Ugrás a tartalomhoz

Linux/Linux alapok/Grafikus felületek

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Linux alatt a grafikus megjelenítést az X Window System teszi lehetővé. Az X Window System-et X-nek vagy még X11-nek is szoktuk hívni. Alapból nagyon puritán a kezelőfelülete, de mivel az X Window System az megjelenítő szerverként szolgál, így sok asztali felületnek és ablakkezelőnek ad otthont.[1]

Az X felülete

Bejelentkezés lehet grafikus felületen is:XDM(X Desktop Management), GDM, LightDM, SDDM stb.

Fedora 29 bejelentkező képernyője

Minden egyes operációs rendszernek megvan a saját maga grafikus csomagkezelője, Debian-alapú rendszerek alatt megtalálható a Synaptic csomagkezelő, Fedora alatt a dnfdragora, Arch alatt a Pamac vagy az Octopi, stb.

Fontosabb asztali felületek (Desktop Environment) + logóik:

dnfdragora grafikus felülete

Van még a Cinnamon, meg a MATE felület, amik még említésre méltók, mindkettő Gnome-származék. (Arch wiki-s link az összes jelenleg elérhető asztali felületről) A te döntésed, melyiket szeretnéd telepíteni Linux alá, a testreszabhatóság határa pedig a csillagos ég.

Kompozitáló ablakkezelők pl.: Compiz, Compton, Xfwm, Marco, KWin.

Az ablakkezelő lényegében az ablak műveletekért felel (nagyít, kicsinyít, mozgat), a kompozitor az effektusokért, pl. kicsinyítéskor elhalványulva tűnik el, stb.

Működés közben váltható az ablakkezelő és a felület (bár utóbbinál először fel kell rakni, és utána kilépni a jelenlegi környezetből).

Források

[szerkesztés]
  1. Wikipédia: X Window System