Ugrás a tartalomhoz

Heraldikai lexikon/Rács

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Rács szócikkből átirányítva)

Névváltozatok: rács (Tóth I. 1909. 483.), rostély (Nagy Iván IX. 193.), gátor, gótér, clathrum, peribolus, gitter (NySz., I. 1068.), clathratus: gátoros, rostélyos (Pápai/Bod 117.), cancellatus: rostélyoztatott (uo. 93.), emphragma (Veg.): rostély (uo. 233.), reticulatus: háló módra ſzö́tt, tsinált, roſtélyos (uo. 536.)

en: portcullis, portquilice, fr: coulesse, herse, sarrasine
Rövidítések:

Portcullis, azaz várkapu bukórácsa, a Tudor királyi ház jelképe
Rács, az angol Portcullis Pursuivant hivatali nevű perszevant jelvénye
Bukórács Claude Paradin művéből

A rács a heraldikában használt címerkép, mely a várkapu bukórácsát mintázza. Önmagában főleg az angol heraldikában fordul elő, de a városcímerekben is megtalálható kiegészítő címerképként, mint a városkapun látható rács. Vízszintes és függőleges fagerendákból áll, melyet acéllemezekkel erősítettek meg. Néha vasgerendákból készült. Az illesztéseknél a szegcselést köralakú ábrával szemléltetik. A függőleges gerendák vége általában hegyes.

Kapurács a jelképe (badge) a Tudor uralkodóháznak, mely utalás arra, hogy a Beaufort családból származnak. Ugyanilyen rácsot viselt hivatali jelvényként az angol Portcullis perszevant is.

Megkülönböztető jegyei szerint a rács lehet szegecselt (de: benagelt), ha a rács metszéspontjain szegecsek vannak. Ez a fogalom a patkóra is érvényes, ha rajta eltérő színű szögek vannak.

Vaskutya az ausztriai Tieschen címerében
Fazékkapocs Leveste címerében

A tűzrács vagy vaskutya (de: Feuerbock) korábban a kandalló elé helyezett vasrács volt, valamint a tűz fölé helyezett tartóvas, melyet főzéshez használtak. Különféle változatokban fordul elő, elsősorban a német heraldikában, ami a címerleírás hiányában megnehezíti a helyes értelmezését a címereken. Néha fali rácsként (de: Maueranker) írják le, mint pl. a Hatzfeld hercegek címerében, mely azonban kapocsvas (de: Hausanker).

Főzéshez használták a fazékkapcsot is (de: Kesselhaken), melyet a szabad téren a tűz fölé akasztottak. Ez látható pl. a németországi Leveste címerében.

A báró Blomberg család címerében a sisakdíszen két sasszárny között fekete malomvas lebeg (Gudenus I. 193. l.)

A rács szimbolikája

[szerkesztés]

Pozitív értelemben a civilizált, rendezett világ, a biztonság, a jog uralmának, a megművelt földeknek a jelképe. Negatív értelemben a bezártság, a kötöttség, a rabság, a halál szimbóluma. Az asztrológiában ezen fogalmak planetáris ura a Szaturnusz, aki egyrészt agráristen, ezért jelvénye a rácsszerkezuetű korona, másfelől a nagy szerencsétlenségek bolygója. Az asztrológiában a legnagyobb szerencsétlenség jele a zárt négyzet (kvadrát). A keresztény ikonográfiában Szent Vince és Szent Lőrinc attribútuma rácsos rostély. A címerekben egyes esetekben a rácsok rájuk is utalhatnak.

Lásd még

[szerkesztés]

kapocs, rácsozott