Ugrás a tartalomhoz

Állatok/Szövőlepkék/Pettyes molyszövő

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 3200 bájt

Állatok

Pettyes molyszövő


Pettyes molyszövő
Pettyes molyszövő
(Coscinia cribraria, Syn: -)
Más neve(i): -


Védett rovar! - Eszmei értéke:10 000,- Ft. (2016.)


A pettyes molyszövő a rovarok osztályának a lepkék rendjéhez a Szövőlepkék kvadrifid bagolylepkefélék családjába tartozó, Eurázsiában és Északnyugat-Afrikában honos lepkefaj.
A szárnyfesztávolsága 32-34 mm. Feje és tora világosszürke, sötét foltokkal; ajaktapogatója sárgás, a potroh sárgásszürke, sötétebb foltsorokkal (utóbbiak főleg a nőstényeken láthatóak jól). Hasoldala szürke, a nőstényen három sötétszürke vonallal; lábai barnák, fehéres szürke csíkkal. Az elülső szárny fénylő ezüstszürke. A hím esetében csak a szárny tövében, középen és a rojt tövén látható néhány feketés pont; a nőstény szárnyán viszont 3-4 nagyobb sötétbarna, különálló foltokból álló keresztvonal fut; a szegélynél és az érközökben is található sötétebb behintés. A rojt ezüstszürke. A hím hátulsó szárnya világos szürkéssárga, az elülső szegély mentén és az ereken sötétebb szürke behintéssel, a fehéres rojt tövén néhány sötétebb ponttal. A hím fonákja sárgásszürke, az elülső szárnyon erősebb, a hátsón gyengébb sötétszürke behintéssel, a középső holdfolt viszonylag éles. A nőstény fonákja sötétszürke, csaknem rajzolatlan, csupán az elülső szárnyon látható a felszíni foltok árnyéka; rojtja fehéres.
Változékonysága nem számottevő.
Petéje kerekded, eleinte fénylő aranysárga, később vörösbarnára sötétedik. Hernyója barnásszürke, hátán világosszürke csíkkal; oldalain hasonló, de halványabb sávval. Szemölcseiből feketés és piszkosfehér szőrök nőnek. Bábja vörösbarna.
Eurázsiában (Spanyolországtól egészen Mongóliáig) és Északnyugat-Afrikában honos. Magyarországon ritka, a Nyírségben, az Aggteleki-karszton, Sopronban és a Hortobágyon élnek helyi állományai.
Homoki gyepek, sziklagyepek, száraz hegyi rétek, ritkás homoki fenyvesek lakója.

Évente két (északabbra csak egy) nemzedéke nő fel, imágóival május-júniusban, illetve július-augusztusban lehet találkozni. Hernyója polifág, különféle lágyszárú növények (csenkesz, útifű, csarab, gyermekláncfű) leveleivel, valamint zuzmókkal, mohákkal táplálkozik. A hernyó áttelel, majd a következő tavasszal laza, fehéres szövedékben bebábozódik.

Termesztett gyümölcsök
Vadgyümölcsök
Déligyümölcsök
Gabonák
Zöldségfélék
Ehető gombák
Fűszerek
Gyógynövények
Fogyasztható növények
Dísznövények
Ipari növények
Festőnövények
Védett növények
Baktériumos betegségek
Gombabetegségek
Fitoplazmás betegségek
Peronoszpórafélék
A vírusos betegségekről
Vírusos betegségek
Nem fertőző betegségek
Férgek
Csigák
Rovarok
Lepkék
Kétéltűek
Emlősök
Adalékok
Csávázószerek
Gombaölő szerek
Gyomirtó szerek
Lemosó szerek
Rovarölő szerek
Talajfertőtlenítő szerek
Vadriasztó szerek
Egyéb szerek
Permetezési napló
Permetlé töménysége
Január
Február
Március
Április
Május
Június
Július
Augusztus
Szeptember
Október
November
December
Gyomnövények
Magyar Wikipédia: Pettyes molyszövő
A Wikimédia Commons tartalmaz Pettyes molyszövő témájú médiaállományokat.