Ugrás a tartalomhoz

Szakácskönyv/Mit-mihez/A/Árpa

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2953 bájt

Növények

Árpa

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok


Árpagyöngy
Árpa
(Hordeum vulgare, Syn: )
Más neve(i): A vadárpa és a termesztett árpa természetes kereszteződésével alakult ki a hatsoros árpa. Ezt korábban Hordeum agriocrithon néven külön fajnak hívták. Jelenleg H. vulgare subsp. vulgare convar. vulgare névvel jelzik a négysoros és hatsoros árpákat (syn. H. hexastichon, H. tetrastichum, H. polystichum). A kétsoros árpa vagy sörárpa (H. vulgare subsp. vulgare convar. distichon)'
Az árpa a hideg mérsékelt öv ma is legfontosabb gabonaféléje. A búza, rozs, kukorica után a negyedik legnagyobb vetésterületű gabona a világon. Magyarországon a tavaszi árpa a búza után a második. Magyarországon az ősszel vetett árpa nagyobb terméshozamot eredményez, viszont a söripar szempontjából a minőségi követelményeknek (elsősorban az alacsony, 11-12,5% alatti fehérjetartalomnak) a tavaszi vetésű jobban megfelel.
Emberi élelmiszerként kenyérgabona, árpagyöngy (gersli, burizs), az anyatej pótlására árpalé készül belőle.
Az árpa szemeket felhasználás előtt érdemes egy serpenyőben megpirítani, mert így könnyebben emészthető, nő a tápértéke, és az íze is jobb lesz. A pirított árpaszemeket ezután felhasználhatjuk levesbetétként bármilyen levesbe, vagy főzelékbe (bab, burgonya, káposzta stb.) ételekhez, de rizs helyett rizottónak készítjük, köretként adhatjuk sültek és zöldség félék mellé.
Általában zsályával, szegfűborssal, kakukkfűvel, babérlevéllel, néhány szelet gombával, vagy gombaporral fűszerezhetjük.
A hántolt árpát kevesebbet, míg a hántolatlan magokat tovább kell főzni, vagy főzés előtt áztassuk be hideg vízbe 1-1,5 órára, de akár 8-10 órán keresztül.Az árpa és víz főzési aránya: 1:2 (két-háromszoros víz), felforralás utáni főzési idő: kb. kuktában 60 perc. A sót csak a főzés végén adjuk az árpához, de ez minden gabonafélére igaz.
Az árpalé nagy mennyiségű B1, B2, B6 és E vitamint tartalmaz, emellett vasat cinket kalciumot kiemelkedő mennyiségben. Magas ásványi anyag tartalmának köszönhetően nagyon jó hatása van az idegrendszerre, a bélrendszerre, mely kiemelkedő fontossággal bír a babák számára, továbbá a tüdőre és a kötőszövetekre.


Ellenjavallat: -


Lásd még: Árpa Gyógytea Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Árpa


A Wikimédia Commons tartalmaz Árpa témájú médiaállományokat.