„Növények/T/Télizöld meténg” változatai közötti eltérés

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | T
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
KeFe (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
KeFe (vitalap | szerkesztései)
a Fűszerek kategória hozzáadva (a HotCattel)
3. sor: 3. sor:
[[Kategória:Gyógynövények]]
[[Kategória:Gyógynövények]]
[[Kategória:Pszichoaktív növények]]
[[Kategória:Pszichoaktív növények]]
[[Kategória:Fűszerek]]
{{Növ-főcím}}
{{Növ-főcím}}
{{Növ-fejezetek}}
{{Növ-fejezetek}}

A lap 2019. december 21., 09:28-kori változata

A lap mérete: 3343 bájt

Növények

Télizöld meténg

Télizöld meténg
(Catharanthus roseus, Syn: korábban: Vinca rosea )
Más neve(i): rózsás meténg vagy rózsameténg

A a meténgfélék családjába tartozó növényfaj. Linné még a meténg nemzetségbe sorolta, a modern rendszerleírások szerint azonban annak testvércsoportjába, a Catharanthus-ba tartozik. Madagaszkáron őshonos, ahol elsősorban az irtásos-égetéses földművelés miatt csökkent a termőterülete, veszélyeztetett faj. A világ más részein azonban széles körben termesztik, sok szubtrópusi és trópusi területen meg is honosodott.

Örökzöld félcserje vagy lágy szárú növény, legfeljebb 1 méter magasra nő meg. A fényes zöld, szőrtelen levelek rövid, 1-1,8 cm-es levélnyélen, párosával átellenesen erednek. Alakjuk a tojásdadtól a hosszúkás, téglalap alakúig terjed, hosszuk 2,5–9 cm, szélességük 1-3,5 cm. A levelek középső ere világosabb zöld. A virágok színe a fehértől a sötét rózsaszínig terjed, közepük sötétebb vörös. Az alapjuknál 2,5–3 cm hosszúságú pártacsővé összeforrt szirmok 2–5 cm-es, ötszirmú pártát alkotnak. A termés 2–4 cm hosszú, 3 mm széles tüszőtermés.
Fogyasztása veszélyes is lehet. Hallucinogén, emiatt Louisianában kizárólag dísznövényként ültethető.
Dísznövényként kedvelt tulajdonsága, hogy jól viseli a szárazságot és a tápanyagszegény talajt. Népszerű szubtrópusi kertekben, ahol a hőmérséklet nem esik 5-7 °C alá, mérsékelt égöv alatt pedig meleg évszaki virágágyásokban. Hosszú ideig virágzik, trópusi körülmények között egész évben, meleg mérsékelt égöv alatt tavasztól késő őszig. A napos helyeket, jó vízelvezetésű talajt kedveli. Számos termesztett fajtája van, egyeseket virágszín (fehér, mályva-, barackszín, skarlátvörös, narancsvörös), másokat a mérsékelt égövi hűvös jobb tűrése érdekében szelektáltak. Az ismertebb fajták közé tartozik az 'Albus' (fehér virágok), 'Grape Cooler' (rózsaszín; hidegtűrő), az Ocellatus Group (különböző színek) és a 'Peppermint Cooler' (fehér, vörös középpel; hidegtűrő).

Használat

A szárított leveleket elszívják.

Aktív hatóanyagok

Az ibogénre hasonlító indol alkaloidák: akuammin, katarozin, vindolin, vincristin, vinblastin, vincamin.

Hatás

Eufória és hallucinációk. A vincamin javítja a mentális képességet.


Ellenjavallat: A fehérvértestek azonnali csökkenését okozza. Túlzott és hosszú használata a bőr viszketését és égését, hajhullást, ataxiát, és az izomszövetek degenerációját okozza. Használata nagyon nem tanácsolt!

Lásd még: Télizöld meténg

Magyar Wikipédia: Télizöld meténg}}]]


A Wikimédia Commons tartalmaz Télizöld meténg témájú médiaállományokat.