Ugrás a tartalomhoz

Állatok/Emlősök/Kerti pele

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2755 bájt

Állatok

Kerti pele


Kerti pele
eszmei_érték = 10 000 Ft
Kerti pele
(Eliomys quercinus, Syn: -)
Más neve(i): -


A kerti pele az emlősök osztályának a rágcsálók rendjéhez, ezen belül a pelefélék családjához tartozó faj.
A kerti pele feje és teste együttesen 11-17 centiméter, farok hossza 9-12 centiméter és súlya 50-120 gramm. E faj jellemzői a szájzugtól kezdődő, a szemet körülvevő fekete sáv, amely a feltűnően nagy fül alatt kiszélesedve kissé még tovább húzódik, valamint a viszonylag rövid szőrű farok, amelynek végén hosszú szőrökből álló fekete-fehér bojt van. Bundája felül szürkésbarna, alul fehéres.
A kerti pele ritkás, napfényes lomberdők és fenyőültetvények lakója, kerti házakba is beköltözik. A kerti pele alkonyatkor élénkül meg, és akár egész éjszaka tevékenykedik. Nappal olyan mélyen alszik hogy kézbe lehet venni, ébren megfoghatatlan, mert egyrészt nagyon gyorsan mozog, másrészt képes a falakon, plafonon is menekülni. Mohából és puha fűszálakból álló alvófészkét sziklahasadékokba, kőrakásokba vagy földi lyukakba építi. Téli alvása október végétől, november elejétől márciusig vagy áprilisig tart.
Tápláléka nagyobb rovarok szöcskék, sáskák, bogarak, kis madarak tojásai és fiókái, csigák, fiatal egerek, almát, körtét, de bogyókat, gyümölcsöket és diót mogyorót is fogyaszt.
A párosodási ideje áprilistól júniusig tart, a nőstények hangos, sivító hangokkal jelzik párzási készségüket. A vemhességi idő 23 napig tart, ennek végén 3-6, néha 7 kölyök születik. Születésükkor vakok és csupaszok. A szemük a 18. napon nyílik ki, és kereken egy hónapig szopnak. Jó két hónaposan lesznek önállóak, de csak a következő évben ivarérettek. A szabadban több mint 5 évig élhetnek.
Magyarországon az északi karsztvidéken és Baranya megyében fordul elő. Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 10 000 Ft. Elsősorban a mezőgazdasági vegyszerezés okozta mérgezés és élőhelyének visszaszorulása fenyegetheti.


Lásd még: Magyar Wikipédia:Kerti pele


Forrás: Magyar Wikipédia w:Kerti pele


Tóth József: Erdészeti rovartan - Agroinform Kiadó (2014).

A Wikimédia Commons tartalmaz Kerti pele témájú médiaállományokat.