Útipatika/Az egzotikus utazás útipatikája
Megjelenés
Az egzotikus utazás útipatikája
Egzotikus utazás és egzotikus betegség
[szerkesztés]- Az egzotikus utazási szezonban homokos partok, forró, napsütéses idő, különleges kultúrák és érdekes tájak várják az utazókat. Ugyanakkor a legszebb, legkedveltebb trópusi úti célpontok a fejlődő világ országaiban helyezkednek el, ahol az európai normáktól eltérő higiénés viszonyokkal találkozhatunk. A legtöbb fejlődő országban hiányzik a csatornahálózat, a ivóvízhálózatot nem fertőtlenítik megfelelően és a helyi lakosok olyan vírusokat, betegségeket hordozhatnak, amelyek az európai kontinensen ma már ismeretlenek. Külön veszélyt jelentenek a trópusi rovarok, amelyek számos fertőzést adhatnak át csípéseikkel. A kiválasztott úti célnál milyen betegségekre kell felkészülnie, az adott országnak milyenek az egészségügyi viszonyai, mindenkinek ajánlott, hogy utazás előtt látogasson el a legközelebbi oltóközpontba, és kérjen felvilágosítást.
- Érdemes indulás előtt minimum hat héttel orvoshoz fordulni, mert vannak olyan oltások, amelyeknek ennyi idő kell, hogy a megfelelő védettséget biztosítsák. Ha valaki körültekintően felkészül, biztos lehet abban, hogy az utazás nem válik rémálommá valamilyen megbetegedés miatt. :Évente Magyarországról több, mint 100.000 ember utazik valamilyen egzotikus országba, közülük kb. 15.000-20.000-en fordulnak orvoshoz tanácsért és védőoltásért. Az utazók 10 százaléka megbetegszik az utazás alatt, ebből 1.100 betegnek kórházi kezelésre van szüksége. Sajnos 100.000 utazóból egy valaki meghal valamilyen utazási betegségben. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy az egzotikus országokba készülők megfelelőképpen tájékozódjanak a célországban előforduló betegségekről.
Egzotikus betegségek
[szerkesztés]Malária
[szerkesztés]- Évente 2,7 millióan halnak meg maláriában. Utazás előtt kiemelt figyelmet kell szentelnünk a malária prevencióra, mert ez a fertőzés okozta megbetegedés már a világ legveszélyesebb betegségei közé tartozik - erre figyelmeztet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is. A világ populációjának 40%-a maláriával fertőzött területen él.
- Évente mintegy 500 millió ember betegszik meg maláriában, és több, mint kétmillió ember meg is hal ebben a betegségben. Minden félórában egy kisgyermek valahol a világon életét veszti a malária miatt. A legtöbb fertőzést és halálesetet a szubszaharai területről jelentik, azonban a betegség előfordul Ázsiában, Latin-Amerikában és a Közel-Keleten is. Az egzotikus úti célt választók 10 %-a megbetegszik az utazás alatt. AA nemzetközi szervezet kiemelten fontosnak tartja az utazók tájékoztatását, hiszen ők különösen veszélyeztettek.
- Előfordulhat, hogy akár hazatérésünk után évekkel jelentkeznek a malária tünetei, amikor már nem gyanakszunk maláriára. Érdemes már az utazás előtt tájékozódni arról, hogy milyen módon védekezhetünk a malária ellen. A maláriaparazitákat moszkitók (szúnyogok) terjesztik. A betegség ellen ajánlott, egyrészt mechanikai úton védekezni, azaz viseljünk hosszú ujjú ruházatot, szabadon lévő testrészeinket pedig kenjük be szúnyog elleni védőkrémmel, éjjel pedig moszkitóháló alatt aludjunk. Légkondícionált helységben nincs szükség szúnyoghálóra.
- A megfelelő öltözék mellett, a malária megelőzésének leghatékonyabb módja a megfelelő gyógyszer alkalmazása. Mielőtt döntenénk, kérjük ki háziorvosunk vagy az oltóközpontban dolgozó orvosok tanácsát, a készítmények ugyanis a napozásra és alkoholfogyasztásra vonatkozó előírásaikat tekintve eltérnek egymástól, illetve néhány készítmény ellen a maláriaparaziták egy része már rezisztens, így a fertőzés megelőzésében nem lesznek hatékonyak.
Kórokozó
[szerkesztés]- Malária paraziták:
- Plasmodium falciparum
- Plasmodium vivax
- Plasmodium ovale
- Plasmodium malariae
Átvitel
[szerkesztés]- Anopheles szúnyogok terjesztik
Hosszú távú hatása
[szerkesztés]- Vérszegénység
- Lépnagyobbodás
- Romló egészségi állapot
Fertőzött régiók
[szerkesztés]- Afrikában, elsősorban a Szaharától délre eső területeken
- Ázsia számos országában, az indiai szubkontinensen
- Közép- és Dél-Amerikában
Megelőzés
[szerkesztés]Megfelelő vakcina jelenleg nem áll rendelkezésre, ezért megelőző gyógyszerek alkalmazására van szükség. Fontos, hogy a gyógyszereket a kiutazás megkezdése előtt szedni kell, és az utazás befejezését követően is még egy darabig. Egyes fejlődő országokban árult gyógyszerek jelentős része hamisítvány, semmilyen hatóanyagot nem tartalmaz, ezért nem célszerű vásárolni gyógyszert a helyszínen. Az aktuális malária helyzetről időben tájékozódni kell. Szúnyogirtó spray-k, védőfelszerelések alkalmazása (szúnyoghálók)
Terápia
[szerkesztés]Malária profilaxis
[szerkesztés]- A malária veszélyes betegség, évente Európában kb. 10.000 malária eset fordul elő, néhány Magyarországon is. A betegségeket turisták hozzák be, elsősorban afrikai országokból, illetve Ázsiából. A fel nem ismert malária akár halálos lefolyású is lehet. A turisták gyakran félnek a malária elleni gyógyszerek mellékhatásaitól. Azok azonban átmenetiek, elmúlnak, ha abbahagyják a gyógyszer szedését, vagy más gyógyszerre váltanak, míg a maláriába meg lehet halni. A gyógyszerek csak akkor hatékonyak, ha pontosan betartják az alkalmazás szabályait. Szedésüket még az utazás előtt meg kell kezdeni, és tovább kell folytatni a hazatérést követően is az előírtak szerint.
- 1. atovaquon/proguanil hatóanyagú malária ellenes gyógyszer
- A felnőtt adag napi 1 tabl. (250mg atovaquon/100 mg proguanil). Az első adagot a maláriás területre való érkezés előtt 1-2 nappal be kell venni. A kint tartózkodás ideje alatt minden nap, lehetőleg azonos időben be kell szedni. Célszerű a reggeli után (étkezés után), mert később elfelejtkezhetünk róla. Hazaérkezés után a gyógyszert még egy hétig kell alkalmazni a szokott módon és adagban.
- Nem javasolt a szedése:
- 11 kg-nál kisebb súlyú gyermekeknek, Terheseknek, Szoptató anyáknak, Súlyos vesebetegeknek, Olyanoknak, akik allergiásak a gyógyszerre
- Esetleges mellékhatások:
- Enyhe hányinger, Fejfájás, Enyhe gyomorfájdalom
- 2. A tetracyclin típusú antibiotikumok csoportjába tartozó malária ellenes készítmény
- Felnőtt adag 100 mg naponta (kapszula). Az első adagot a maláriás területre való érkezés előtt 1-2 nappal már be kell venni. Azonos időben célszerű bevenni, étkezés után. Ajánlatos még 4 hétig szedni a hazautazást követően
- Nem javasolt a szedése: Terheseknek nem ajánlott. 8 éven aluli gyermekeknek nem javasolt. Olyan személyeknek, akik allergiásak a gyógyszerre, illetve a tetracyclin típusú antibiotikumokra.
- Esetleges mellékhatások: Enyhe gyomorégés és hányinger Fényérzékenységet okozhat, tehát a napon erősebben le lehet sülni. Bizonyos esetekben nőknél gombás hüvelyinfekció alakulhat ki.
- 3. Mefloquin hatóanyagú malária ellenes gyógyszer
- A felnőtt adag heti 1x250 mg (1 tabletta). Az első adagot a maláriás területre való érkezés előtti héten be kell venni. A gyógyszert mindig a hét azonos napján, azonos időben kell bevenni. Az endémiás terület elhagyását követően még négy hétig javasolt a szedése. Étkezés után célszerű bevenni.
- Nem javasolt a szedése:
- Olyanoknak, akik depresszióban szenvednek, vagy szenvedtek.Valamilyen egyéb pszichiátriai betegségben szenvednek. Fokozott görcskészség esetén (gyermekkori lázgörcsök, epilepszia). Mefloquin allergia. Szívritmus zavarok.
- Esetleges mellékhatások:
- Fejfájás, hányinger, Szédülés, nyugtalanság, Alvászavarok, igen élénk álmok, Súlyosabb esetekben pszichiátriai zavarok, görcsök
- 4. chloroquin hatóanyagú malária ellenes készítmény
- A gyógyszert csak azokban az országokban ajánlják, ahol a malária parazita még érzékeny erre a régi gyógyszerre (Mauritius, egyes Közép - és Dél-amerikai országok: Mexikó, Haiti, Dominikai Köztársaság, Costa Rica, Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua, Paraguay, Argentína bizonyos területein, Közép-Közel-Keleti országok: Irak, Irán, Szíria, Törökország, egyes ázsiai országok: Észak-Korea, Dél-Korea és Kelet-Európai országok: Azerbajdzsán, Grúzia, Kirgizisztán, Örményország, Türkmenisztán, Üzbegisztán)
- A felnőtt dózis: 500 mg chloroquin (2 tabletta) hetente. Az első adagot a maláriás területre való érkezés előtt 2 héttel be kell venni. Minden héten ugyanazon a napon kell beszedni a kint tartózkodás ideje alatt. Célszerű étkezés után fogyasztani, mert hányingert okozhat.
- Nem javasolt a szedése:
- Olyanoknak, akik allergiásak a gyógyszerre (terhesek is szedhetik)
- Esetleges mellékhatások:
- Hányinger, hányás, Fejfájás, szédülés, Homályos látás, viszketés.
- Bizonyos helyzetekben (gyógyszerallergia, egyéb ellenjavallatok, stb.) egyéb gyógyszerek is használhatók malária profilaxisra, de ezek alkalmazása részletes konzultációt tesz szükségessé a malária megelőzésében, kezelésében jártas orvossal.
- Malária akkor is kialakulhat, ha valaki rendesen szedi a malária elleni gyógyszereket, mert a kórokozó rezisztens lehet az alkalmazott gyógyszerre. Ilyen területek elsősorban Ázsiában vannak. Maláriás területen tartózkodás, vagy a hazatérés után kialakuló influenzaszerű tünetekkel jelentkező magas láz esetén mindig maláriára kell gondolni és a megfelelő kezelést azonnal el kell kezdeni, mert a késlekedés a beteg életébe kerülhet.
Hepatitis B
[szerkesztés]- 2 milliárd hepatitis B fertőzött él a Földön. A hepatitis B az egyike a globális - a Föld teljes lakosságát érintő - egészségügyi problémáknak. Eddig mintegy 2 milliárdan fertőződtek meg hepatitis B vírussal, és több, mint 350 millió embernél a betegség sajnos krónikussá vált. A krónikus hepatitis B májzsugorhoz és májrákhoz vezethet. Évente egymillió ember hal meg hepatitis B okozta májrákban és májzsugorban. A szexuális úton, testnedvekkel és vérrel terjedő hepatitis B okozta betegség ellen a legjobb védekezés a megelőzés.
- A védőoltások életre szóló védettséget nyújtanak a kór ellen. Egzotikus megbetegedések száma Nem szabad azonban említés nélkül hagyni a hepatitis A fertőzést sem, amely szájon át kerül a szervezetbe. Megbetegedhetünk csapvíztől, szennyezett vízből készült italoktól és jégtől, illetve olyan ételektől, amelyek érintkeztek a fertőzött személyekkel.
- A hepatitis A (fertőző májgyulladás) rendkívül gyorsan terjed, a betegeket a tipikus tünetek előtt nagymennyiségben ürítik a vírust a székletükkel. A betegség hosszú ideig gyengeséget, fáradékonyságot okoz. A hepatitis A és B szinte az összes trópusi országban elterjedt, így megtalálható a Karib térségben, Dél-Amerikában, Ázsia arab és indonéz területein, valamint Közép-Afrikában is. A hepatitis A és B elleni védőoltásokkal hosszú távú, több évtizedre szóló védettség érhető el. Utazás előtt érdemes felkeresni a háziorvost vagy az oltóközpontot, kérjünk hepatitis A és B elleni védőoltásokat.
Hepatitis B-ről általában
[szerkesztés]- A vírus igen magas fertőzőképességgel bír, vérrel és testnedvekkel terjed. Közvetítheti szexuális kapcsolat, vérátömlesztés, és apróbb sérülések során fertőzött olló és borotva, de meg lehet fertőződni piercing, tetoválás, pedikűr és manikűr közben is. Gyakran a fertőzött terhes kismama adja át gyermekének a kórokozót a szülés folyamán. A tünetek megjelenéséig átlagosan 75 nap telik el, de ez az idő akár 30-180 nap is lehet.
Globális helyzet
[szerkesztés]- 1992-ben, az Egészségügyi Világgyűlés (WHA-World Health Assembly) az összes tagországára vonatkozó határozatot fogadott el, miszerint "integrálni kell az olyan új, költséghatékony oltóanyagokat, mint például a hepatitis B elleni vakcinát, a nemzeti immunizációs programokba minden országban, ahol ez keresztülvihető.” 1992-ben a WHO fő célnak tűzte ki, hogy a hepatitis B elleni oltóanyagot a világ összes országában kötelező oltásként vezessék be. Ez a cél máig nem valósult meg. A tervek szerint 2010-re szeretnék a világ országainak 90%-ában elérni, hogy ez megtörténjen. Magyarországon a hepatitis B elleni oltás 1999 óta kötelező, azóta minden évben a 14 éves korosztályt beoltják hepatitis B ellen.
Fontosabb tudnivalók a hepatitis B-ről
[szerkesztés]- A hepatitis B egy olyan vírusos fertőző betegség, amely a májat támadja meg és akut valamint krónikus betegséget is okozhat. A vírus vérrel és testnedvekkel terjed. Körülbelül kétmilliárd olyan ember él a Földön, akiket már megfertőzött a hepatitis B vírus. Körülbelül 600 ezer ember hal meg évente az akut vagy krónikus hepatitis B következményeként. A gyermekkorban hepatitis B vírussal fertőzöttek 25%-a felnőttkorban krónikus hepatitis következményeként kialakuló májzsugorban vagy májrákban hal meg. A hepatitis B vírus fertőzőképessége 10x nagyobb, mint AIDS-et okozó HIV-é. A hepatitis B vírus fokozott munkaköri veszélyt jelent az egészségügyi dolgozók számára. A hepatitis B ellen már rendelkezésre áll biztonságos és hatásos oltóanyag. A vakcina 1982 óta elérhető, és 95%-ban hatásos a hepatitis B fertőzés ellen.
Tünetek
[szerkesztés]- A hepatitis B vírus fertőzés felnőtt korban gyakran tünetmentesen zajlik, ez azonban nem jelenti azt, hogy a késői szövődmények nem jelennek meg. Ha tünetek is fellépnek, néhány héttel a fertőzés után sárga bőr és szemfehérje, sötét vizelet, erős fáradtság, levertség és hasüregi fájdalom utal a betegségre. A tünetek bizonyos esetekben akár hónapokon át is fennállhatnak. A hepatitis B fertőzés krónikussá is válhat bizonyos esetekben (a tapasztalatok szerint a betegek 5 %-nál), amely májzsugorhoz és májrákhoz vezethet.
A krónikus hepatitis B rizikócsoportjai
[szerkesztés]- A hepatitis B vírussal fertőzött gyermekek különösen veszélyeztetett csoportnak számítanak. Azoknál a gyermekeknél, akik egyéves koruk előtt fertőződnek a vírussal, 90%-ban krónikussá válik a fertőzés. Az egy és négyéves korosztály esetében ugyanez az arányszám 30-50% között mozog, míg az ennél idősebb fertőzött gyermekek egynegyede számolhat krónikus hepatitis B betegséggel. A felnőttek nagy többsége azonban sikeresen átvészeli a hepatitis B fertőzést, körülbelül a betegek 5 százalékánál alakul ki krónikus betegség.
Hol a legelterjedtebb a hepatitis B vírus?
[szerkesztés]- A hepatitis B endémiás Kínában és Ázsia más országaiban is. Az emberek többsége itt már gyermekkorában megfertőződik, az ázsiai országok populációjának 8-10%-a krónikus hepatitis B beteg. Ebben a régióban a krónikus fertőzés következtében kialakuló májrák és májzsugor a harmadik vezető halálok a férfiak körében és első a nők körében. Hasonlóan elterjedt a vírus az Amazonas és Kelet-Európa bizonyos országaiban is, illetve magas a fertőzöttségi szint a Közel-Keleten és Indiában. Nyugat-Európában és Észak-Amerikában a népesség kevesebb, mint egy százalékát érinti a hepatitis B fertőzés, ugyanakkor a növekvő migráció miatt egyre több fertőzött menekült hozza be a hepatitis B-t ezekbe az országokba is.
Megelőzés
[szerkesztés]- A megelőzés legbiztosabb eszköze a hepatitis B elleni oltóanyag. A hepatitis B elleni vakcinából három adag szükséges ahhoz, hogy több évtizedre szóló védettség alakuljon ki, az oltások üteme: 0., 1., 6 hónap.
A legveszélyeztetettebb csoportok
[szerkesztés]- A szabatos szexuális életet élők; Hepatitis B vírusfertőzöttek partnerei és családtagjai, közös háztartásban élők; intravénás kábítószerélvezők; egészségügyi dolgozók; szervtranszplantáltak; utazók. Évente 4 millió ember válik tartósan hepatitis B fertőzötté. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint több mint kétmilliárd olyan ember él a világon, aki megfertőződött hepatitis B-vel valamikor az élete során. Ebből 350 millió betegnél krónikussá válik a betegség. Évente 4 millió ember lesz hepatitis B vírushordozó, 25%-uk sajnos meghal a májgyulladás talaján kialakuló májzsugor és májrák következtében. A hepatitis B szexuális úton, sérülésekkel, fertőzött vérkészítményekkel terjed, de ritkán nyál és izzadság útján is bekerülhet a kórokozó a szervezetbe. A vírust közvetítheti fertőzött tű, az akupunktúrás tű is, pedikűrszerszám, olló és kés. A vírus veszélyeztetheti a hepatitisz B betegek családtagjait és azokat, akik közeli kontaktusba kerülnek a betegekkel, injekciós drog használókat, egészségügyi dolgozókat, veszélyes munkát végzőket (rendőrök, tűzoltók, katonák stb.) A másik komoly rizikócsoportot az utazók adják, akik olyan területekre látogatnak el, ahol a hepatitis B-vel fertőzöttek száma igen magas (néhány mediterrán ország, Horvátország, Szerbia, Szlovénia - a háború miatt, Törökország, afrikai mediterrán országok – a szűrés és a kötelező oltások hiánya miatt, afrikai és ázsiai országok, Kína – általánosan 70-90 százaléka a lakosságnak már átesett a hepatitis B fertőzésen). A hepatitis B fertőzést nemcsak szexuális úton, hanem a fejlődő országok többségében véletlen baleset utáni orvosi ellátás, műtét, transzfúzió alkalmával is el lehet kapni. A fertőzés megelőzése érdekében kerülni kell a szexuális kalandokat, a tetováló, pedikűr és manikűr szalonokat, különösen külföldön. Leghatékonyabb megelőzés a védőoltás, hiszen három védőoltásból álló oltási sorozat életre szóló védettséget nyújt a veszélyes fertőzés ellen.
Afrika
[szerkesztés]- Az egzotikus utazási szezon idején érdemes gondolni az utazóknak az egészségügyi felkészülésére, mivel a népszerű úti célpontok higiénés és egészségügyi körülményei teljesen eltérnek az európai normáktól. Az Európában nagyon ritka betegségek – mint a malária, sárgaláz, kolera, tífusz – komolyan veszélyeztetik az ide utazókat, ráadásul az egészségügyi ellátás színvonala sem elégséges, és nem biztos, hogy a beteget a helyi orvosok a megfelelő betegség ellen kezelik. Az utazó saját felelőssége, hogy felkészüljön a trópusi országokra egészségügyi szempontból is.
Egyiptom
[szerkesztés]- Egyiptom az egyik legnépszerűbb téli úti célpont az egzotikus szezonban, hiszen ekkor lehet igazán megcsodálni a kellemesebb, hűvösebb időben az ország történelmi, kulturális látnivalóit, illetve az időjárás kiválóan alkalmas búvárkodásra is. Az ország azonban komoly egészségügyi veszélyeket is rejt az odalátogatók számára, melyek közül a leggyakoribbak az étellel, vízzel terjedő kórokozók által terjesztett betegségek.
- Ilyen például a hepatitis A vírus, amely fertőzött ételekkel, vízzel, mosatlan gyümölcsökkel és zöldségekkel terjed. Sokan úgy vélik, hogy a többcsillagos szálloda igénybevétele garancia a biztonságra, ugyanakkor azt tudnunk kell, hogy az elmúlt évek legnagyobb hepatitis A járványa pont egy egyiptomi, ötcsillagos szállodában tört ki 2004-ben Hurghadán, ahol 351 vendég fertőződött meg. A szállodákban ugyanis helyi lakosok biztosítják az alapvető szolgáltatásokat, így nincs garancia arra, hogy az elfogyasztott étel vagy ital nem kerül-e kapcsolatba fertőzött személlyel. A hepatitis A ellen védőoltással lehet a legbiztosabban védekezni!
- Ezen kívül ajánlott a csapvíz fogyasztásának mellőzése és ügyeljünk arra is, hogy az édesvízi medencékből ne kerüljön víz a szánkba. Szintén szennyezett étellel és itallal kerülhet be az utazók szervezetébe a tífusz baktérium, ami szintén gyakori Egyiptomban. A védőoltás felvételével azonban hatékonyan védekezhetünk a kórokozó ellen. Öt évvel ezelőtt Kairótól 150 km-re un. Rift-Valley láz (RVF) megbetegedéseket észleltek, összesen 45 esetet, amelyből 17 halállal végződött. Ezt a vírust különböző szúnyogfajok viszik át állati hordozókból (rágcsálók, háziállatok) az emberre. Az aeroszolos védekezés sikeres lehet járvány esetén.
Környezet
[szerkesztés]Földrajz
[szerkesztés]- Afrika északkeleti csücskében többé-kevésbé téglalap alakú ország, a Nílus osztja ketté, a Szuezi-csatorna pedig tovább tagolja. Északi határa a Földközi-tenger, keleten a Vörös-tenger mossa partját, a két tengert pedig a Szuezi-csatorna összeköti. A Sínai-félszigeten forrongó országok határolják - Izrael, Jordánia, Szaud-Arábia - délen Szudán, nyugaton pedig Líbia a szomszéd.
- Az északi tengerparttól mintegy 100-150 kilométerig sík vidéken járunk, lejjebb a Szahara felé haladva emelkedik a terep, a Vörös-tenger mindkét partján a 2000 méteres szintet is elérheti. Legkiemelkedőbb pont a Gebel Katharina amely a Sínai-félsziget déli részén nyúlik 2637 méterig. A sivatagból a Nílus keskeny 15-20 km-es szélességű termékeny síkvidéket hasított ki, a vízhozam szabályzását az Asszuáni-gát biztosítja.
Éghajlat
[szerkesztés]- A 30. szélességi körön fekvő ország éghajlata mediterrán jellegű, déli részein inkább trópusinak érezhetjük. Nyáron a hőmérséklet 30-40 fok közötti, télen 10-15 fok, eső alig akad, rengeteg a napsütés, az időjárás legkellemetlenebb jelensége a sivatagi homokvihar. A jelentősebb sivatagi területeken 6-8 nagyobb oázist találhatunk, ettől eltekintve teljesen lakatlan.
Az országban az alábbi betegségekkel kell kiemelten számolni
[szerkesztés]- Hastífusz
- Hepatitis A
- Hepatitis B
- Veszettség
Malária előfordulási területe
[szerkesztés]- El Faiyum
Egyéb, gyakran előforduló fertőző betegségek
[szerkesztés]- Utazók hasmenése,
- West Nile,
- Schistosomiasis,
- Leishmaniosis
Immunizálás
[szerkesztés]Javasolt oltás
[szerkesztés]- Hastífusz elleni védőoltás
- Hepatitis A fertőzés elleni védőoltás
- Hepatitis B elleni védőoltás
Javasolt oltás bizonyos területeken vagy fokozottabban veszélyeztetett utazóknak
[szerkesztés]- Malária elleni gyógyszer
- Veszettség elleni védőoltás
- Tetanusz elleni védőoltás
Kötelező oltás, ha fertőzött országból érkezik/országon át utazik
[szerkesztés]- Sárgaláz elleni védőoltás
Hazatérés után
[szerkesztés]A malária elleni tabletták szedésének folytatása.
Jegyzetek