„Heraldikai lexikon/Póz” változatai közötti eltérés

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Szegedi László (vitalap | szerkesztései)
a A Póz lapot átmozgattam a következő névre: Heraldikai lexikon/Póz .
Szegedi László (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
11. sor: 11. sor:
A '''póz''' vagy helyzet a címerábrák [[megkülönböztető jegyek|megkülönböztető jegyei]] közé tartozó specifikus [[heraldika]]i tulajdonságok összefoglaló megnevezése. Vannak olyanok, melyek benne foglaltatnak a [[címerábra]] terminológiájában, ezért a [[címerleírás]]ban nem kell megemlíteni, és vannak olyanok, melyek eltérnek a szokványostól, ezért a címerleírás is külön megnevezi.
A '''póz''' vagy helyzet a címerábrák [[megkülönböztető jegyek|megkülönböztető jegyei]] közé tartozó specifikus [[heraldika]]i tulajdonságok összefoglaló megnevezése. Vannak olyanok, melyek benne foglaltatnak a [[címerábra]] terminológiájában, ezért a [[címerleírás]]ban nem kell megemlíteni, és vannak olyanok, melyek eltérnek a szokványostól, ezért a címerleírás is külön megnevezi.


A póz vagy helyzet a címerábra testtartását (en: posture) vagy irányát (en: inclination) jelenti. A legtöbb [[címerkép]] álló helyzetben fordul elő a [[címer]]ben. Ezt a leírásban nem kell külön megemlíteni. (Az [[angol heraldika|angol heraldikában]] meg kell említeni, ha [[harántpólya|harántpólyán]] vagy [[balharántpólya|balharántpólyán]] fordul elő.) A póz megadása akkor szükséges, ha azt tisztázni kell (pl. balra néző oroszlán), a címerábra geometriáját írjuk le (pl. cölöpös lándzsa) vagy olyan címertani kifejezéseket használunk, melyek külön névvel neveznek meg egy-egy speciális pózt. Ha pl. a címerábra a pajzs száléből vagy mesteralakból nyúlik ki, meg kell adni a pontos helyzetét (en: position) és pózát (en: attitude). Például "a pajzsfő jobb oldalából harántosan előtörő" (en: issuing from the dexter chief bendwise). Az angol heraldikában külön meghatározzák azt is, hogy miként kell leírni a vadállatok testtartását. 1. Leírjuk a test pózát (bodily attitudes), 2. a fej helyzetét (position of head), 3. a farok állását (inclination of tail).
A póz vagy helyzet a címerábra testtartását (en: posture) vagy irányát (en: inclination) jelenti. A legtöbb [[címerkép]] álló helyzetben fordul elő a [[címer]]ben. Ezt a leírásban nem kell külön megemlíteni. (Az [[angol heraldika|angol heraldikában]] meg kell említeni, ha [[harántpólya|harántpólyán]] vagy [[balharántpólya|balharántpólyán]] fordul elő.) A póz megadása akkor szükséges, ha azt tisztázni kell (pl. balra néző oroszlán), a címerábra geometriáját írjuk le (pl. [[cölöpös]] lándzsa) vagy olyan címertani kifejezéseket használunk, melyek külön névvel neveznek meg egy-egy speciális pózt. Ha pl. a címerábra a pajzs széléből vagy [[mesteralak]]ból nyúlik ki, meg kell adni a pontos helyzetét (en: position) és pózát (en: attitude). Például "a pajzsfő jobb oldalából harántosan előtörő" (en: issuing from the dexter chief bendwise). Az angol heraldikában külön meghatározzák azt is, hogy miként kell leírni a vadállatok testtartását. 1. Leírjuk a test pózát (bodily attitudes), 2. a fej helyzetét (position of head), 3. a farok állását (inclination of tail).





A lap 2007. április 22., 07:29-kori változata

Névváltozatok:
helyzet, testtartás

en: attitude

Rövidítések

A póz vagy helyzet a címerábrák megkülönböztető jegyei közé tartozó specifikus heraldikai tulajdonságok összefoglaló megnevezése. Vannak olyanok, melyek benne foglaltatnak a címerábra terminológiájában, ezért a címerleírásban nem kell megemlíteni, és vannak olyanok, melyek eltérnek a szokványostól, ezért a címerleírás is külön megnevezi.

A póz vagy helyzet a címerábra testtartását (en: posture) vagy irányát (en: inclination) jelenti. A legtöbb címerkép álló helyzetben fordul elő a címerben. Ezt a leírásban nem kell külön megemlíteni. (Az angol heraldikában meg kell említeni, ha harántpólyán vagy balharántpólyán fordul elő.) A póz megadása akkor szükséges, ha azt tisztázni kell (pl. balra néző oroszlán), a címerábra geometriáját írjuk le (pl. cölöpös lándzsa) vagy olyan címertani kifejezéseket használunk, melyek külön névvel neveznek meg egy-egy speciális pózt. Ha pl. a címerábra a pajzs széléből vagy mesteralakból nyúlik ki, meg kell adni a pontos helyzetét (en: position) és pózát (en: attitude). Például "a pajzsfő jobb oldalából harántosan előtörő" (en: issuing from the dexter chief bendwise). Az angol heraldikában külön meghatározzák azt is, hogy miként kell leírni a vadállatok testtartását. 1. Leírjuk a test pózát (bodily attitudes), 2. a fej helyzetét (position of head), 3. a farok állását (inclination of tail).



Lásd még

heraldika, címerleírás, megkülönböztető jegyek