Építőipari szakzsargon/A
Írta: Reznix
Ablak
[szerkesztés]- Épületen a fény és a levegő bebocsátására való nyílászáró.
Ablakbélés
[szerkesztés]- Ablaktoknak a falat borító deszkázata.
Ablakdeszka
[szerkesztés]- Az ablaknyílás alsó részét borító deszka.
Ablakfiók
[szerkesztés]- Félretolható ablaktábla
Ablakfülke
[szerkesztés]- A helyiség belső részén kiképzett fülkeszerű ablakmélyedés.
Ablakkeret
[szerkesztés]- Az ablaküveget befogó fa- vagy fémkeret.
- (művészet) A külső ablaknyílást keretező, kőből vagy vakolatból kiképzett (díszes) keret.
Ablakköz
[szerkesztés]- A külső és a belső ablakszárnyak közötti tér.
- Két ablak közötti falsík.
Ablakmélyedés
[szerkesztés]- Falnak az ablaknyílás belső oldalán kiképzett bemélyedése.
Ablaknyílás
[szerkesztés]- Épület falában ablaknak, illetve ablak helyett hagyott nyílás.
Ablakpárkány
[szerkesztés]- Az ablaknyílás (külső) alsó részén kiugró (bádogozott) perem.
Ablakredőny
[szerkesztés]- Ablaknyílást eltakaró, felhúzható roló, lehet az ablakkal egybe épített, vagy utólag felszerelt. Az anyaga fa, fém, vagy műanyag.
Ablakrács
[szerkesztés]- Ablaknyíláson biztonsági vasrács.
Ablaktok
[szerkesztés]- Az ablaknyílásba beépített, az ablakszárnyat tartó fa-, fém- vagy betonkeret.
Ablaktábla
[szerkesztés]- Ablakkeretbe foglalt üvegtábla.
Ablaküveg
[szerkesztés]- Ablak üvegezésére való - normál esetben 3 mm-es - üveglap.
Acéltakaró
[szerkesztés]- A zsanérok oldalán acéltakaró szükséges, mely megakadályozza a felfeszítést. A zárszerkezet biztonsága nem elegendő a biztonság érdekében. Amennyiben a biztonsági ajtó nem rendelkezik acéltakaróval a zsanér oldalán, akkor a zárat kikerülve, a tok oldala felől kifeszíthetővé válik az ajtó.
Lásd még: Ajtó Biztonsági ajtó Zárbetét
Aedicula
[szerkesztés]- Oszlopokkal, pillérekkel közrefogott, keretezett, szemöldökpárkánnyal vagy háromszögű, ill. íves orommezővel (timpanon) lezárt fülke vagy azt utánzó nyíláskeretelés. Önállóan lehet síremlék, egyébként falfelületek díszítő, tagoló eleme.
Ajtó
[szerkesztés]Az ajtó ki- és bejárásra szolgáló nyílás, mely legtöbbször be is zárható. Helyzete szerint egy épületben van külső és belső ajtó, utca-, udvar- és szobaajtó.
Lásd még: Beltéri ajtó Tolóajtó Biztonsági ajtó Hőszigetelt ajtók
Ajtózárak
[szerkesztés]Az ajtózárak bejárati ajtó esetén azt a célt szolgálják, hogy biztosítsák az elzárt terület védelmét behatolás ellen. A védelem érdekében a bejárati ajtó tekintetében két egymástól független ajtózár szükséges, melyek legalább 30 cm-re vannak egymástól. A biztonsági elvárásoknak a következő ajtózárak felelnek meg: kéttollú kulccsal működő minősített lamellás zár, minimum ötpontos hengerzár, 6 rotoros mágneszárral működő bevésőzár, számzár, illetve minimum 10000 variációs lehetőségű jelkombinációs zár. A zárreteszek kinyúlása meg kell, hogy haladja a 20 millimétert.
Az ajtózárak különböző módon kerülhetnek felerősítésre, bevéséssel vagy rácsavarozással. Bevésés esetén az ajtózár az ajtótestben előre kialakított üregbe kerül beépítésre, általában ezt központi zárként, vagy kiegészítő zárként alkalmazzák. A biztonság érdekében főzárként csapdás és reteszes zárakat kell alkalmazni, a kiegészítő zár reteszes bevésőzár. A biztonságot a következő jellemzők határozzák meg: zártestek külső mérete, kilincsdió és kulcsnyílás elhelyezkedése, valamint a kettő távolsága, valamint az ajtóba vésett fészek mérete. A bevésett ajtózárnak teljesen ki kell töltenie a fészket, ellenkező esetben gyengül az ajtó szilárdsága. Amennyiben ez különbözőségeket mutat, akkor ezt marással vagy kipótlással kell módosítani, így a zárszerkezet és az ajtó szilárdsága nem gyengül.
Az ajtózárak közül az biztosítja a legnagyobb védelmet, ami MABISZ minősítéssel rendelkezik, mert ezeknek a záraknak a tartóssága és igényes kivitelezése felel meg a védelem céljára. Ezek a zárak masszív felépítésűek és minőségi alapanyagból készültek.
Lásd még: Hevederzár Zárbetét
Akadálymentes
[szerkesztés]Az az építmény, amely mindenki számára önállóan, biztonságosan és kényelmesen, korlátozás nélkül használható.
Alap
[szerkesztés]- Az alap az épületnek az a része, amely az épületszerkezetek súlyából és az épületszerkezeteknek a használatából eredő terheket a talajra közvetíti.
- Az alapot alaptestnek is nevezzük. Az alaptestek és az alaptesthez kapcsolódó szerkezetek összességét alapozásnak nevezzük.
- Az alap feladata az épületszerkezetek súlyából és az épületszerkezetek használatából eredő terheket a talajra közvetíteni. Ennek során a talaj akkora nagyságú felületére kell az alapoknak terhelni, hogy a talaj teherbírása ne merüljön ki, továbbá a talaj tömörödéséből létrejövő süllyedés az épületben kárt ne okozzon.
Alapozás
[szerkesztés]- Az alapozás feladata, hogy az épület terheit „terítse” az alap alatti talajra. A „terítés” mértékét két dolog határozza meg: a talaj teherbírása, és a talaj tömörödése. Mind a teherbírás, mind a tömörödés rámutat arra, hogy az alapozás nem közvetlenül az alap alatti felületre szorítkozik, hanem az alapozási sík alatti talaj állapotát is figyelemmel kell kísérni az alaptest szélessége néhányszorosának mélységéig.
Alapterület
[szerkesztés]nettó alapterület, hasznos alapterület
- Épületszerkezettel részben vagy egészben közrefogott helyiség vagy tér vízszintes vetületben számított belső területe
Alagsor
[szerkesztés]félszuterén
- Olyan építményszint, amelynek padlószintje az építmény szintterülete legfeljebb 20%-ában kerül 0,70 m-nél mélyebbre a csatlakozó rendezett terepszint alá.
Aljzatbeton
[szerkesztés]- Szigetelést tartó aljzatbeton szerepe a talajnedvesség elleni szigetelés és az erre épülő további rétegek fogadószerkezete.
Alkóv
[szerkesztés]- Elsődleges természetes fény és természetes szellőzés nélküli helyiség.
Álmennyezet
[szerkesztés]- Nem teherhordó, vízszintes térelzáró szerkezet, amelyet födémre, tető- vagy tetőtér alatti födémre, fedélszerkezetekre erősítenek alkalmas függesztő szerkezet segítségével esztétikai, akusztikai, hőszigetelési, illetve tűzvédelmi igények kielégítése érdekében. Emberi tartózkodásra alkalmas teret csak az alsó felületével határol.
Állagmegóvás
[szerkesztés]karbantartás
- Meglévő építmény, építményrész, önálló rendeltetési egység, helyiség kármegelőzése, kárelhárítása érdekében végzett, az eredeti állagának visszaállítását szolgáló építési-szerelési munka.
Állóláda
[szerkesztés]malteros láda,
- belőle meri ki a habarcsot a kőműves
Állóoszlop
[szerkesztés](Tetőszerkezeti elem)
- A függőleges helyzetű, az állószelement vagy a vízszintes gerendát alátámasztó, illetve tartó oszlop.
Álló gázkazán
[szerkesztés]Az álló gázkazánok általában nagyobb teljesítményűek mint fali társaik éppen ezért méreteik, és súlyuk is nagyobb. Modern kivitelű változataik már belső terekben is elhelyezhetők
Állószelemen
[szerkesztés](Tetőszerkezeti elem)
- A olyan szelemen, amelynek keresztmetszetében a hosszabb oldalak függőlegesek.
Állószék
[szerkesztés](Tetőszerkezeti elem)
- A állóoszloppal képzett szék.
Ámbitus
[szerkesztés]- oszlopos tornác, folyosó
Apertúra
[szerkesztés]- nyílás, rés, hézag, más vonatkozásban: rekesz, rekesznyílás, nyílástávolság, zárrés.
Árkád
[szerkesztés]oszlopokon nyugvó boltívsor
- Az építmény földszinti három oldalán nyitott, általában közhasználat céljára szolgáló területe.
Árnyékoló
[szerkesztés]Épületek külső és belső árnyékolása, árnyékoló berendezések automatizálása.
Belső árnyékolók
- SZALAGFÜGGÖNY
- A szalagfüggöny elegáns és praktikus megoldást kínál lakások, irodák árnyékolására, valamint térelválasztásra is alkalmazható, sőt belsőépítészeti díszítőelem is lehet.
- RELUXA
- Általánosan elterjedt, széles körben alkalmazható, közismert árnyékoló. Elegáns és praktikus árnyékolást kínál lakások és irodák árnyékolására.
- ROLETTA
- A roletta egyszerű, kis helyigényű, megbízható működésű, karbantartást nem igénylő, nagyon dekoratív árnyékoló, belsőépítészeti díszítőelem. A több variációból lehet válogatni fényáteresztő, vagy teljes sötétítés céljára fényzáró, speciális hővisszaverő külső fém réteggel bevont textilek vagy a kiemelkedően magas hővédelemmel (max.91,72%) és UV-szűréssel (több mint 99 %) rendelkező ún. rolófólia típusok is.
- PLISSZÉ
- Pliszírozott textíliából készülő, harmonikaszerűen záródó, dekoratív belső árnyékoló. Tetőterek és télikertek vízszintes vagy döntött üvegfelületeinek ideális belső árnyékolója.
- HŐ- ÉS FÉNYVÉDŐ FÓLIA
- A hő- és fényvédő épületüveg fóliák lehetnek tükrözők vagy nem tükrözők. A napsugár elleni védelemben kedvezőbbek a tükröző fóliák, mert nagyobb arányban verik vissza közvetlenül a Nap hő-és fénysugárzását, mint a nem tükrözők.
- SÁVROLÓK
- Elegáns és praktikus árnyékolást kínál lakások és irodák árnyékolására. Falra, mennyezetre vagy közvetlenül a nyílászáróra szerelhető.
Külső árnyékolók
- NAPELLENZŐ
- Családi házak, vendéglők teraszának, üzletek kirakatának, lakások erkélyének ideális árnyékolója.
- A megfelelően kiválasztott napellenző segítségével elérhető, hogy a belső helyiség nagy kánikulában se melegedjen 28 Celsius fok fölé.
- ABLAK / BALKON NAPELLENZŐK
- Ablak elé szerelve védenek a Nap hőjétől és a betekintéstől, egyben mediterránhangulatot adnak a lakásnak.
- BÚRAERNYŐ
- Sokcélú feladat megoldására alkalmazható az időjárás viszontagságait jól tűrő árnyékoló. Szép tetőként szolgál a bejárati ajtó felett vagy a kirakat megfelelő kiegészítőjeként.
- TERASZ / TÉLIKERT ÁRNYÉKOLÓK
- Magánházak teraszainak, télikertjeinek, de vendéglők kerthelyiségeinek, teraszoknak exkluzív térfedésére is kiválóan alkalmazható, nem igényel építési engedélyt. Teteje és oldalai könnyedén elmozdíthatóak, de ennek ellenére napsütéstől, esőtől, hótól tökéletes védelmet nyújtanak.
- PERGOLA
- Kerthelyiségek, nagy méretű teraszok nap, ill. esővédelmére ajánlott, ahol állandóan kinyitott állapotban kell tartani. Mivel a napellenző szerkezet mindkét oldalán rögzített, erős szél esetén sem kell behúzni. Minimum 15 fokos lejtésszöget kell biztosítani a szerkezetnek, hogy ne gyűljön össze a csapadék.
- REDŐNY
- A külső árnyékolók legismertebb és legelterjedtebb típusa, amely kiváló hő- és hangszigetelő tulajdonsága mellett mechanikai védelmet is nyújt. Óv a csapadéktól és széltől.
- ZSALÚZIA
- A külső zsaluziák ideálisan ötvözik egy termékben a betekintés, a vakító napfény és a Nap hősugárzása elleni védelmet. A legjobb hatásfokkal működő külső árnyékoló! Új épületnél a falban kialakított ún. ”kötényfal” mögé, míg utólagos felszerelésnél védőtokba helyezhetők el.
- NAPFÉNYZSALU
- A rögzített napfényzsalu egy dekoratív és funkcionális árnyékoló, mely megakadályozza a közvetlen napsugarak bejutását az épületbe. A vízszintesen vagy függőlegesen felszerelhető napfényzsaluk irodaépületek, kórházak, ipari létesítmények, csarnokok, üzlethelyiségek ideális árnyékolói.
- GALÉRIA
- Koronként változó jelentésű építészeti fogalom (árkádíves folyosó, karzat, emelt szintű beltér stb.
- SZÚNYOGHÁLÓ
- Hatékony védelem a szúnyogok és rovarok ellen. Meggátolja továbbá a levegőben szálló falevelek, szőrszálak, szöszök, tollak, továbbá a nyárfa és fűzfa pehelyvirágjának helyiségbe jutását is. Vannak olyan típusok, amelyek acél fülekkel vagy mágnessel könnyen rögzíthetőek a nyílászáró keretéhez.
- NAPVITORLÁK
- Egy pillekönnyű textilből készülő egyedi exkluzív árnyékoló. Ott is alkalmazható ahol a pergola vagy a napellenző már nem szerelhető. A nap járásának megfelelően célszerűen elhelyezhető, a sarokpontokon megfeszített fix vagy állítható textilárnyékoló.
- FIXSCREEN
- Vendéglátó egységek, sportközpontok, csarnokok, ipari épületek, gyárak, üzlethelyiségek, bevásárlóközpontok korszerű és elegáns megjelenésű árnyékolója.
Ásványgyapot
[szerkesztés]- Gyapot állagú hőszigetelő anyag, amelyet olvasztott kőzetből, salakból vagy üvegből állítanak elő.
- A kőzetgyapot termékek: alapanyagai között megtalálható a mészkő, dolomit, bazalt, stb...
- A salakgyapot alapanyaga: a kohósalak.
- Az üveggyapot termékek: fő alapanyaga az üvegtörmelék (síküveggyárak melléktermékei).
Lásd még: Üveggyapot
Átalakítás
[szerkesztés]- Meglévő építmény, építményrész, önálló rendeltetési egység, helyiség alaprajzi elrendezésének vagy külső megjelenésének, illetőleg használati módjának megváltoztatása érdekében végzett, az építmény térfogatát nem növelő építési munka.
Átfedés
[szerkesztés]- két egymás alatti, ill. melletti cserép egymásra illesztése
Áthajtó
[szerkesztés]- Építményen átvezető, járműközlekedésre szolgáló tér.
Átjáró
[szerkesztés]- Építményen átvezető, személyi közlekedésre szolgáló tér.
Átlagos belmagasság
[szerkesztés]- A helyiség hasznos alapterületéhez tartozó térfogatnak és a hasznos alapterületnek a hányadosa (m3/m2) [m].
Áthidaló
[szerkesztés]- Az épületek falaiban technológiai, közlekedési, világítási és szellõzési okokból falnyílásokat kell kialakítani. A nyílások feletti falszakaszok terhét nyílásáthidaló kiváltó szerkezetek adják át a nyílás melletti falszakaszokra. A kiváltó kéttámaszú tartóként működik, anyaga: tégla, kõ, fa, vasbeton, acél, vázkerámia. Készítési technológiájuk szerint a kiváltók lehetnek helyszínen falazott vagy helyszínen betonozott szerkezetek, valamint elõregyártott szerkezetek. A helyszíni vagy üzemi betonozással összeállított vázkerámia kiváltókat szokás félmonolit szerkezeteknek is nevezni. A nyomott öv nélküli áthidalók felett betonozással, vagy kisméretű téglából falazással ezt külön ki kell alakítani. Az áthidalók a felülről érkező terhet a két falvállra adják tovább, ezért gondoskodni kell, hogy a pecsétnyomás megfelelő felületen (mindkét oldalon 20-25 cm-es felfekvési felületen) adódjon át. Az előregyártott áthidalóknál rendszerint a névleges méretet adják meg a gyártók, tehát a kétoldali felfekvési hosszal a tényleges mérete ettől nagyobb lesz. A névleges méret használata azért is célszerű, mert a nyílászárókat is névleges mérettel jellemezzük, így a 120/150-es (szélesség/magasság) névleges méretű nyílászáró fölé 120-as névleges méretű előregyártott áthidalót kell tenni.
Lásd még: kiváltó nyíláskiváltó nyílásáthidaló
Átrium
[szerkesztés]- Az épületek belső egybefüggő függőleges térrésze, mely az épület legfelső, vagy valamely közbenső szintjén részben, vagy egészben lehatárolásra kerül (udvarlefedések alatti tér, stb.).
Átrium alapterülete
[szerkesztés]- Az egybefüggő légtér azon része, melynek függőleges vetülete eredményezi a legnagyobb alapterületet
Attika
[szerkesztés]pártafal, mellvédszerű felfalazás a főpárkány felett
- Az épület főpárkánya fölötti mellvédszerű fal, mely lehet tömör vagy áttört jellegű, díszítőelemszerű. Többnyire a tető elfedésére, a homlokzat magasítására, emeletsor kialakítására (attikaemelet) alkalmazták.
Automata ajtó
[szerkesztés]Ilyenek lehetnek
- – Automata ajtó
- – Fotocellás ajtó
- – Fotocellás üvegajtó típusok
- – Fotocellás ajtó vezérlés
- – Íves fotocellás ajtó
- – Műtőajtó
- – Szárnyas automata ajtó