Ugrás a tartalomhoz

Állatok/Rovarok/Mocsári félböde

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2884 bájt

Kertészet

Mocsári félböde


Mocsári félböde
Mocsári félböde
(Coccidula scutellata, Syn: -)
Más neve(i): -


A mocsári félböde a katicabogárfélék családjába tartozó, Eurázsiában és Észak-Afrikában honos, levéltetvekkel táplálkozó bogárfaj.
Eurázsiában és Észak-Afrikában honos, a Brit-szigetektől Nyugat-Ázsiáig. Északon Skandináviáig hatol. Európa-szerte elterjedt, helyenként gyakori faj.
A mocsári félböde testhossza 2,5-3 mm. Alakja megnyúlt, ovális. Egész teste vörös vagy vörösbarna színű. A szárnyfedők közötti pajzsocska (scutellum) környékén változó méretű fekete háromszög, a szárnyfedőkön pedig 2-2 fekete folt figyelhető meg. Szemei nagyok, aszimmetrikusan domborúak és fekete színűek. Hasi oldala is vörös, de a tor és a potroh felső része fekete. Felső felszíne finoman szőrözött. Viszonylag hosszú csápjai megnyúlt, csapott végű bunkóban végződnek. Az előtor rézsútos, oldalt lekerekített, nagyjából középen a legszélesebb. Egyenletesen domború, felülete finoman pontozott. Szárnyfedői megnyúltak, vállai lekerekítettek, oldalt alig szélesednek ki, kicsivel a középvonal alatt a legszélesebbek. Felszíne finoman pontozott, de nagyobb pontokból álló hosszanti sorok is megfigyelhetők. Lábai hosszúak és karcsúak, a tarsus ("lábfej") négyszelvényes, de háromszelvényesnek látszik, mert a harmadik igen apró és nagy, kétlebenyes második szelvény elfedi.
Vizes élőhelyek lakója, ártereken, lápréteken, mocsarakban, folyó- és tópartokon, nádasokban fordul elő a magas, sűrű növényzetben. Az imágókkal egész évben lehet találkozni, az avarban, növények száraiban, fűzfakéreg alatt telelnek át és tavasszal ismét aktívvá válnak. Jellemzően nádon, gyékényen, sáson láthatóak, ritkábban virágokon is előfordulnak.
Tavasszal és kora nyáron párzanak és a nőstények a vízparti növények (pl. nád) leveleire vagy szárára rakják petecsomóikat. A lárvák három fejlődési stádiumon mennek át, mire június-júliusban bebábozódnak és imágóvá alakulnak. Mind a kifejlett bogár, mind a lárva ragadozó, levéltetvekkel táplálkoznak. Létszámuk a rendelkezésre álló táplálék függvényében évente erősen ingadozhat.


Termesztett gyümölcsök
Vadgyümölcsök
Déligyümölcsök
Gabonák
Zöldségfélék
Ehető gombák
Fűszerek
Gyógynövények
Fogyasztható növények
Dísznövények
Ipari növények
Festőnövények
Védett növények
Baktériumos betegségek
Gombabetegségek
Fitoplazmás betegségek
Peronoszpórafélék
A vírusos betegségekről
Vírusos betegségek
Nem fertőző betegségek
Férgek
Csigák
Rovarok
Lepkék
Kétéltűek
Emlősök
Adalékok
Csávázószerek
Gombaölő szerek
Gyomirtó szerek
Lemosó szerek
Rovarölő szerek
Talajfertőtlenítő szerek
Vadriasztó szerek
Egyéb szerek
Permetezési napló
Permetlé töménysége
Január
Február
Március
Április
Május
Június
Július
Augusztus
Szeptember
Október
November
December
Gyomnövények

Forrás: Magyar Wikipédia: Mocsári félböde

A Wikimédia Commons tartalmaz Mocsári félböde témájú médiaállományokat.