Állatok/Rovarok/Bodobácsok/Vörösfoltos bodobács
Megjelenés
Vörösfoltos bodobács
- (Lygaeus equestris, Syn: -)
- Más neve(i): lovagbodobács
- A vörösfoltos bodobács a rovarok osztályának félfedelesszárnyúak rendjébe, ezen belül a poloskák alrendjébe és a bodobácsok családjába tartozó faj.
- A vörösfoltos bodobács elsősorban melegebb éghajlatú területeken honos. A következő európai országokban található meg: Albánia, Ausztria, Belgium, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Csehország, Dánia, Finnország, Franciaország, Németország, Gibraltár, Görögország, Magyarország, Olaszország, Montenegró, Észak-Macedónia, Lengyelország, Portugália, Románia, Oroszország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Spanyolország, Svédország és Svájc.
- A vörösfoltos bodobács 1-1,2 centiméter hosszú. Igen feltűnő, vörös-fehér rajzolatú poloska, tökéletesen kifejlődött szárnyakkal és hosszú, erőteljes lábakkal. Megjelenésében és viselkedésében a gyilkospoloskához (Rhinocoris iracundus) hasonlít, azonban a bodobácsok (Lygaeidae) családjába tartozik, amelyből Európában több mint 100 faj él.
- A vörösfoltos bodobács ismertetői: feje vörös és fekete, az előhát vörös, elülső és hátulsó szegélye fekete rajzolatú, a hártyán kerek fehér folt található. A Magyarországon szintén elterjedt, a verőköltő bodobácstól (Pyrrhocoris apterus) könnyen megkülönböztethető ezzel a folttal.
- A vörösfoltos bodobács élőhelye a száraz gyepek, de napfényes erdőkben, cserjésekben és gyomtársulásokban is előfordul. Gyakran tartózkodik a méreggyilkon (Vincetoxicum), de más mérgező növényen is megtaláljuk. A rovar növényi nedvekkel táplálkozik.
- Az állat különféle hangokat ad, melyek azonban olyan gyengék, hogy az ember alig hallja meg. „Énekét” udvarláskor adja elő, és így rokon fajokkal való téves párosodásokra nem kerülhet sor.
- Magyar Wikipédia: Vörösfoltos bodobács