„Kertészet/Lepkefélék/Sodrómolyok” változatai közötti eltérés

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
KeFe (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
KeFe (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
8. sor: 8. sor:
[[Fájl:Tortricodes alternella larva.jpg|bélyeg|jobbra|200px|Tavaszi sodrómoly lárva]]
[[Fájl:Tortricodes alternella larva.jpg|bélyeg|jobbra|200px|Tavaszi sodrómoly lárva]]


: A sodrómolyfélék[1] avagy sodrólepkefélék[2] (Tortricidae) a valódi lepkék alrendjébe tartozó Heteroneura alrendágában a sodrómolyszerűek (Tortricoidea) öregcsaládjának egyetlen, rendkívül változatos családja mintegy 750 nemmel és több mint 6300 fajjal. Magyarországon 462 fajukat írták le.
: A '''sodrómolyfélék''', avagy '''sodrólepkefélék''' ''(Tortricidae)'' a valódi lepkék alrendjébe tartozó ''(Heteroneura)'' alrendágában a sodrómolyszerűek ''(Tortricoidea)'' öreg-családjának egyetlen, rendkívül változatos családja mintegy 750 nemmel és több mint 6300 fajjal. Magyarországon 462 fajukat írták le.


: Apró termetű lepkék; elülső pár szárnyuk közel téglalap alakú.
: Apró termetű lepkék; elülső pár szárnyuk közel téglalap alakú.

A lap 2017. március 13., 02:56-kori változata

A lap mérete: 5950 bájt

Sodrómolyok


Tavaszi sodrómoly lárva
A sodrómolyfélék, avagy sodrólepkefélék (Tortricidae) a valódi lepkék alrendjébe tartozó (Heteroneura) alrendágában a sodrómolyszerűek (Tortricoidea) öreg-családjának egyetlen, rendkívül változatos családja mintegy 750 nemmel és több mint 6300 fajjal. Magyarországon 462 fajukat írták le.
Apró termetű lepkék; elülső pár szárnyuk közel téglalap alakú.
Henger alakú hernyóik mindkét vége elkeskenyedik. Fürgén mozognak, sokuk hátrafelé menekül. Régi magyar nevük, az „ilonca” számos faj mai nevében is feltűnik. A hernyók változatos helyeken, sűrű szövedékben alakulnak bábbá.
Nevüket onnan kapták, hogy számos fajuk hernyója összesodorja a tápláléknövény levelét, ezt eszi és egyúttal ebben a csőben is lakik. Főleg a tölgyesekben, a fenyvesekben és a szőlőkben okoznak komoly károkat.
Hernyóik különféle módokon, különféle növényeken, illetve növényekben élnek. Nemzedékeik száma és telelésük módja is változatos. Néhány faj lepkéi nappal aktívak, de a többség alkony idején vagy éjszaka repül. A mesterséges fény vonzza őket. Mivel szaglásuk fejlett, feromoncsapdákkal és esetenként illatcsapdákkal is jól gyűjthetők.

Számos fajuk kártevő.

A Wikimédia Commons tartalmaz Sodrómolyok témájú médiaállományokat.

Forrás: Sodrómolyok

Homonnay Ferenc, Szentesi Árpád, Bürgés György:A növényvédelmi állattan kézikönyve Akadémiai Kiadó (Budapest), 1993. ISBN:963-05-5740-1 , A magyarországi molylepkék gyakorlati albuma], Növényvédelem 2005 különszám, Budapest: Agroinform. ISSN 0133-0839., Brian Hargreaves, Michael Chinery: Lepkék. Fürkész könyvek. Gondolat Kiadó, Budapest, 1987. ISSN 0237-4935