Növények/Natúr gyógytea/Sárga tárnics

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 2069 bájt

Szakácskönyv

Sárga tárnics

Növények Népi gyógyászat Gyógynövények Gyógynövények hatóanyagai Gyógynövények gyűjtése Gyógynövény‐gyógyszer interakciók Gyógynövények Interakciós hatásai Gyógynövények felhasználása Gyógynövények adagolása Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Gyógyteák Gyógyborok Gyógyfürdők


Közép-, Dél-Európa és Ázsia magas hegyeiben őshonos, évelő növény. Hazánkban termesztett. Hasznosítható gyöktörzse 2-3 cm vastag. A növény felhasználható része a gyöktörzs a gyökerekkel. A növény július-augusztusban virágzik. A gyökér gyüjtésének legalkalmasabb időpontja az ősz. A tárnicsgyökérzet fő hatóanyagai a szekoiridoid keserűanyagok (legfontosabb a genciopikrin, az amarogentin), de tartalmaz még illóolajat, cukrokat (szacharózt) is.

Sárga tárnics

Latin neve: (Gentiana lutea)

Gyomornedv-elválasztást fokozó, étvágygerjesztő hatása közismert, jó emésztésjavító. Étvágytalanság vagy teltségérzettel kísért emésztési panaszok gyógyításában egyaránt használják.

A gyökérzetből készült gyógyteának májvédő hatást tulajdonítanak. A görögök és a rómaiak emésztésserkentő gyógynövényként használták.

Sárga tárnics tea:

Forrázzunk le 2-3 dl forró vízzel fél teáskanálnyi szárított és összezúzott gyökeret, hagyjuk állni 5-6 percig, majd szűrjük le. Íze keserű, étkezés előtt fogyasztandó.
Fokozza az epe és az emésztőnedvek termelődését. Főétkezések előtt ajánlott egy csésze tea elfogyasztása.

Sárga tárnics tinktúra:

60 gramm összevágott tárnicsgyökeret hagyjunk állni 50 ml 60%-os alkoholban 6-8 napon át, majd szűrjük le.

Fogyasztása:

1 evőkanálnyit elegyítsünk 1,5 dl vízben. Étvágytalanság és emésztési problémák esetén ajánlott. A likőripar is felhasználja.

Ellenjavalt:

Alkalmazása gyomor- és nyombélfekély esetén nem javasolt.