Ugrás a tartalomhoz

Segítség:Gyorstalpaló

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(WK:GYT szócikkből átirányítva)


thums
thums


Üdvözlet

[szerkesztés]
Üdvözöllek a Gyorstalpalóban!

Itt a legalapvetőbb formázási kellékektől a táblázatokig találsz segítséget, de a Segítség lapok elolvasását azért ne hagyd ki. Ha itt valamit nem értesz, vagy a formázás után nem működik valami, akkor feltétlen olvasd el a rá vonatkozó lapot.


A Gyorstalpaló célja

[szerkesztés]

Ez a lap rövid áttekintést ad új szerkesztőknek arról, milyennek kell lennie egy elfogadható cikknek, további hivatkozásokkal arról, hol lehet az adott témáról bővebben olvasni a Wikikönyvek-ben, vagy a Wikipédián.

Segítség lapok

[szerkesztés]

Minden segítséglapon megtalálható a fenti három nyitható doboz, ahol kiválaszthatod mely témában szeretnél információt kapni. Hasonló dobozokat láthatsz a Wikikönyvek lapokon is - megkülönböztetésül más színnel. Ha ezekben a lapokban hibát fedezel fel, vagy nem ide tartozó, esetleg felesleges információt találsz - nyugodtan javítsd, vagy töröld ki.

SajátWiki lapok

[szerkesztés]

Belépés

[szerkesztés]

Ha csak nézelődni szeretnél nem kell regisztrálnod, és a legjobb, ha azt a "Kezdőlapon", vagy a baloldali menü "Speciális lapok" lapon kezded. Ha szerkeszteni is akarsz, akkor azt csak regisztrálás és belépés után teheted meg. Előbb regisztrálnod kell, ami azt jelenti hogy kitöltöd a regisztrációs lapot, (megadsz egy Nevet és egy jelszót), ezek után a Belépésre kattintva ugyan ezeket beírod.

Beállítások

[szerkesztés]

A belépés után mindenképpen nézd meg a Beállítási lehetőségeket, mert sok kényelmi funkciót lehet beállítani.

Tallózás

[szerkesztés]

Ha csak kíváncsi vagy hogy milyen cikkek vannak a Wikikönyvekben, választhatod a „Lap találomra” menüpontot is. Ez véletlenszerűen nyitja meg a meglévő lapokat. A "Friss változtatások" a legutóbbi változásokat mutatják meg, ahol a címre kattintva elolvashatod a cikket, az "(eltér)" a változásokat kiemelten mutatja, míg a "(történet)" megnyitásával az időrendi táblázatban nézheted meg a cikk történetét.

A baloldali menüben találsz egy Tartalom menüpontot, itt a főbb témák szerinti nyitható dobozokban is megkeresheted a téged érdeklő szócikket, sablonokat, kategóriákat.


A Új lapok a legutóbb létrehozott lapokat mutatja, míg a Fájlista a gépeden lévő képeket mutatja meg.

A Statisztika egy átfogó táblázatban mutatja meg a Wikikönyvekben létrehozott lapokat és a legtöbbet látogatott lapokat is kiírja.

A menü legalsó részén található „Tovább...” menüpont egy táblázatot ad, amelyben funkcióik szerint listázhatod ki a Wikikönyvek tartalmát.

Hivatkozások

[szerkesztés]

Belső hivatkozások

[szerkesztés]

Nagyon fontosak az úgynevezett belső hivatkozások, amelyek a szócikkben használt fogalmakat magyarázzák úgy, hogy mögé tesznek az adott fogalomról szóló más cikket.

  • Ha például megjelenik egy fűszer link a szócikkedben, akkor a "fűszer" fogalmát nem kell megmagyaráznod, megteszi a link mögötti szócikk. Lehetőleg legyenek ilyen hivatkozások a szócikkedben, s lehetőleg legyenek olyan szócikkek is, amelyek a te szócikkedre hivatkoznak ilyen módon.
  • A kettős szögletes zárójelbe tett szavak [[Belső hivatkozás]]okká lesznek, ha már létezik ilyen nevű lap, akkor kék színnel láthatók, ha nincs ilyen lap akkor piros színnel jelenik meg.
  • Belső hivatkozást használunk akkor is, ha egy lapon belül hivatkozunk egy alcímre, ilyenkor egy kettős keresztet (#) teszünk a dupla kapcsos zárójel után: ([[#) és beírjuk a pontos (a kis és nagybetűk is fontosak) alcímet.
  • Belső hivatkozással tudsz hivatkozni egy sablon segítségével a Wikipédia szócikkeire is, »így rövidebb címet kell megadni egy szócikk eléréséhez.«

 Példa:  Így is hivatkozhatsz a Wikipédiában lévő vitalapomra:

Belső hivatkozásként:
[[{{w}}:Szerkesztővita:KeFe|KeFe vitalapja]]
Eredménye:
[[Sablon:W:Szerkesztővita:KeFe|KeFe vitalapja]]


Külső hivatkozások

[szerkesztés]

Ha egy külső WEB lapra szeretnél hivatkozni, másold ki a címsávból az elérhetőségét, egérrel jelöld ki és kattints a 4. gombra a szerk.ablak felett. Az ilyen hivatkozások zöld színnel jelennek meg.

 Példa: 

Külső hivatkozásként:
[https://hu.wikipedia.org/wiki/Szerkeszt%C5%91vita:KeFe KeFe vitalapja]
Eredménye:
KeFe vitalapja

Piros linkek

[szerkesztés]

A piros színű hivatkozások nagyrésze a Wikipédiában megtalálható szócikkek, ha automatikusan szeretnéd elérni, akkor hivatkozást egészítsd ki a következő karaktersorral {{w}}: Ez lehetővé teszi, hogy belső hivatkozásként érd el a kívánt szócikket.

 Példa: 

Piros link = [[Wikipédia:Kért cikkek|Kért cikkek]]
elérhetővé tétele: [[{{w}}:Wikipédia:Kért cikkek|Kért cikkek]]

Az eredmény=

Piros link = Kért cikkek
elérhetővé tétele: [[Sablon:W:Wikipédia:Kért cikkek|Kért cikkek]]

Szerkesztés

[szerkesztés]

Lehetőleg névelő nélküli rövid, de nem rövidített címeket adj meg. Eről többet is olvashatsz a Segítség:Elnevezési szokások lapon.

Bevezető

[szerkesztés]

Egy jó cikknek van bevezetője, amely minden lényeges információt tartalmaz legalább néhány mondatban az adott témáról, amelynek alapján megérthető, hogy nagyjából miről is van szó, amely a szócikket elhelyezi a korok és témák között.

A jó bevezető alapján a cikket már be lehet kategorizálni, a teljes szócikk elolvasása nélkül is. Bevezető önmagában már egy minimálisan elfogadható csonk szócikk. Bár a csonk és szubcsonk kifejezések a SajátWikiben nem jellemzők, azért egyes szócikkeknél jó ha alkalmazzuk: Pl.: azoknál a cikkeknél, ahol megíratlan szakasz is van. Ilyen esetben tegyél egy {{csonk}} sablont, így a cikk bekerül a Kategória:figyelmet érdemlő lapokba - később kikereshető és megírható a hiányzó rész.

Kategorizálás

[szerkesztés]
A cikket mindenképpen be kell kategorizálni, kezdő szerkesztőknek általában ajánlott a meglevő kategóriákba. A kategóriarendszer sohasem tökéletes, állandóan bővül. Egy szócikk sokszor több kategóriába is beleillik, de kerülni kell az úgynevezett kettős kategorizálást, ami nem azt jelenti, hogy egy szócikk nem kerülhet két kategóriába, hanem azt, hogy nem kerülhet egy kategóriába és ennek egy alkategóriájába. Ha például valaki magyar festő és grafikus, akkor ebbe a két kategóriába be kell tenni, így:
[[Kategória:Magyar festők]]
[[Kategória:Magyar grafikusok]]
Ezek egymás melletti kategóriák, mindkettő alkategóriája viszont a magyar képzőművésznek, és ebbe az utóbbiba már nem kell betenni, különben az ilyen nagyobb kategóriák áttekinthetetlenül túlnépesednek.

Kategóriák

[szerkesztés]

Kategória:Kategóriák

Interwikisítés

[szerkesztés]

A SajátWiki-ben nincs interwikisítés, de a szócikkek némely belső linkje, vagy forrása a Wikipédiára visz, ahol ezek megvannak.

Forrásmegjelölés

[szerkesztés]

A Wikipédiából származó cikkeknél {{források}} sablonnal az eredeti cikk érhető el. Így nem kell a cikkedben feltüntesd azokat a forrásokat (pl. szakkönyveket, webes forrásokat), amelyek alapján a szócikk készült, mert azt az eredeti [[Sablon:W:Wikipédia:Wikipédia|Wikipédia]], [[[:Sablon:B]]Wikikönyvek], Commons stb. szócikkek tartalmazzák.

Külalak

[szerkesztés]

A SajátWiki egységes külalakja érdekében a cikkeket úgynevezett wikiformára kell hozni. Ebben segít a Wikipédia [[Sablon:W:Wikipédia:Formai_útmutató|Formai útmutatója]]. Ilyen útmutató nagyon sok van a Wikipédiában érdemes elolvasni azokat.

Az enciklopédiába illő témában érdemes először is a SajátWiki ►keresőjével próbálkozni. Az alábbi linkeket követve és a táblázatban egyes lapokat a Wikipédiában, másokat a SajátWikiben találhatsz meg. Elolvasás után a böngésző "vissza" gombjával az eredeti lapra térhetsz vissza.

Formázás

[szerkesztés]
Formázás
Ha ezt szeretnéd Így írd be!
sortörés <br>
nem törő szóköz &nbsp;
dőlt betűk ''dőlt''
félkövér '''félkövér'''
aláhúzott <u>aláhúzott</u>
áthúzott <s>áthúzott</s>
emelt betűk <sup>emelt</sup>
ejtett betűk <sub>ejtett</sub>
írógép betűtípus <tt>írógép betűtípus</tt>
kisebb betűk <small>kisebb betűk</small>
Főcím == Főcím ==
Cím (szakasz) === Cím ===
Alcím (szakasz ==== Alcím ====
lista *a
lista **b
#számozott lista #a
##számozott lista ##b
definíció lista ;a
:b
behúzás :a
::b
középre zárt szöveg <center>a</center>
vízszintes választóvonal ----
aláírás+dátum ~~~~
csak dátum ~~~~~

Sablonok

[szerkesztés]
Sablonok
Ha ezt szeretnéd Így írd be!
sablon beszúrása {{sablon}}
paraméterek megadása (kötelező sorrend szerint) {{sablon|ab|cd}}
paraméterek megadása (egyéni sorrend szerint) {{sablon|a=bcd|e=fgh}}

Lásd még: Sablon listák {{{2}}}

[szerkesztés]
Navigáció
Ha ezt szeretnéd Így írd be!
tartalomjegyzék beszúrása adott helyre __TOC__
tartalomjegyzék megjelenésének letiltása __NOTOC__, {{TOC}}
tartalomjegyzék a jobb oldalon {{TOC right}}
tartalomjegyzék a baloldalon {{TOC left}}
megszünteti a lapon a szakaszcímek melletti [szerkesztés] linkeket __NOEDITSECTION__

Hivatkozások

[szerkesztés]
Linkek, kategóriák
Ha ezt szeretnéd Így írd be!
wiki link [[Belső hivatkozás]]
wiki link szakaszra [[Belső hivatkozás#szakasz]]
wiki link más névvel [[Belső hivatkozás|saját]]
külső link [http://www.oldal.hu/ cím]
Wikipédiára sablonnal [[{{w}}:cím]]
interwiki link [[:en:cím]]
kategóriába helyezés [[Kategória:cím]]
kategória link [[:Kategória:cím]]
átirányítás #Átirányítás [[ide]]

Képek

[szerkesztés]
Képek
Ha ezt szeretnéd Így írd be!
kép beszúrása [[Fájl:képnév.kiterjesztés]]
kép link [[:Fájl:képnév.kiterjesztés]]
előnézeti kép [[Fájl:képnév.kit|bélyegkép]]
szélesség megadása [[Fájl:képnév.kit|150px]]
képaláírás megadása (csak előnézeti beállítással működik) [[Fájl:képnév.kit|bélyegkép|képaláírás]]
elrendezés balra
és jobbra
[[Fájl:képnév.kit|balra]]
[[Fájl:képnév.kit|jobbra]]

Lásd még:

A Fáj felküldése menüpontban tudod felküldeni a fotóneve.jpg vagy fotóneve.png fájlokat (képeket).

Ez után menj arra a szócikkre és a megfelelő helyre (ahová be szeretnéd illeszteni), írd be az alábbiak szerint:

Jel Jelentés
Így írd be: [[Fájl:a képneve.jpg|thumb|200px|elhelyezés|képaláírás]]
Kép: vagy Fájl: ezzel tudatod a programmal, hogy kép beillesztése következik
kép neve.png amit a feltöltéskor megadtál képnévnek...(Lehet még: gif, jpeg, xcf, pdf, mid, ogg, ogv, svg, djvu, oga.)
| ez egy elválasztó karakter (Alt+124 a számbillentyűzeten)
|thumb keretet ad, és lehetővé teszi a képaláírást (Lehet még: |bélyegkép)
|200px a kép szélességi méretét állíthatod ezzel, az arányok maradnak.
|elhelyezés |left = balra, |center = középre, |right = jobbra
|képaláírás Ide írd a szöveget, amit a kép alatt szeretnél látni.
[[ ]] kapcsos zárójelek közé kell tenni (beírás után jelöld ki és kattints a szerkesztőablak feletti 3. gombra)

{{{2}}}

Táblázatok

[szerkesztés]
Táblázatok
Ha ezt szeretnéd Így írd be!
nyitás és zárás {|
|}
új sor |-
attribútumok a sornak |-attribútum="opció"
új cella a sorban | cella tartalma
attribútumok a cellának |attribútum="opció"| cella tartalma
új fejléc ! név
attribútumok a fejlécnek !attribútum="opció"|név
Főbb attribútumok
szélesség megadása width="300px"
width="75%"
sorok összevonása rowspan=sorok száma
oszlopok összevonása colspan=oszlopok száma
széptáblázat {{széptáblázat}}
széptáblázat-rendezhető {{széptáblázat-r}}

Jogi nyilatkozat

[szerkesztés]
FIGYELEM!
A SAJÁTWIKI TARTALMÁT,
CSAK A SAJÁT FELELŐSSÉGEDRE HASZNÁLD!
Kérlek, vedd figyelembe: a SajátWikiben, különös tekintettel az itt található Szakácskönyvre, amelynek receptjeit jogi szempontok alapján ellenőrizni nem áll módomban, így bármely információ lehet pontatlan, félrevezető, veszélyes vagy illegális! A SajátWikivel kapcsolatba hozható személyek nem felelősek a cikkekben és egyéb SajátWiki lapokon található tartalmakért.
A SajátWiki nem vonható felelősségre semmilyen a benne található információ által okozott kárért, mivel ez magáncélból jött létre, és nyílt oktatási, kulturális és információs lapokat tartalmaz, saját belátásod szerint használhatod fel - akár kereskedelmi célokra is.
Ezen közlés egyoldalú és tájékoztató jellegű, és így nem képez szerződést vagy megegyezést közted és a SajátWiki között a GNU Szabad Dokumentációs Licenc feltételein túl.

Fájl:CC-BY-SA icon.svg.png

Licenc

[szerkesztés]

Kilépés

[szerkesztés]

I. Ha csak egyedül használod a számítógépedet, akkor nem kell kilépned a wikiből, egyszerűen zárd be a böngésződet és kapcsold ki a számítógépedet. Az újra belépés után nyisd meg a böngészőt (FireFox) és be vagy lépve. Ezt max. 90 napig biztosítja a projekt. A karbantartó programok használatakor (beállítástól függően), kiléptet - törli a bejelentkezésedet. Ha karbantartás miatt, vagy más okból kiakarsz lépni, akkor lap jobb felső sarkában található Kijelentkezés -re kattintva léphetsz ki a Wikiből.