Kertészet/Tücskök/Mezei tücsök

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Kertészet/Rovarok/Mezei tücsök szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 3070 bájt

Kertészet

Mezei tücsök


Mezei tücsök
Mezei tücsök
(Gryllus campestris, Syn: -)
Más neve(i): -


A mezei tücsök az egyenesszárnyúak az ízeltlábúak törzsének és a rovarok osztályának egyik (La Fontaine által megénekelt) faja.
A mezei tücsök Nyugat-, Közép- és Dél-Európában, valamint Észak-Afrikában és Nyugat-Ázsiában él. Magyarországon is gyakori. Napsütötte legelők, rétek, füves domboldalak, vasúti töltések és más száraz élőhelyek gyakori lakója.
A mezei tücsök hossza 20-26 milliméter. Szájszerve rágókból áll; ásásra és táplálkozásra alkalmasak. Szárnyai repülésre alkalmatlanok; a hátsó szárnyak kicsik. A rovart zömök, fényes fekete testéről és jókora, sisakszerű fejéről lehet könnyen felismerni. Csápjai hosszúak és vékonyak. Jellemző még a hátulsó comb alsó felének piros színe. A hátsó lábak erősen megnagyobbodtak, izomzatuk erős, hogy ásáskor és ugráskor támasztékul szolgáljanak. E rovarnál a hallószerv nem a fején van, hanem az elülső lábszáron. A tücsök behajlítja lábát, hogy egy hangforrással összehangolja és megállapítsa, honnan jön a hang. A nőstény potroha végén tojócső van.
A hím közismert hangos énekét V-VI között többnyire a maga vájta földi lyuk előtt hallatja. Elülső szárnyainak összedörzsölésével ciripel. Éneküket csak június végéig halljuk. A mezei tücsök főként éjszaka aktív, növényi anyagokkal táplálkozik, de kisebb rovarokat is fogyaszt. Kifejlett rovarként 3-4 hónapig él.
Miután az állatok lárva alakban telelnek át, már kora nyári időszakban ivarérettek. A párzási időszak Közép-Európában májustól júliusig tart. A nőstények petéiket egyenként a talajba rakják. Akár 200 pete is lehet. A petéből való kifejlődéshez 3-4 hét kell, hogy elteljen. A lárva nyár elején kel ki, növényekkel táplálkozik, és a tél beállta előtt 7-8-szor vedlik. Mielőtt tavasszal eléri a felnőtt stádiumot, még kétszer vedlik. Többnyire magányosan élnek.
A tücsök ellen az Arvalin nevű szer alkalmazható. A lyukakba kell beszórni, és azt földel betakarni. Fontos elolvasni a mellékelt leírást, mert a szer háziállatokra is veszélyes.
PYRINEX 25 CS, Pyrifosz 25 CS rovarölőszer II.es kategóriába tartozik. A klórpirifosz tartalmú szerek 1-2 percen belül kiűzik a járatból.(A Lótücsök v. lóbogarat is.)
Egy keveset a járatba kell csepegtetni és felönteni vízzel. Begázosodik a járatban és kiűzi a rovart.


Termesztett gyümölcsök
Vadgyümölcsök
Déligyümölcsök
Gabonák
Zöldségfélék
Ehető gombák
Fűszerek
Gyógynövények
Fogyasztható növények
Dísznövények
Ipari növények
Festőnövények
Védett növények
Baktériumos betegségek
Gombabetegségek
Fitoplazmás betegségek
Peronoszpórafélék
A vírusos betegségekről
Vírusos betegségek
Nem fertőző betegségek
Férgek
Csigák
Rovarok
Lepkék
Kétéltűek
Emlősök
Adalékok
Csávázószerek
Gombaölő szerek
Gyomirtó szerek
Lemosó szerek
Rovarölő szerek
Talajfertőtlenítő szerek
Vadriasztó szerek
Egyéb szerek
Permetezési napló
Permetlé töménysége
Január
Február
Március
Április
Május
Június
Július
Augusztus
Szeptember
Október
November
December
Gyomnövények

Forrás:

Magyar Wikipédia:, Mezei tücsök

A Wikimédia Commons tartalmaz Mezei tücsök témájú médiaállományokat.