkesztés]
Akiknek bőrfelszíne nagy koncentrátumban tartalmaz szteroidokat vagy koleszterint sokkal vonzóbbak a szúnyogok számára. Emellett a szúnyogok jobban szeretik azokat, akiknek a szervezete bizonyos savakat (pl. húgysavat) nagyobb mennyiségben állít elő. Ezek mind olyan illatok a vérszívók számára, amely arra csábítja őket, landoljanak a gyanútlan áldozaton.
Ez a vonzás azonban jóval a leszállás előtt kezdődik. A szúnyogok már 50 méterről megérzik a számukra vonzó illatokat. Mindez nem hangzik biztatónak azok számára, akik sok szén- dioxidot juttatnak a levegőbe. A szén-dioxid a szúnyogok számára nagy távolságból is vonzó. Mivel a nagyobb ember több szén- dioxidot bocsát ki, a szúnyogok inkább választják a felnőtteket, mint a gyerekeket. A terhes nők szintén vonzóak a számukra, mivel ők is az átlagosnál több szén- dioxidot lélegeznek ki. A mozgás és a meleg szintén vonzza őket.
Tehát, ha el akarod kerülni a szúnyogcsípéseket jobb, ha focizás helyett inkább az olvasást választod. A szúnyogok érzékelik a mozgásodat, közelebb repülnek. A futás miatt gyorsabban kapkodjuk a levegőt, több szén-dioxidot lélegzünk ki, ami még közelebb vonzza a vérszívókat, akárcsak az izzadságmirigyeidből áradó tejsav.

Szeretik a vizet

[szerkesztés]
Még ha az emberi test kémiája nem is vonzó a szúnyogok számára, de a hely ahol tartózkodunk, az igen. Mindenki tudja, hogy a legtöbb szúnyog a vízpartokon található, ám a parttól távolabb sem vagyunk biztonságban, mivel akár 65 km-t is megtesznek élelemszerzés céljából.
Noha bármilyen víz megteszi a szúnyoglárvák bölcsőjének, leginkább az állóvizeket szeretik. Tehát ha szeretnék, hogy a környezetünk szúnyogmentes övezet legyen, kerti tó helyett inkább kis csobogót építsünk.

Hogyan védekezhetünk

[szerkesztés]
Természetesen a fent leírtak figyelembe vétele mellett még bizonyos krémekkel, spray-kel védekezhetünk a szúnyogcsípések ellen. Ha csak rövid ideig tartózkodsz a szabadban legjobb, ha csak kis koncentrációjú termékeket használsz, és amint lehet, bő, szappanos vízzel mossuk le magunkról.
Ha inkább a természetes, „zöldebb” megoldások híve vagyunk, akkor próbáljuk ki a szójabab olajat, mely akár másfél órára is távol tartja a szúnyogokat, illetve a citrom-, cédrus-, borsmenta-, citromfű-, gólyaorr-, és eukaliptusz kivonatokat, melyek rövid időre szintén hatásosak.
Amennyiben nem szeretnénk kenegetni magunkat, megoldást jelenthet a szúnyog-és légycsapda használata, mely a vérszívók számára vonzó illatanyagokat tartalmaz, hogy odacsalogassa őket. Amennyiben ezeket a peterakás szempontjából fontos helyekre teszed ki (pl. kerti tó), akkor a szúnyogok számát jelentősen csökkenthető.



◄--- Előző lap:                       ---► Következő lap:

Jegyzetek

  1. http://www.traveldoctor.co.uk/stings.htm
  2. JOHAN BÉLA ORSZÁGOS EPIDEMIOLÓGIAI KÖZPONT főigazgató főorvos: dr. Melles Márta MÓDSZERTANI LEVÉL A SZÚNYOGOK ELLENI VÉDEKEZÉSRŐL
  3. http://www.nathnac.org/travel/misc/travellers_mos.htm
  4. DEET Education Program Consumer Specialty Products Association 900 17th St. NW, Suite 300 Washington, D.C. 20006 1-888-NO-BITES (662-4837) www.DEETonline.org KA-6
  5. http://www.kamaszpanasz.hu/hirek/test/522/darazscsipes
  6. 2013.04.19. Mosquito Avoidance Measures | Malaria | Healthy Travel - Travelvax Complete Travel Health Service www.travelvax.com.au/Malaria/mosquito-avoidance-measures.html 2/2 Current Travel Health Alerts Wednesday, 17 April 2013 12:40 CAMBODIA: Dengue up 10%/ EGYPT: Mumps, chickenpox hit schools; Bird flu death/ INDIA: Early start to encephalitis season/ SOLOMON ISLANDS: Neighbouring nations 'at risk of dengue'/ USA: Spring ... Read more Current Travel Health Alerts Wednesday, 10 April 2013 12:46 AUSTRALIA: Queensland battles mozzie diseases; Flu ramps up; SA infant imports measles/ FIJI: Low-level dengue now widespread/ PERU: Juanjui on alert over leptospirosis/ SOUTH AMERICA: Dengue ... Read more Current Travel Health Alerts Wednesday, 03 April 2013 09:32 ARGENTINA: Dengue tally rising/ CHINA: Alarm over avian flu: 2 dead, 5 critical/ INDIA: Malaria spreading in Jeypore; JE confirmed in West Bengal; Mysore's tainted water brings cholera/ KENYA: Hep A ... Read more Current Travel Health Alerts Wednesday, 27 March 2013 11:53 BELIZE: Hepatitis A surfaces again/ GERMANY (ex Saudi Arabia): New coronavirus cases/ KENYA: Dengue docks in Mombasa/ MALAYSIA: TB spike in Miri/ ZIMBABWE: Malaria rates soar; Typhoid, cholera claim ... Read more Website Designed Copyright © 2011 Travelvax. All rights reserved. Home Contact Us Login Intranet Edit User and Developed by ME