Ugrás a tartalomhoz

FileZilla/Gyakran Ismételt Kérdések

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.


Általános GyIK

[szerkesztés]
  1. Mennyibe kerül a FileZilla?
    A FileZilla ingyenes?
    A FileZillát lehet kereskedelmi célokra használni?

    A FileZilla egy ingyenes, nyílt forráskódú szoftver, amely a GNU General Public License (angol) alá tartozik.
    Ez azt jelenti, hogy bárki, beleértve a jogi személyeket is, használhatja a FileZillát saját, tanulmányi és kereskedelmi célokra is.
  2. Mit jelentenek a FileZilla verzió számai?
    Mind a Kliens, mind a Szerver verzió számai a következő formátumban vannak: n.n.n[c], ahol "n" egy-egy szám, "c" pedig egy betű. Az első szám a fő verzió számot jelöli, míg azt két kisebb verzió szám követi. A végén lévő betű csak opcionális és a gondozásban lévő kiadást jelzi, amin még bug-okat kell kijavítani; az "a" vagy "b" utótag NEM az instabilitást foglalja magában, mint a szakszerűen az "alfa" vagy "béta" minőségű kiadás.

    Példa: 2.2.4 az eredeti verzió, az első gondozás a 2.2.4a a második pedig a 2.2.4b és így tovább.

  3. Hogyan lehet kapcsolatba lépni a FileZilla fejlesztőivel?
    Több lehetőség is van a fejlesztőkkel való kapcsolatba lépésre: a legegyszerűbb, ha a fórumukon próbáljuk meg, vagy ha közvetlen beszélgetésre van szükség, IRC - #filezilla a freenode-on (chat.freenode.net vagy nézzük meg a szerver listát).

FileZilla Kliens GyIK

[szerkesztés]
  1. Nem tudok listázni semmilyen tartalmat a szerverről, vagy nem működik a fájl átvitel.
    A "Critical transfer errors = Kritikus átviteli hibák" hibaüzenetet kapom.
    Nem tudok csatlakozni a szerverhez.
    Ez a probléma legtöbb esetben a FileZilla, vagy a tűzfal, vagy az útválasztó (vagy ezek valamilyen kombinációja) helytelen konfigurálása miatt merül fel. Olvassuk el a hálózati beállítások szakaszt.
  2. Mik azok a parancssori opciók, amiket a FileZilla támogat?
    Lásd: Parancssori kiterjesztések.
  3. Hol tárolja a FileZilla a kapcsolatokat és a beállításokat?
    A FileZilla beállításainak könyvtára az operációs rendszertől függ. A legtöbb rendszeren ezek a ~/.filezilla könyvtárban vannak. Az egyedüli kivétel a Windows, ahol a %APPDATA%/FileZilla mappában találhatóak.
  4. Miért nem indul el a FileZilla?
    Ez az installáció során esetlegesen fellépő hiba, vagy beállítási hiba következtében történhet meg. Először próbáljuk meg újra telepíteni a FileZillát, ilyenkor a beállításaink nem változnak meg. Ha ez nem segít, akkor töröljük ki a FileZilla beállításainak a könyvtárát (ld. feljebb). Ha nem készítünk biztonsági másolatot erről a könyvtárról, akkor minden kapcsolatunk és beállításunk el fog veszni!
  5. Nem indul el a FileZilla Windows 95, 98, ME, NT4 ill. 2000 operációs rendszereken.
    A FileZilla legtöbb új verziója nem támogatja a Windows 9x/ME/NT4/2000 operációs rendszereket. Fontoljuk meg az operációs rendszerünk lecserélését Windows XP-re, vagy újabbra, mivel a Microsoft sem támogatja már a régebbi verziókat. Régebbi FileZilla használata nem javasolt a biztonsági sebezhetőség miatt.
  6. Segíteni szeretnék. Hogy tudom más nyelv(ek)re lefordítani a FileZilla Klienst?
    Részletekért lásd: http://filezilla-project.org/translations.php.
  7. A FileZilla nem írja ki, vagy nem továbbítja azokat a fájlokat, amelyek nevei más karaktert is tartalmaznak az alap, angol ABC betűin kívül.
    Lásd a Karakter készlet szakaszt.

FileZilla Kliens 2.x verzió GyIK

[szerkesztés]

Megjegyzés: ez a rész csak a FileZilla elavult 2.x verzióira vonatkozik.

  1. Mik azok a parancssori opciók, amiket a FileZilla támogat?
    FTP szerver címeket lehet hozzáadni a FileZillához. Érvényes címet az alábbi formában kell megadni [([s]ftp|ftps)://][felhasználó[:jelszó]@]host[:port][/path] Például: ftp://root:secretpw@filezilla.sourceforge.net/htdocs/ Használhatjuk a "-s siteName" kapcsolót, hogy a FileZilla indításakor egyből az adott szerverre csatlakozzon. Néhány kevésbé hasznos parancssori opciót találhatunk még itt: Parancssori kiterjesztések
  2. Miért nem tudom elmenteni a jelszavaimat?
    A FileZillát fel lehet telepíteni egy speciális, biztonságos módban. Ebben a módban a FileZilla semmilyen jelszót nem tárol el. Ez akkor hasznos, ha a PC-t több felhasználó is használja. A biztonsági mód kikapcsolásához újra kell telepíteni a FileZillát és amikor azt kérdezi, hogy engedélyezzük-e a biztonsági módot, akkor a nem-et kell választani.
  3. Miért nem indul el a FileZilla?
    Ez az installáció során esetlegesen fellépő hiba, vagy beállítási hiba következtében történhet meg. Először próbáljuk meg újra telepíteni a FileZillát. Ilyenkor a beállításaink nem változnak meg. Ha ez nem segít, próbáljuk meg, hogy kitöröljük a filezilla.xml fájlt és az alábbi registry bejegyzéseket: HKEY_CURRENT_USER\Software\FileZilla és HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\FileZilla. Megjegyzés: minden kapcsolatunk és beállításunk el fog veszni, ha nem készítünk biztonsági másolatot a filezilla.xml fájlról!
  4. Hogyan tudom exportálni és importálni a kapcsolataimat és a beállításaimat?
    Ha az .xml fájl használatát választjuk a registry helyett, az összes kapcsolatunk és beállításunk a filezilla.xml fájlban lesz tárolva, ami ugyan abban a könyvtárban van, mint a FileZilla. Megjegyzés: Ha Windows Vistára telepítjük a FileZillát, akkor a filezilla.xml fájl nem ugyan abban a könyvtárban lesz, mint a FileZilla. A Windows Vista a C:\Users\yourusername\AppData\Local\VirtualStore\Program Files\FileZilla = C:\Felhasználók\felhasználónevünk\AppData\Local\VirtualStore\Program Fájlok\FileZilla mappába rakja. A kellemetlenségek elkerülése végett ne felejtsük el a régi-, vagy másik számítógépünkről lementeni a kapcsolatainkat, hogy majd helyre tudjuk azokat állítani. Egyszerűen egy biztonsági másolatot kell csinálnunk a fájlról és be kell csak másolni a megfelelő könyvtárba (felülírva a bent lévő fájlt). Ha a registry használatát választjuk, vagy csak a beállításokat és a kapcsolatokat akarjuk exportálni/importálni, akkor menjünk az "Edit -> Export settings = Szerkesztés -> Beállítások exportálása" a beállításaink exportálásához, majd a Kapcsolat kezelő ablakon menjünk a "File -> Export = Fájl -> Exportálás"-ra, hogy exportáljuk a kapcsolatainkat. Vannak importálás gombok is, amivel a kimentett fájljainkat tudjuk importálni.

FileZilla Szerver GyIK

[szerkesztés]
  1. Miután felraktam a szervert és elindítottam az interfészt, az egy szerver címet kér.
    Annak ellenére, hogy a helyi gépen vagyunk rendszergazdák, az interfész segítségével távoli szervert is tudunk adminisztrálni. Legtöbbször azonban a helyi gépet kell adminisztrálni, így ebben az esetben a 127.0.0.1-et kell megadni szerver címnek. A szerver portnak azt a portot kell megadni, amit a telepítéskor adtunk meg a rendszergazdai portnak (alapértelmezésben a 14147).
  2. Tűzfal mögött vagyok és senki nem tud csatlakozni a szerveremhez illetve nem megy a fájl átvitel / könytár listázás.
    Be kell állítani a tűzfalon, hogy engedélyezze a bejövő kapcsolatokat az FTP által használt porton (alapértelmezésben a 21-es), valamint engedélyezni a kimenő kapcsolatokat a szervertől. A FileZilla Szerver Aktív módban egy olyan portot próbál használni kimenő kapcsolatokhoz, ami eggyel kisebb, mint az FTP portja. Ha ez nem megy, akkor megpróbál eggyel nagyobbat, majd ha ez sem sikerült, akkor kér egyet a Windows-tól. A legjobb, ha a szervertől minden kimenő kapcsolatot engedélyezünk. Továbbá a bejövő kapcsolatoknak meg kell nyitnunk egy port tartományt a passzív módú fájl átvitelhez. Ezt a port tartományt megadhatjuk a szerver interfészben a "passive mode settings = passzív mód beállításainál" az Opciók ablakon belül. A legtöbb esetben az 5000-5100 tartomány elegendő. Néhány tűzfal esetén lehetséges, hogy a FileZilla nem tudja meghatározni a külső IP címet. Ebben az esetben kézzel kell megadnunk az IP címet (vagy a kiszolgáló nevét) az Opciók ablak, passzív mód beállításainál. Abban az esetben, ha dinamikus IP címünk van (mint a legtöbb betárcsázós felhasználónak), akkor választhatjuk az IP címünk egy weboldalról való lekérdezését.
  3. Útválasztó mögött vagyok és senki nem tud csatlakozni a szerveremhez illetve nem megy a fájl átvitel / könytár listázás.
    Be kell állítani az útválasztón, hogy továbbítsa az FTP által használt portot (alapértelmezésben a 21-es) a szerver felé. Továbbá a bejövő kapcsolatoknak meg kell nyitnunk egy port tartományt a passzív módú fájl átvitelhez. Ezt a port tartományt megadhatjuk a szerver interfészben a "passive mode settings = passzív mód beállításainál" az Opciók ablakon belül. A legtöbb esetben az 5000-5100 tartomány elegendő. Valószínű, hogy a FileZilla nem tudja meghatározni a külső IP címet. Ebben az esetben kézzel kell megadnunk az IP címet (vagy a kiszolgáló nevét) az Opciók ablak, passzív mód beállításainál. Abban az esetben, ha dinamikus IP címünk van (mint a legtöbb betárcsázós felhasználónak), akkor választhatjuk az IP címünk egy weboldalról való lekérdezését.
  4. Útválasztó és tűzfal mögött vagyok és senki nem tud csatlakozni a szerveremhez illetve nem megy a fájl átvitel / könytár listázás.
    Ez esetben kövessük a 2-es és 3-as lépéseket.
  5. Hogyan tudom beállítani az anonymus = névtelen belépést?
    Egyszerűen csináljunk egy anonymous nevű hozzáférést és ügyeljünk rá, hogy a jelszó ne legyen bekapcsolva ennél a felhasználónál.
  6. Hogyan tudom kipróbálni, hogy a szerverem elérhető-e az internetről?
    Nem lehet letesztelni a szerverre való bejelentkezést a helyi hálózaton belülről (vagy akár magáról a szerverről) azzal, hogy beírjuk a kliensbe a szerver külső IP címét. Ennek az az oka, hogy a legtöbb tűzfal és/vagy útválasztó csak továbbítja a portokon a bejövő kéréseket a belső hálózat felé. Szóval kénytelenek vagyunk egy helyi hálózaton kívül lévő gépről felcsatlakozni a szerverünkre. Ki tudjuk próbálni a szerverünk külső hozzáférését egy ingyenes szolgáltatás segítségével, amit itt találhatunk: http://www.g6ftpserver.com/en/ftptest . A SurFTP pedig egy másik járható út.
  7. Hogyan működnek az álnevek?
    Hogyan tudok több meghajtót is megosztani?

    Tegyük fel, hogy két könyvtárat akarunk megosztani: c:\ftpgyoker a "home" könyvtárunk és d:\sajatfajljaim a másik. Ahhoz, hogy az adott álnevet írja ki d:\sajatfajljaim a home könyvtárban, adjuk a /sajatalnevemet nevet a második oszlopban d:\sajatfajljaim mellé. Ekkor a home könyvtárban egy új könyvtár jön létre a sajatalnevem névvel és a d:\sajatfajljaim tartalmával.
  8. Hogyan tudok hálózati meghajtót megosztani?
    Általában hálózati meghajtó megosztása nem ajánlott, mivel minden adat kétszer helyeződik át. Helyette inkább a FileZilla Szervert a másik gépre is telepítsük fel. De ha még mindíg hálózati meghajtót akarunk megosztani, legyünk biztosak abban, hogy a FileZilla Szerver hozzáfér. Alapértelmezésben a FileZilla Szerver a RENDSZER fiókot használva fut. Megváltoztathatjuk a FileZilla Szerver által használt fiókot a szervíz lapon a Windows vezérlő pultjában: Start -> Settings = Beállítások -> Control Panel = Vezérlőpult -> Administrative Tools = Felügyeleti eszközök -> Szolgáltatások -> FileZilla Server FTP server -> Log On = Belépés. Azonban lehet hogy nem működik megfelelően a hálózati mappák megosztása, mert a Windows hálózatkezelése is tartalmazhat bug-okat.
  9. Parancssori opciók a FileZilla Szerverben
    -start -stop -install -uninstall -compat -reload-config -compat a Win9x kompatibilitásához van, mert a FileZilla nem indul el rendszer szolgáltatásként, így az első kapcsoló kell, hogy elinduljon.
  10. "FileZilla server.exe" -reload-config
    
  11. Biztonságban vannak a felhasználók és csoportok beállításai ha frissítem a FileZilla Szervert egy újabb verzióra?
    Igen, egy újabb verzió telepítése a régebbire nem változtat meg semmilyen beállítást.

Az eredeti szöveg