A leszedett, friss rózsaszirmokat alaposan mossuk meg, az üvegeket tisztítsuk ki. Készítsük elő a száraz dunszt helyét.
Elkészítés:
Az alaposan megtisztított rózsaszirmokat az 1 liter vízben főzzük fel, és forraljuk kb. 5 percig – amíg a szirmok kifehérednek. Ezután gyorsan szűrjük le szitába helyezett tüllruhán keresztül, alaposan nyomkodjuk ki – ügyeljünk, hogy a szirmok között ne maradjon víz. Még melegen tegyük bele a 2 kg cukrot, és folytonos kevergetés mellett olvasszuk azt fel. Ezután ízlés szerint keverjünk a szörpbe citromsavat, majd még forrón töltsük üvegekbe, és tegyük száraz dunsztba. Néhány nap elteltével már fogyasztható a kihűlt szörp. Hűvös helyen tároljuk, 1:8 arányban hígítsuk.
Tipp:
Bármilyen piros, illatos rózsa jó hozzá, de a legjobb az egyes helyeken pünkösdi rózsának is nevezett tövises, több sziromlevelű, rózsaszín, nagyon illatos, pünkösd táján nyíló virág.
Vigyázzunk, út mellől és kertészetekből származó növények nem megfelelőek!
Ez a rózsafaj könnyen tetvesedik, ezért permetezni szokták! A permetezés után minimum 3 hetet várjunk, de a vegyszeres dobozon is rajta szokott lenni, hogy mennyi idő elteltével nem veszélyes az egészségre.
Óvatosan nyomkodjuk ki a forró szirmokat, mert megégetheti a kezet.
Azért kell sietni a szirmok kinyomkodásával, hogy a rózsa illata és zamata megmaradjon.
Ha a cukor nem akar felolvadni, egy kicsit gyújtsunk a szirup alá, és lassú tűzön, állandó kevergetés mellett olvasszuk fel. Vigyázzunk, ekkor már ne forraljuk, mert a szörp veszít a zamatából, illatából.
Citromsav helyett használhatunk ugyanannyi mennyiségű borkősavat is, de ez a megoldás jóval drágább.
Száraz dunszt: a forrón megtöltött üvegeket tegyük meleg, kibélelt helyre, és meleg takarókkal takarjuk le, hogy lassabban hűljenek ki.
Ha mégis forrásnak indulna a szörp, akkor literenként 1.5 g nátrium-benzoát tartósítószert adjunk hozzá, amit előzőleg 0.5 dl forró vízben feloldottunk. Ezt hozzákeverhetjük a hideg, vagy akár az újra felforralt szörphöz is.