Szakácskönyv/Régi receptek/Sütemények/Fonatos Kabán

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 1905 bájt

Szakácskönyv

Fonatos Kabán

Régi levesek Régi ételek Régi sütemények Régi italok Régi diétás receptek Régi tartósítási módok Egyéb régi receptek

Fonatos Kabán karingó

Elkészítés

Ehhez jó élesztő, tojás, tej, cukor, Debrecenben újabban citromhajat is reszelve, finom liszt kell. :Élesztővel megteszik, azután teknőben párnával leborítják, hogy jól keljen meg. Mikor megkelt, a kisebb mennyiséget táblára borítják és innen szaggatják ki. A nagy mennyiséget, mint a „Lacikonyhán" szokták, a teknőben hagyják, és onnan szaggatják ki. A kiszakítás úgy történik, hogy a gazdasszony fehér abroszt köt maga elé. Előtte sül egy nagy lábas, serpenyő vagy vasfazék zsír.
Éles késsel levág egy hüvelykujjnyi széles, 10-15 cm vastag darab tésztát, két végén megfogja, és a hasán két tenyerével megnyújtja. Újra a két végét megfogja, összefonja, és óvatosan beleteszi a forró zsírba. A zsír serceg a hideg tésztától, a tészta lesüllyed a fenékre, onnan pár perc múlva felvetődik a forró zsír tetejére.
A gazdasszony kétágú villával megfordítja a másik oldalára. Előbb az egyik, azután a másik oldala pirul meg szép pirosra. Azután a villára szúrja és kiveszi.
Ezt a zsírban sült tésztát egyik ember cukorral szereti enni, a másik anélkül. Az Ősi fajta azonban az, melyben kevés tej van, kissé rágós, és nem cukrozott.

A fonatost Nyírségben és Tiszamentén olajban sütik.

Ez a zsírban sült teljesen hasonló ahhoz a tésztához, melyet a bolgárok sütnek. Kapuk alatt sütik és árulják. Mikici a bolgár neve.

Forrás: Dr. Ecsedi István: A Debreceni és Tiszántúli Magyar ember táplálkozása

Városi nyomda, Debrecen, , 1936.- tanulmánykötet