Ugrás a tartalomhoz

Szakácskönyv/Ünnepi gyümölcskenyér/Legfinomabb gyümölcskenyér

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 3484 bájt

Szakácskönyv

Legfinomabb gyümölcskenyér

Ünnepi: Ünnepi levesek Ünnepi ételek Ünnepi saláták Ünnepi sütemények Ünnepi gyümölcskenyér Ünnepi mézes Cukorkák Ünnepi italok


Legfinomabb gyümölcskenyér

Hozzávalók:

  • 1 db tojás,
  • 15 dkg kristálycukor,
  • 5 dkg margarin,
  • 15 dkg liszt,
  • 1 csomag sütőpor,
  • 1,5 dl tejföl,
  • fahéj, dió, mazsola, mandula, mézeskalács-fűszerkeverék por, gyümölcsdarabok: málna, eper, ananász, barack… süthető lekvár.
  • Kell még egy kis margarin és liszt a forma kikenéséhez,
  • 2-3 tábla csokoládé (tortabevonó) és
  • kb. 2 dl olaj.

Elkészítés:

Fogsz egy nagyobb edényt, ebbe beletöröd a tojást, beleteszed a cukrot, a margarint és a tejfölt meg a fűszereket. Robotgéppel jó alaposan elkevered. Úgy, hogy az egész egyállagú, és egyszínű legyen. Kb. most kell bekapcsolnod a sütőt. Teljes fokozatra.
Ha ez megvan, akkor belekeverheted a lisztet és a sütőport. Ehhez is használj még robotgépet. Most tedd bele a feldarabolt diót, mazsolát, csokit, aszalt gyümölcsöt. Majd fogj egy fakanalat, vagy valamilyen más kanalat, és óvatosan keverd el. A két formát kend ki jó vastagon és alaposan margarinnal, majd utána tegyél bele kb. két evőkanál lisztet. Mozgasd úgy a formát, hogy a liszt rátapadjon a margarinra. Ügyesen kanalazd bele a formákba a tésztát úgy, hogy kb. egyenlő adag jusson mindegyikbe. Remélhetőleg nem lesz túl sok (akkor edd meg nyersen a maradékot, nagyon finom) Az, az ideális, ha kb. kétujjnyi rész marad felül. Végül a gyümölcsdarabokat (ananász, málna, eper, barack) és a süthető levárt nyomkodd a tetejére. Nem kell túl mélyen, mert úgyis lesüllyed.
Ha ezzel megvagy, akkor beteheted a sütőbe. Elég sok idő kell neki, fogpiszkálóval lehet ellenőrizni, hogy jó-e már. (amikor beleszúrod és rajtamarad a tészta, akkor még nem jó, ha nem marad rajta semmilyen ragacs, akkor kész) Amikor azt látod, hogy kezd megégni a teteje, akkor takard be alufóliával. Amikor megsült, akkor tedd ki egy nagy tepsibe őket szépen egymás mellé, hogy hűljön. Mielőtt kiszednénk a formából, nem árt körbevágni egy késsel, hogy könnyebben kijöjjön.
Ha langyos, vagy már teljesen hideg, akkor jöhet a tetejére a csoki. Kell hozzá két edény, olyan, amiket egymásba lehet rakni. Az alsóba tegyél félig vizet, a tetejében lévőbe pedig törd bele a csokit (lehet többféle is) és tegyél bele olajat. Mennyit? Hát kb. két táblához fél decit. Kezd el melegíteni a vizet és a gőztől a csoki is elkezd olvadni. Amikor már olyan jó olvadt, meg már előtte is, kezdd el keverni, addig, amíg össze nem áll az olaj és a csoki. Ha nagyon sűrű, akkor tegyél még bele olajat.
Amikor ez megvan, akkor hagyjuk hűlni, addig, amíg egy picit nehezebben folyik. Majd egy kanállal, vagy kenőtollal szépen egyenletesen felvisszük a csokit a sütikre. Amikor elfogy a csoki, vagy úgy gondoljuk, hogy elég, akkor már csak az van hátra, hogy megdermedjen a máz.
Teljes dermedés után szeletelhető és remélem, hogy ehető. A fent felsorolt mennyiség egy őzgerincformára elég. Érdemes egyszerre dupla adagot csinálni belőle, mert a sütőben elfér, meg úgyis el fog fogyni.