„Heraldikai lexikon/Barlang” változatai közötti eltérés

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Szegedi László (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
Szegedi László (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
A '''barlang''' a természeti tárgyak és jelenségek közé tartozó ritka [[címerkép]] a címertanban. A [[magyar heraldika]]
A '''barlang''' a természeti tárgyak és jelenségek közé tartozó ritka [[címerkép]] a címertanban. A heraldikailag ''ásvány''nak is nevezett címerképek (sziklák, dombok, hegyek) csoportjába tartozik. A [[magyar heraldika]] realista jellegének megfelelően leggyakrabban [[természetes szín]]ű és alakú, sziklás barlangnyílás.
realista jellegének megfelelően leggyakrabban [[természetes szín]]ű és alakú, sziklás barlangnyílás.


[[Kép:Batthyany_nemes.JPG|thumb|Barlang a Batthyány címer]]
[[Kép:Batthyany_nemes.JPG|thumb|Barlang a Batthyány címer]]

A lap 2009. augusztus 2., 18:28-kori változata

A barlang a természeti tárgyak és jelenségek közé tartozó ritka címerkép a címertanban. A heraldikailag ásványnak is nevezett címerképek (sziklák, dombok, hegyek) csoportjába tartozik. A magyar heraldika realista jellegének megfelelően leggyakrabban természetes színű és alakú, sziklás barlangnyílás.

Barlang a Batthyány címer


Névváltozatok:

de: Höhle, Grotte
Rövidítések:

A barlang szimbolikája

Általában kultikus hely, szentély, templomhegyeken található sírhely. A zsidó hagyományban az ősapákat Ádámtól Jézusig barlangba temetik. Jézus barlangban születik és ott is támad fel. A vallásos képzelet és a néphit szerint az újjászületés, a beavatási rítusok, a mágia, a meditáció színtere, az anyaméh, a Földanya jelképe. A másik oldalról gonosz erők lakják (boszorkány, ördög, sárkány) és a pokoljárások színtere.

Lásd még

bánya